Erken müdahale kurtardı

Erken müdahale kurtardı

Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine karın ve böğür ağrısı ile başvuran ve böbreküstü bezi kanaması tanısı konulan hastanın böbrek bezi Çocuk Cerrahisi Bölümü tarafından çıkartılarak hayatta kalması sağlandı.

Sinem Korkmaz

Travma öyküsü olmayan hastanın acil serviste yapılan muayene, görüntüleme ve tetkikleri sonucunda sol böbreküstü bezi kanaması tanısı konularak yoğun bakımda takibe alındı. Takibinde kan nakli ihtiyacı devam eden ve kanaması tedaviye rağmen durmayan hasta acil olarak ameliyata alınarak kanayan böbreküstü bezi çıkartıldı.

2 saat süren operasyon Çocuk Cerrahisi Bölümü’nden Doç. Dr. Nazile Ertürk, Prof. Dr. Süleyman Cüneyt Karakuş ve Dr. Muhammed Kurt tarafından başarılı bir şekilde gerçekleştirilirken, bu süreçte anestezi ile uyutulması ve hemodinami takibi Dr. Gülseda Dede ve anesteziyoloji ekibi tarafından yapıldı.

Yoğun bakım sürecinde Dr. Öğr. Üyesi Yasemin Çoban ve ekibi tarafından titizlikle takip edilen hastanın ek kan nakli ihtiyacı olmadı. Çocuk cerrahisi kliniğinde yoğun bakım sonrası takipleri normal seyreden hasta şifa ile taburcu edildi. Böbreküstü bezinin patolojik incelemesi adenom (iyi huylu böbrek bezi tümörü) kanaması olarak raporlandı.

Böbreküstü bezi kanaması ergenlik döneminde tüm dünyada nadiren bildirilen bir hastalık olup acil tanı ve tedavi gerektirir. Tanı ve tedavinin gecikmesi veya doğru uygulanmaması ölümle sonuçlanabilir. Hastanın tanısı deneyimli radyologlar tarafından koyularak doğru tedavi için ilk adım atıldı.

Sağlık Bakanlığının sağlık politikaları kapsamında, Muğla’da ilk kez uygulanan ve başarı ile sonuçlanan operasyon sonrasında hastanın hem kanaması durduruldu hem de ileride sorun yaratabilecek iyi huylu böbrek üstü tümörü çıkartılmış oldu.

Bu ameliyat ile yeniden hayata tutunan hasta, kendilerine güven veren ve doğru bilgilendiren doktor ve hemşireleri sayesinde korkmadan ameliyata girdiğini, yeni hayatı için emeği geçen tüm hastane çalışanlarımıza teşekkür ettiğini, taburcu olacağı için mutlu ve keyifli olduğunu ifade etti.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.