Ana Sayfa Muğla Haberleri, Son Dakika 1 Haziran 2021 33 Görüntüleme

Ergun’dan maden tesisi hakkında soru önergesi

İYİ Parti Muğla Milletvekili ve Yerel Yönetimler Başkanı Prof. Dr. Metin Ergun, Milas’ın Ilbıra dağı bölgesinde yeraltı sularına, ekosisteme ve zeytincilik faaliyetlerine zarar veren maden tesisi çalışmaları hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istediği soru önergesini meclise sundu.

Muğla’nın Milas ilçesinde bulunan Ilbıra dağı bölgesinde zültanit ve boksit madenciliği için bir firmaya ruhsat verildiğini söyleyen İYİ Parti Muğla Milletvekili ve Yerel Yönetimler Başkanı Prof. Dr. Metin Ergun, patlatma faaliyetleri ile yer altı su kaynakları tehdit altına girdiğini ifade etti.

Prof. Dr. Metin Ergun, “Madencilik faaliyetleri için çok sayıda kızılçam ağacı ile değişik türde ağaçlar kesilmektedir. Madencilik faaliyetinin önemli bir unsuru olan patlatma faaliyetleri ile yer altı su kaynakları tehdit altına girmiştir. Ayrıca 3573 sayılı Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkında Kanun’un 20’nci maddesinde ‘Zeytinlik sahaları içinde ve bu sahalara en az 3 kilometre mesafede zeytinyağı fabrikası hariç zeytinliklerin vegatatif ve generatif gelişmesine mâni olacak kimyevi atık bırakan, toz ve duman çıkaran tesis yapılamaz ve işletilemez’ hükmü açık olmasına rağmen, söz konusu maden tesisi zeytinliklerin çok yakınında inşa edilmiştir. Bu sebeple zeytin ağaçları ve zeytincilik faaliyetleri bu durumdan olumsuz şekilde etkilenmektedir. Dolayısıyla bölgesinde yeraltı sularına, ekosisteme ve zeytincilik faaliyetlerine zarar veren bu maden tesisi hakkında bazı hususların izah edilmesi gerekmektedir” dedi.

Prof. Dr. Metin Ergun, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istediği soru önergesinde, “Söz konusu maden ocağının ‘ÇED Olumlu’ raporu var mıdır? ‘ÇED Olumlu’ raporu var ise tesisin faaliyetleri 3573 sayılı kanunun 20. Maddesi ile çelişmekte midir? ‘ÇED Olumlu’ raporu yoksa, bu tesise ruhsat verilmesindeki kamu yararı nedir? Tüm bu ruhsat ve izinler verilirken bölgedeki vatandaşlarımızın, sivil toplum örgütlerinin ve yerel yönetimlerin görüşlerine başvurulmuş mudur? Başvurulduysa ne yönde görüş belirtmişlerdir?” diye sordu.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Yörük Türkmen Çalıştayı

Yörük Türkmen Çalıştayı