Ana Sayfa Bodrum Haberleri, Menteşe Haberleri, Milas Haberleri, Muğla Haberleri, Son Dakika 18 Ekim 2021 42 Görüntüleme

BODRUM BARAJI İÇİN IDK TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLECEK

BERİTAN YÜCEL–Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın duyuru sisteminde yayımlanan bilgilere göre DSİ (Devlet Su İşleri) Genel Müdürlüğü ve DSİ 21. Aydın Bölge Müdürlüğü tarafından Muğla’nın Milas, Bodrum ve Yatağan İlçesi sınırları içerisinde Bodrum Yarımadası’nın içme suyu temini amacıyla yapılması planlanan Bodrum Barajı projesinin 09 Kasım 2021 tarihinde İnceleme Değerlendirme Komisyonu (IDK)  toplantısı gerçekleştirilecek.

Turizm bölgesi Bodrum’da talep yoğunluğuyla birlikte yaşanan nüfus patlaması başta su sorununu beraberinde getirdi. Su ihtiyacının artması ve mevcut kaynakların yetersiz kalması nedeniyle DSİ tarafından Muğla’nın Milas, Bodrum ve Yatağan İlçesi sınırları içerisinde Bodrum Yarımadası’nın içme suyu temini amacıyla Bodrum Barajı projesinin yapılması planlanmıştı.

TEPKİLERE NEDEN OLMUŞTU

Birçok çevreci tarafından yapılması planlanan projeye, Milas civarındaki köylerde tarımsal üretiminin olumsuz etkileneceği gerekçesiyle tepki gösterilmişti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın duyuru sisteminde yayımlanan bilgilere göre, Bodrum Barajı’nın projesinin 09 Kasım 2021 tarihinde İnceleme Değerlendirme Komisyonu (IDK)  toplantısı gerçekleştirilecek.

Bakanlık sitesinde yayımlanan proje dosyasında yer alan bilgilere göre, proje kapsamında kurulacak tüm baraj ünitelerinin, işletilecek ocaklar ile isale hattının bir kısmı Milas İlçesinde, isale hattı ve içmesuyu arıtma tesisi Bodrum ilçesinde yer alıyor. Yatağan ilçesinde ise sadece rezervuar alanının bir kısmı kaldığı ifadeleri yer aldı.

Proje dosyasında özellikle Bodrum’da nüfus patlamasının yaşanması nedeniyle mevcut kaynakların yetersiz kaldığı, Bodrum Yarımadası’nın içme suyu ihtiyacına katkı sağlayabilecek alternatif bir kaynağın işletmeye alınmasının önem arz ettiği ifadelerine yer verildi.

“YERALTI SULARINDA KALİTE PROBLEMİ OLUŞTURMAKTADIR”

DSİ ve İller Bankası’nın Bodrum İlçesi’ne ve Yarımada’daki diğer yerleşim birimlerine su temin etmek maksadıyla birçok çalışma yapıldığı, bazı çalışmalar nedeniyle de Bodrum Yarımadası’nda yeraltı suyu çekimlerinin artmasına bağlı olarak yeraltı suyuna deniz suyu karıştığı ve yeraltı sularında kalite problemi oluşturduğu vurgulandı.

“Bodrum Yarımadası’nda yeraltı suyu çekimlerinin artmasına bağlı olarak yeraltı suyuna deniz suyu karışmakta ve yeraltı sularında kalite problemi oluşturmaktadır. Artan nüfus ve yeraltı sularının kalite problemi birlikte değerlendirildiğinde Bodrum Yarımadası’nın içmesuyu ihtiyacına katkı sağlayabilecek alternatif bir kaynağın işletmeye alınması önem arzetmektedir.

Bu bağlamda DSİ 21. Bölge Müdürlüğü tarafından Bodrum Yarımadası’nın içme suyu ihtiyacını karşılamak amacıyla Bodrum Barajı Projesi Planlanmıştır. Bodrum Barajı ile yılda 13,17 hm³ suyun Bodrum Yarımadasına içme – kullanma suyu olarak verilmesi planlanmaktadır. Bodrum Yarımadasındaki tüm yerleşimlerin 2065 yılı kış nüfusu, turizm nüfusu, II. Konut nüfusu ve günübirlik turizm nüfusu olmak üzere toplam nüfusu 993.487 kişi olarak tahmin edilmiş ve 2065 yılı içme ve kullanma suyu ihtiyacı 73,35 hm³/yıl olarak hesaplanmıştır.

Bu doğrultuda Bodrum Barajı, içmesuyu isale hattı, içmesuyu arıtma tesisi, baraj ünitelerinin inşası aşamasında ihtiyaç duyulacak malzemenin temini amacıyla işletilecek olan malzeme sahaları, kırma-yıkama-eleme tesisi, beton santrali için işbu Entegre ÇED Raporu hazırlanmıştır. Bodrum Barajı ve ünitelerinin 5 yılda inşasının tamamlanması planlanmaktadır.

Projenin inşaat faaliyetleri sırasında 250 kişinin, işletme aşamasında ise 5 kişinin istihdam edilmesi planlanmaktadır.”

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.