Ana Sayfa Menteşe Haberleri, Muğla Haberleri, Son Dakika 29 Haziran 2020

Bakanlıktan Muğla için ilginç cevap: “Muğla kenevir yetiştirme deneyimine sahip değil”   

“Kenevir tarımına izin verilen iller arasında neden Muğla yok?” diye soran CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin’e, Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan 16 buçuk ay sonra cevap geldi. Bakanlık cevabında, Muğla’nın kenevir yetiştirilmesi deneyimine sahip olmadığı fikrine vardı.

Sinem Korkmaz

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 19 ilde kenevir tarımına izin verilmesinden sonra CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin tarafından “Muğla neden o iller arasında yok?” sorusuna, Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan 16 buçuk ay sonunda Muğla’nın kenevir yetiştirilmesi deneyimine sahip olmadığı cevabı geldi.

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Meclis’e sunduğu soru önergesinde, kenevir bitkisinin adeta mucize sayılabilecek özelliklere sahip olduğunu belirtmiş, bu bitkinin üretiminin hangi sebeplerle 19 ille sınırlı tutulduğunu, kenevir yetiştirilmesine izin verilen illerin belirlenmesinde hangi kıstasların göz önüne alındığını, Muğla ilinin izin verilen iller arasında neden yer almadığını ve Bakanlığın Muğla ilinde de kenevir yetiştiriciliği yapılması için planlama yapılıp yapılmayacağını sormuş ve bakanlıkça yanıtlanmasını talep etmişti.

Bakanlıktan verilen yanıtta kenevir yetiştiriciliği yapılacak illerin iklim, toprak gibi yönlerden kenevir adaptasyonuna uygun olması gerektiği ve geleneksel olarak kenevir tarımını bilen, yapan ve keneviri hasattan sonra işleyerek mamul madde elde edilmesinde tecrübe sahibi olunmasının da illerin belirlenmesinde göz önünde bulundurulduğu belirtildi.

Bakanlığın cevabına yönelik bir açıklamada bulunan CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, kenevirin sayısız alanda değerlendirilebildiğini belirterek, “Bakanlık, neden Muğla’da kenevir ekimi yapılan 19 il içinde yer almıyor, şeklindeki sorumuza tam 16 buçuk ay sonra yanıt verdi. Verilen yanıtta, Muğla ilinde kenevir yetiştiriciliği ile ilgili deneyimin olmadığı söyleniyor. Oysa tarihte Muğla ve özellikle Milas’ta kenevir tarımı yapıldığı biliniyor. Ayrıca 1980 öncesinde kültür balıkçılığı nedir, diye bilinmeyen Muğla’da bugün Türkiye’nin kültür balığının yüzde 50’si üretiliyor. Bunlar öğrenilmeyecek şeyler değil. Muğlalı çok kısa sürede kültür balığı üretmeyi, seracılık yapmayı, çilek, kiraz üretmeyi, slaj yapmayı öğrendiyse kenevir tarımını da çok kısa sürede öğrenebilir. Önemli olan Muğla’mızda fazla su tüketmeyen, ekonomik değeri yüksek yeni ürünler ekilmesini sağlamaktır” dedi.

“ENDÜSTRİYEL KENEVİR TARIMI ÇİFTÇİYLE BULUŞMALI”

“Endüstriyel kenevir tarımı çiftçiyle buluşmalı” diyen Girgin, bu konuda ilgili kurum, üniversite, ziraat odaları ve çiftçiler ile görüşmelere devam edeceklerini, tarım ve istihdam için ekonomik değeri olan kenevir tarımı konusunun takipçisi olacaklarını ifade etti.

 

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

reklam