Ana Sayfa Son Dakika 5 Mayıs 2021 34 Görüntüleme

Balon balığı av teşviği Resmi Gazete’de

Balon Balığı avcılığının desteklenmesine ilişkin karar resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Karara göre balık başı 5 TL ödeme yapılacak.

Resmi Gazete’de Akdeniz ve Ege’de sık sık görülen ve yabancı istilacı tür olan balon balığını avlayanlara yönelik olarak ücret ödemesi yapılmasına ilişkin karar yayımlandı.

Kararda, “Balon Balığı avcılığının desteklenmesi Hakkında Karar’ın yürürlüğe konulmasına, 5488 sayılı Tarım Kanunun 19’ncu maddesi gereğince karar verilmiştir. Bu karar, ülkemiz karasularında yayılım göteren yabancı istilacı balon balıklarının mevcut popülasyonlarının ve stoğa katılım oranlarının düşürülmesi, ülke balıkçılığının ve ekonomisinin uğrayacağı zararın azaltılması, sucul biyolojik çeşitliliğin ve stokların korunması, kaynakların sürdürülebilir ve rasyonel kullanımının sağlanması amacıyla hazırlanmış olup; 2021, 2022 ve 2023 yıllarında uygulanacak olan balon balığı avcılığı ve ekonomiye kazandırılması desteklemesine ilişkin hususları kapsar” ifadelerine yer verildi.

Kararda balon balığının Lagocephalus Sceleratus türünden 500 bin adete kadar avlayanlara tanesine 5 TL, balon balığının diğer türlerini avlayanlara ise 5 milyon adete kadar 0.50 lira ücret ödemesi yapılacağı açıklandı.

Karar kapsamında yapılacak destekleme ödemelerinin Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2021, 2022 ve 2023 yılı tarımsal destekleme bütçelerinden karşılanacağı duyuruldu.

46 BİN 192 ADET BALON BALIĞI BERTARAF EDİLDİ

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli konuyla ilgili yaptığı açıklamada, geçtiğimiz yıl sucul biyolojik çeşitliliğin korunması, deniz kaynaklarının sürdürülebilir ve rasyonel kullanımının sağlanması amacıyla istilacı balon balıklarından benekli balon balığı türünü avlayan küçük ölçekli balıkçıların desteklenerek 46 bin 192 adet balon balığının kaynaklardan bertarafının sağlandığını ifade etti.

“5 MİLYON TL DESTEKLEME ÖDEMESİ YAPILACAK”

Balon balığı desteklemesi kapsamında balon balığı avlayan balıkçılara her yıl 5 milyon lira değerinde ödeme yapılacağını belirten Bakan Pakdemirli, “Bu kapsamda en büyük ve en tehlikeli tür olan benekli balon balığının adedine 5 lira ödenecek. Bunun için en fazla 500 bin adet’e kadar olmak üzere 2,5 milyon liralık ödeme; kalan 7 tür için de tanesi 50 kuruştan 5 milyon adet’e kadar olmak üzere 2,5 milyon liralık ödeme planlandı. Toplamda 5,5 milyon balon balığı için 5 milyon lira ödeme yapmayı hedefliyoruz” dedi. Desteklemenin 2021, 2022 ve 2023 yıllarını kapsayacağını söyleyen Pakdemirli, ‘3 yılda 16,5 milyon balon balığı kaynaklarımızdan bertaraf edilecek” dedi.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.