EĞİTİM İŞ MUĞLA ŞUBE BAŞKANI VE HEYETİ GAZETECİLERLE BİR ARAYA GELDİ

EĞİTİM İŞ MUĞLA ŞUBE BAŞKANI VE HEYETİ GAZETECİLERLE BİR ARAYA GELDİ

 Muğla’daki eğitim ile ilgili değerlendirmede bulunan Başkan Ahmet Çakanel, “Pandemi döneminde öğrencilerin 40 dakika sınıfta tutulması hem velileri, hem öğrencileri hem de bizi yoruyor. Öğrencilerimizin sağlığı açısından sıkıntılı bir durum. Derhal ders saatlerinin 30 dakikaya indirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.” dedi.

Eğitim İş Yönetim Kurulu üyeleri, Menteşe’de gazetecilerle bir araya gelerek basın toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıya, Eğitim İş Sendikası Muğla Şube Başkanı Ahmet Çakanel, Şube Örgütlenme Sekreteri Ergin Dirken, Şube Özlük-Hukuk ve TİS Sekreteri Uğurcan Küçükala, Şube Sekreteri İffet Göçer, Şube Mali Sekreteri Özkan Kaya, Şube Eğitim Sekreteri Ayhan Şen ve Şube Basin Yayın Sekreteri Yüksel Ekinciler katıldı.

Şube Başkanı Ahmet Çakanel, “23 Ekim’de olağanüstü kongre ile aday olduk ve göreve başladık. Muğla’da örgütlenmeye 2006 yılında Özkan Kaya sayesinde başlandı. Eğitim İş 966, Tüm Yerel Sen 1053, Genel Sağlık İş 167, Büro İş 113 olmak üzere Birleşik Kamu İş Konfederasyonu’nda toplam 2 bin 299 üyemiz var” dedi.

“DERS SAATİ 30 DAKİKAYA İNDİRİLMELİ”

Eğitim İş Muğla Şube Başkanı Ahmet Çakanel “Muğla’da ki eğitim ile ilgili birkaç sorunu dile getirmek istiyorum. Öncelikle pandemi döneminde öğrencilerin 40 dakika sınıfta tutulması hem velileri, hem öğrencileri hem de bizi yoruyor. Öğrencilerimizin sağlığı açısından sıkıntılı bir durum. Bu konuyla ilgili sıkıntılarımızı dile getirdik. Derhal ders saatlerinin 30 dakikaya indirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Ayrı bir başka konu güvenlik konusu. Bu sene okullarda güvenlik personelleri çalışmıyor. Bu büyük bir handikap. Okullarda güvenlik olması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

“HALA BAZI OKULLARDA DOĞALGAZ YOK”

Okullardaki eksikliklerin pandemi sürecinde neden yapılmadığını soran Çakanel, “Hala bazı okullarda doğalgaz yok. Katı atıkla ısınmaya devam ediliyor. Bu dönüşüm geçtiğimiz bir buçuk yıl içerisinde yapılabilirdi. Hala bazı okullarda ikili eğitim veriliyor. Neden geçtiğimiz bir buçuk yıl içerisinde bir planlama yapılmadı? Neden velilerimiz, öğrencilerimiz ve eğitim çalışanları mağdur? Bunları sormak istiyorum yetkililere” şeklinde konuştu.

“İKTİDARIN SENDİKASI ATANIYOR”

Haksız atamalar yapıldığını söyleyen Şube Başkanı Çakanel, “Bir diğer önemli konumuz ise Liyakatsiz atamalar. Maalesef iktidarın sendikası dediğimiz sarı sendikanın üyeleri müdür olarak, şube müdürü olarak ya da başka mevkilere atanıyor fakat diğer sendikaların üyeleri bu makama asla getirilmiyor. Yetkin oldukları halde getirilmiyorlar. Mülakatlar çok büyük bir muamma. Özellikle öğretmen atamalarında, idareci atamalarında. Eğer sarı sendika isen mutlaka idareci olarak atanıyorsun. Eğer diğer sendikalara üyeysen atanma şansın yok ya da nazarlık olsun diye bir kişi atanıyor.” İfadelerini kullandı.

“EYT’LİLER İLE İLGİLİ ÇOK ACİL ÇALIŞMA YAPILMALI”

Çakanel, “Sayın kaymakamımız sanırım yetki devri yapmamış milli eğitime müdürlüğüne. Bundan dolayı da maalesef öğretmenlerimiz izin almaları gerektiği zaman kaymakamlığa gitmek zorunda kalıyorlar. Bu konuya bir çözüm bulunmalı. 3600 ek gösterge meselesi konusunda maalesef halen adım atılmadı. Atılıyormuş gibi yapılıyor, iktidar tarafından belli sözler veriliyor fakat sonuç yok. Öte yandan EYT’liler ile ilgili çok acil çalışma yapılması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bunların önceden kazanılmış hakları var. Burada bir hak gaspı var. Derhal çalışma başlatılması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

“MUĞLA EĞİTİM BİR SEN ŞUBE BAŞKANIN MAAŞI 15 BİN LİRANIN ÜSTÜNDE”

Çakanel “Muğla Eğitim Bir Sen Şube Başkanın maaşı 15 bin liranın üstünde. Türk Eğitim Sen Başkanı normal öğretmen maaşını alıyor. Ek ders maaşını alıyor birde nedense bizim bilmemizi istemedikleri huzur payı adı altında ekstra bir ücret alıyor. Bunun ne kadar olduğunu biz bilmiyoruz, soruyoruz, söylemiyorlar. Demek ki orada bir rant söz konusu. Ben sadece öğretmen maaşımı alıyorum. Sendika ile ilgili bir maaşım yok. Bizim bağlı olduğumuz sendikanın Genel Başkanı da sadece öğretmen maaşını alıyor. Birde ek ders ücretini tam alıyor” dedi.

“ZAM PAZARLIKLARIMIZI YAPAN MEMUR SEN GENEL BAŞKANI 36 BİN 800 LİRA ALIYOR”

Çakanel açıklamasını şu sözlerle sonlandırdı: “Birde ilginç bir şey söylemek istiyorum. Bizim zam pazarlıklarımızı yapan Memur Sen Genel Başkanı ne kadar  maaş alıyor biliyor musunuz? 36 bin 800 lira. Bu sadece açıklanan para. Çalışanların maaşlarını sözüm ona hükümetle pazarlık yapıyorlar ya, esasında peşkeş çekiyor. En büyük temennimiz bütün eğitim çalışanları verdikleri emeğin karşılığını eşit oranda alsınlar”

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.