Ana Sayfa Menteşe Haberleri, Muğla Haberleri, Son Dakika 21 Mayıs 2020

Basın meslek kuruluşlarından sahte hesaba ortak tepki

Muğla’da kişi, kurum, kuruluş ve siyasileri hedef alan paylaşımlar yaparak algı oluşturmaya çalışan ve son olarak Muğla’nın Menteşe ilçesinde yayın hayatını sürdürmekte olan Muğla Gazetesi’ne çirkin bir saldırıda bulunan sahte sosyal medya hesabına basın meslek kuruluşları tepki gösterdi.

Muğla Gazeteciler Cemiyeti, Muğla Büyükşehir Gazeteciler Derneği, Fethiye Gazeteciler Derneği ve Muğla İnternet Gazetecileri Derneği ortak bir açıklama yaparak, saldırıyı ve sahte hesabı yöneten şebekeyi kınadı.

Haber Merkezi

Muğla Gazeteciler Cemiyeti, Muğla Büyükşehir Gazeteciler Derneği, Fethiye Gazeteciler Derneği ve Muğla İnternet Gazetecileri Derneği, Muğla’da kişi, kurum, kuruluş ve siyasileri hedef alan paylaşımlar yaparak algı oluşturmaya çalışan ve son olarak Muğla’nın Menteşe ilçesinde yayın yapan Muğla Gazetesi’ne yönelik saldırıda bulunan ‘Dusko Popov’ isimli, sahte sosyal medya hesabını ve hesabı yöneten şebekeyi kınadı.

Basın meslek kuruluşu olan Cemiyet ve derneklerin ortak açıklamasında şu görüşlere yer verildi:

“Kamuoyunun dikkatine…

Görevi sadece kamuoyunu doğru bilgilendirmek olan basın kuruluşlarına yapılan saldırıları kabul etmiyoruz. Kamuoyunda algı yürütme misyonuyla “Dusko Popov” ismiyle açılarak, Muğla’daki kişi, kurum, kuruluş ve siyasi parti temsilcilerini hedef alan paylaşımlarıyla, belli bir amaca hizmet ettiği bariz bir şekilde ortada olan sahte sosyal medya hesabının hedefinde bu defa, Muğla’nın Menteşe ilçesinde yayın hayatını sürdürmekte olan Muğla Gazetesi vardı.

Belli bir anlayışa hizmet ettiği bilinen sahte hesabı yöneten şebeke son olarak, Muğla Gazetesi’ne yönelik çirkin bir paylaşımda bulunmuş, gazeteyi, Türkçe karşılığı “satılık gazete” anlamına gelen “ForSaleNewspaper” şeklindeki paylaşımıyla karalamış, bununla da kalmayıp, gazetenin WhatsApp ihbar hattını, bir dönemin cinsel içerikli 900’lü hatlarına çağrışım yaptığı görülmüştür.

Muğla Gazetesi’nin neredeyse tamamına yakını kadın meslektaşlarımızdan oluşmaktadır. Yapılan paylaşım, kadın çalışanlarımız ve ailelerini olduğu kadar,meslek kuruluşlarımız olan bizleri, yönetim kurullarımızı ve meslektaşlarımızı de rahatsız etmiş ve derinden üzmüştür.

Mesleğimizi icra eden basın çalışanları zaten zor şartlar altında görev yaparken, bu şekildeki çirkin yaklaşımlar da, mesleğimizin geldiği nokta anlamında düşündürücüdür.

Her kesimle bir hesap içerisinde oldukları gün gibi aşikar olan bu şebekenin, Muğla kamuoyunda kişi, kurum ve kuruluşları hedef alarak algı yürütmeye çalışıyor olmasını kabul etmemiz mümkün değildir.

Bu sahte hesabın yaptığı paylaşımlarının gerek toplum, gerekse yayın organlarımız nezdinde karşılığı olmadığını, bu hesabı takip eden kim varsa paylaşılanlara itibar etmemesini vurgulamak isteriz.

Bu sahte hesabın yöneticilerinin ortaya çıkarılarak, kamuoyu önünde deşifre edilmesi için gerekli hukuki sürecin başlatıldığını da memnuniyetle öğrenmiş bulunmaktayız.

Bu düşüncelerle, kamu yararını gözetmek ve kamuoyunu doğru bilgilerle habersiz bırakmamaktan başka bir düşüncesi olmayan basın kuruluşlarımıza karşı yürütülen bu tip çirkin algı ve saldırıları şiddetle kınıyor, sadece işini yapmaya çalışan Muğla Gazetesi yönetim ve çalışanları ile tüm yayın kuruluşları ve meslektaşlarımızın yanında olduğumuzun bilinmesini istiyoruz.”

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.