reklam
Ana Sayfa Menteşe Haberleri, Muğla Haberleri, Son Dakika 4 Ekim 2020

Baro Genel Kurulun ertelenmesine tepki gösterdi

11 Ekim 2020 tarihinde yapılması planlanan ve Cumhur Uzun ve Emine Yenilmez Aydemir’in başkanlık için adaylığını açıkladığı, Muğla Barosu organ seçimleri İçişleri Bakanlığının 02 Ekim 2020 tarihli genelgesi, Muğla İl Hıfzıssıhha Kurulunun ve İlçe Seçim Kurulu’nun aynı tarihli kararı ile ertelendi.

Sinem Korkmaz

4 Ekim 2020 tarihinde çoğunluk sağlanamadığı takdirde 11 Ekim 2020 tarihinde yapılması planlanan ve Cumhur Uzun ve Emine Yenilmez Aydemir’in başkanlık için adaylığını açıkladığı, Muğla Barosu organ seçimleri İçişleri Bakanlığının 02 Ekim 2020 tarihli genelgesi, Muğla İl Hıfzıssıhha Kurulunun ve İlçe Seçim Kurulu’nun aynı tarihli kararı ile ertelendi. Muğla Baro Başkanı Av. Cumhur Uzun, Baro Yönetim Kurulu adına yaptığı yazılı açıklamasında, Muğla Barosu’nun 4 Ekim 2020 Pazar Günü ilkini, çoğunluk sağlanamaması durumunda ise 11 Ekim Pazar Günü ikincisini yapmayı planladıkları seçimlerini engelleyecek yönde, karar alınmasına tepki gösterdi.

Muğla Barosu Yönetim Kurulu adına Baro Başkanı Cumhur Uzun, yaptığı açıklamada , “Avukatlık Kanunu gereğince, 4 Ekim 2020 tarihinde, ilk gün çoğunluğun sağlanamaması durumunda da, 11 Ekim 2020 tarihinde yapılması planlanan baromuz organ seçimlerinin İçişleri Bakanlığının 02 Ekim 2020 tarihli genelgeleri, Muğla İl Hıfzıssıhha Kurulunun 02 Ekim 2020 tarih ve 2020/89 sayılı kararı ile Yüksek Seçim Kurulunun 02 Ekim 2020 tarihli kararını esas alan, Menteşe İlçe Seçim Kurulu Başkanlığınca, baromuz seçimlerini yapamayacaklarını bildirmiş olmaları karşısında, genel kurul toplantımız yapılamaz hale gelmiştir. Bahse konu karar ile ilgili olarak, Muğla 3. İdare Mahkemesi nezdinde yürütmenin durdurulması talepli iptal davası açılmıştır. Ancak an itibarıyla mahkemece herhangi bir karar açıklanmamıştır. Gelinen noktada, bizler insan sağlığının ne kadar değerli olduğunu bilmekte, Covid- 19 salgını nedeniyle dünya ile birlikte ülkelerin verdiği sınavı anlamaktayız. Salgın sürecinin bir an evvel atlatılması konusunda her zaman belirttiğimiz gibi üzerimize düşeni yapmaktayız. Ancak açılışların yapılmasına, siyasal mitinglerin düzenlenmesine ses çıkarmayanların, bir genelge ile yasayla düzenlenmiş ve Anayasal bir hak olan ‘seçim hakkına’ müdahale etmesini, demokratik işleyişin vazgeçilmez organlarından olan genel kurul toplantılarına yasak getirilmesini asla kabul etmiyoruz. Düğün kalabalıklarını engellemeyen, tatil sebebiyle salgının büyük şehirlerden çıkışına izin verenlerin, demokratik hakkımızı kullanmamıza engel olmasına, açıkça maksatlı olarak baro genel kurullarını salgın odaklı gibi görmesine itiraz ediyoruz. Yasa ile düzenlenen ve Anayasa ile güvence altına alının seçim kurumunun bir genelge ile ortadan kaldırılması ‘hukuk devleti ilkesine aykırı olduğu gibi, bu durum kanun devleti dahi olamadığımızı göstermektedir. Bu uğurda mücadele etmeyi amaç edinmiş olan bizler, yapılan yanlışlıktan bir an önce dönülmesini, Genel Kurul ve Organ Seçimlerinin yasada öngörüldüğü şekilde ve alınan kararlar doğrultusunda zamanında yapılmasını talep eder, hukuka aykırı bu ve benzeri kararlara karşı hak arama mücadelemize sonuna kadar devam edeceğimizi, tüm kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

reklam