Ana Sayfa Muğla Haberleri, Son Dakika 1 Temmuz 2020

Arıcılardan MAYBİR’e karşı yeni oluşum

Muğla’da Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği’nin (MAYBİR) yürüttüğü çalışmalardan memnun olmayan arıcılar, MAYBİR’e karşı yeni bir örgütlenme başlattı. Bu kapsamda kurulan Muğla Tarım, Hayvancılık ve Arıcılık Dayanışma Derneği Başkanı seçilen Ercan Kurt, “Muğla’da arıcı ve üreticilerle birlikte yeni kurulacak federasyona yönelik Türkiye Tarım, Hayvancılık ve Arıcılık Platformu çatısı altında 81 il örgütlenmesini tamamlayarak Muğla’da da derneğimizi kurduk” dedi.

Muğlalı arıcı ve üreticilerin girişimleriyle 22 Mayıs 2020 tarihinde kurulan Muğla Tarım, Hayvancılık ve Arıcılık Dayanışma Derneği (MUTARIM) yeni kurulacak Türkiye Tarım Hayvancılık ve Arıcılık Federasyonun da kurucu iradesi arasında yer alacak.

Muğla Tarım, Hayvancılık ve Arıcılık Dayanışma Derneği Başkanı Ercan Kurt, Türkiye Tarım, Hayvancılık ve Arıcılık Platformu Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi.

Derneğin kuruluş amacına yönelik açıklama yapan Muğla Tarım, Hayvancılık ve Arıcılık Dayanışma Derneği Başkanı Ercan Kurt, “Muğlalı arıcılar ve üreticiler olarak geçtiğimiz ay bir araya geldik. Uzun süredir kurulu olan birliklerin verimsiz çalışması, arıcılara ve üreticilere dokunamamaları, yaşanan sektörel sorunlara yönelik çözüm üretmemeleri ve tüketicilerin de bu mağduriyeti bizlerle yaşadığı için böyle bir girişimde bulunduk. Muğla’da arıcı ve üreticilerle birlikte yeni kurulacak federasyona yönelik Türkiye Tarım, Hayvancılık ve Arıcılık Platformu çatısı altında 81 il örgütlenmesini tamamlayarak Muğla’da da derneğimizi kurduk” dedi.

“MAYBİR SAĞLIKLI İLETİŞİM KURAMIYOR”

Mevcut birliğin arıcı ve üreticilere gerekli destek sağlamadığını, yatırım ve destek konularında ulusal ve yerel kurum ve kuruluşlarla yeterli işbirliği ve dayanışma içerisinde olmadığını öne süren Kurt, “Sadece arıcılar değil, tarımın her kesiminden üreticileri çatımız altında toplayıp sağlıklı bir örgüt yapısıyla hareket edeceğiz. Muğla’da dayanışma konusunda eksiklikler var. Belirli gruplar arasında dayanışma varmış gibi gözükse de, gerçek üreticiler yıllarca mağdur edildi. Yıllardır devletin desteklediği hibe ve projelerin Muğla’da uygulanamadığını görmekteyiz. Bir kısım uygulanan projelerin de belirli kesimlerin faydalanacağı şekilde projelendirildiğini biliyoruz. Bu kapsamda Muğla’daki birliğin, özellikle devletimizin kurumları ve yerel yönetimlerle sağduyulu bir şekilde işbirliği yapılmadığını ve üreticilerin bu hizmetlerden mahrum bırakıldığını görüyoruz. MAYBİR ve TAB bu kurumlarla sağlıklı iletişim kuramıyor, sorunlarımız ne devlet kurumlarına ne de yerel yönetimlere doğru aktarılamıyor” diye konuştu.

“MÜCADELE EDECEĞİZ”

Kurt açıklamasını şöyle sürdürdü: “Türkiye Tarım, Hayvancılık ve Arıcılık Platformu girişimiyle kurulacak federasyon çatısı altında bugüne kadar yapılamayanları yapmayı hedefliyoruz. Yörük Efe lakabıyla anılan Platform Başkanımız Mustafa Sarıoğlu önderliğinde üreticilerin bin bir emekle, bütün zorluklara karşı ürettiği katma değerin gerçek değerini bulması yönünde tüm gücümüzle çalışacağız. Mücadele edeceğiz. Bu konuda her kurumla işbirliğine hazırız. Başta devletimiz ve kurumları olmak üzere, yerel yönetimlerle, meslek odaları ve üniversite yönetimiyle güçlü bir dayanışma içinde çalışacağız. Tarımsal üretim çerçevesinde özellikle gençlerimiz ve kadınlarımızla birlikte daha güçlü bir meslek örgütü olmayı hedefliyoruz. Bu noktadan hareketle Anadolu’nun kadim kültürü imece ruhuyla tüm üreticilerimizi, özellikle gençlerimizi ve kadınlarımızı derneğimize üye olmaya davet ediyoruz.”

 

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

reklam