Ana Sayfa Muğla Haberleri 28 Haziran 2021 36 Görüntüleme

53 eTwinning OKULU ödüllendirildi

eTwinning Projesi ödül töreni Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

2019-2020 eğitim öğretim yılında eTwinning projesi başvuruları sonucu belge almaya hak kazanan 338 Ulusal ve Avrupa kalite etiketi öğretmenleri ile “eTwinning okulu” olan 53 okula belgeleri verildi.

Törene, Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü eTwinning Türkiye Ulusal Destek Servisinden Koordinatör Mehmet Fatih Döğer, İçerik ve Eğitim Sorumlusu Ertan Kocabaş, İzleme ve Değerlendirme Sorumlusu) Ezgİ Ulutan, İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay, Menteşe Belediye Başkan Yardımcısı Leyla Ersöz, İlçe Milli Eğitim Müdürü Soner Kaya, il, ilçe okul müdürleri ve öğretmenler katıldı.

 “BÖYLE BİR PLATFORM DÜNYADA YOK”

Açılış konuşmasını yapan Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü eTwinning Türkiye Ulusal Destek Servisinden Koordinatör Mehmet Fatih Döğer, “Buraya gelişimizde 2 amaç vardı. Birincisi öğretmenlerimizi gölgede tutmak. Pandemi döneminde çalıştıkları o zor dönemleri öğrencileri ile birlikte proje çıkarttılar. Hem sosyal medya da hem kamu oyunda bu öğretmenlerimiz online eğitimlerde, özel okullarda, üreterek, materyal oluşturarak ve özgür projeler geliştirerek yaptılar. Burada başarılarını paylaşacağız. Burada olmak çok güzel. Biz burada olmaktan ve sizlerin de bizimle olmanızdan çok mutluyuz. Şuanda Türkiye genelinde 900 binden fazla öğretmen, 200’ü okul ve 600 yeni proje. Mesleki hayatımın 12. yılı. Bizim bir hayalimiz vardı 12 yıl önce. Öğretmenler teknoloji kullansın, motivasyonları artsın istiyorduk. Hem bakanlık hem merkezi açıdan ortak çalışmalar yapılsın. Öğrencileri okutsun, öğrencilerin motivasyon sayısını artırsın, ezber olmasınlar. Öğretmenler için ömürlük olsun yaptıkları çalışmalar, dinleyen içinde okuyan içinde. Şuanda 900 bin öğretmenin olduğu bir plartform dünyada yok. Hemen hemen yüzde 60’ının Türkiye’den öğretmenler olduğunu görüyoruz. Bunun mutluluğunu yaşıyoruz.  Nitelik olarak en fazla ödül alan ülke şuanda Türkiye. Bu faaliyetleri bütün Türkiye’ye tanıtmaya devam edeceğiz. Amacımız aslında yetenek değil, teknoloji bağımlısı. Çünkü, yeni nesil gelişen enerjisi artı teknoloji. İnterneti, tableti, bilgisayarı çaba puanı yakalayamıyor. Hala internete bağlanamayan öğretmenlerimiz var. En fazla sosyal medya kullanan öğretmenler Türk öğretmenleridir. Bu anlamda ben iyi ki varsınız diyorum” dedi.

“Sergiledikleri örnek çalışmalarla 338 Ulusal Kalite Etiketi ve Avrupa Kalite Etiketi alarak ve 53 eTwinning Okulu olarak bizlere bu gururu yaşatan okul müdürlerimi ve öğretmenlerimi, canı gönülden kutluyorum” diyen İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay ise, “2019-2020 eğitim öğretim yılı eTwinning ödülü almaya hak kazanmış, öğretmen ve idarecilerimizin heyecanını, mutluluğunu paylaşmak için bir aradayız. 2020-2021 eğitim öğretim yılında ilimizden birçok öğretmenimiz eTwinning ile tanışmış ve projeler uygulamıştır ve bu sayımız hızla artmaya devam edecektir. Eğitime alternatif bir bakış açısı getiren, eğitimi geliştirmeye gönüllü ve kararlı eğitimcilerimizle daha çok başarılara imza atacağız. eTwinning portalında yer almak, Avrupa ve Ulusal Kalite Ödülü almak bizler için neden bu kadar önemli? İşbirlikçi öğrenme projesi olan eTwinning, Avrupa ülkeleriyle okul ortaklığının kurulması, ulusal ve uluslararası iletişim ve iş birliği oluşması açısından önem arz ediyor. Öğretmenlerimiz kendilerini mesleki yönden geliştirme imkânı bulurken öğrencilerimiz ise bilişim teknolojileri, yabancı dil becerileri gibi konularda güçlü bir öğrenme deneyimi yaşıyorlar. Farklı kültürleri tanıyarak bakış açılarını geliştiriyorlar. Aynı zamanda eTwinning bir marka oluşumu. Çok iyi niteliklere sahip eTwinning projeleri oluşturan okullarımız ve öğretmenlerimiz aldıkları Avrupa ve Ulusal Kalite Ödülleri ile bir nevi eğitimin markası haline gelip emsallerine örnek teşkil ediyorlar. Okul yöneticisi, öğretmen ve öğrencilerimizin motivasyonu artıyor. Bu sayede eğitim kalitemiz yükseliyor. Covid-19 salgın süreci de gösterdi ki bu platformda var olan öğretmenlerimiz, uzaktan eğitim sürecine daha kolay adapte olurken proje çalışmalarına da etkin bir şekilde devam ettiler. Aynı zamanda Web 2.0 araçlarına da hâkim oldukları için öğrencileri için online eğitimi daha dikkat çekici hale getirebildiler. eTwinning çevrim içi yürütüldüğü için proje çalışmaları, gerek ulusal gerekse uluslararası boyutta sekteye uğramadan verimli bir şekilde sürdürüldü. Eğitimde dijitalleşmenin başladığı bu dönemde eTwinning gibi dijital platformda yürütülen projeler daha da önem kazandı. Sözlerimi burada noktalarken tüm katılımcılara bugün bizimle oldukları için sonsuz teşekkür ediyor, eTwinning kalite ödülü alan okul idarecilerimizi, öğretmenlerimizi bir kez daha yürekten kutluyorum” diye konuştu.

Toplu fotoğraf çekiminin ardından, okulların eTwinning proje stantları proje sahipleri tarafından gezildi.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.