Ana Sayfa Manşet, Muğla Haberleri, Son Dakika, Ula Haberleri 20 Ağustos 2021 76 Görüntüleme

AKYAKA DAVASINDA BAKANLIĞIN İTİRAZI REDDEDİLDİ

BERİTAN YÜCEL–Muğla’nın Ula ilçesi Akyaka Mahallesi’nde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan Akyaka Koruma Amaçlı İmar Planı Revizyonuna karşı çıkan Akyakalıların yürütmenin durdurulması ve planın iptal edilmesi için açtığı davada bilirkişi heyeti “Kamu Yararı” açısından uygun olmadığı kararı vermişti. Muğla 3. İdare Mahkemesi hazırlanan Bilirkişi Raporunu değerlendirdikten sonra oy birliği ile Yürütmeyi Durdurma kararı vermesinin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yasal süre içinde karara itiraz hakkını kullanmıştı. İzmir Bölge İdare Mahkemesi Nöbetçi Dairesi’nce görüşülen itiraz davasında kararda yasaya aykırılık bulunmadığından, itiraz isteminin reddine oy birliğiyle karar verildi.

MUÇEP Gökova Meclisi 18 Temmuz 2021 tarihinde Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi’nin daha iyi korunabilmesi için geniş katılımlı bir forum düzenlemişti. Forumda Akyaka İmar Planı Revizyonunun yürütmesinin durdurulması kararı da ele alınmış ve yayınlanan sonuç bildirgesinde şu ortak görüşlere yer verilmişti:

“Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi Yönetim Planı daha fazla geciktirilmeden uygulamaya alınmalıdır.  Akyaka İmar Planı Değişikliği ancak Gökova ÖÇKB Yönetim Planı uygulamaya alındıktan sonra, onunla uyumlu olarak ve Yönetim Planı’nın tüm paydaşlarının katılımı ile şeffaflık içinde birlikte hazırlanmalıdır. Rant amacı taşıyan özelleştirmeler ve yetki devri yoluyla yerel yönetimlerin ve halkın planlama sürecinde etkisiz hale getirilmesinin önüne geçilmelidir. Özel kişi ya da işletmeler tarafından işgal edilen kıyı alanları kamulaştırılmalıdır. Bu alanlar ekolojik hassasiyetler göz önüne alınarak korunmalı ya da bu hassasiyetler çerçevesinde kamuya açık hale getirilmelidir.”

Bakanlığın Gökova ÖÇKB Yönetim Planını ne zaman uygulamaya alacağı, Akyaka imar planı revizyonunun yönetim planında belirlenen çerçeveyle uyumlu olarak hazırlanması konusunda Akyaka’dan yükselen bu taleplere karşı nasıl bir tutum alacağı merakla bekleniyor.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.