reklam
Ana Sayfa Muğla Haberleri, Son Dakika 16 Aralık 2020 22 Görüntüleme

Esnaf Odası başkanları gündemdeki asgari ücret oranını değerlendirdi: “Enflasyon oranları dikkate alınmalı”

Türkiye’de çalışan nüfusun yarısının kazancı olan yeni yılın asgari ücret oranı, önümüzdeki günlerde belli olacak. Asgari ücretli bir kişi halen 2 bin 324 lira maaş alırken, muhalefet kapıyı en az 3 bin 500 TL’den araladı. Muğla’daki esnaf ve meslek odaları başkanları, yeni asgari ücret belirlenirken, yılsonunda gerçekleşen enflasyon oranlarının dikkate alınması ve bu oranın üzerine iyileştirme ve refah payının ilave edilmesi gerektiği görüşünde birleştiler.

Neval Çolak Arslan

Türkiye’deki milyonlarca çalışanın maaşına etki eden asgari ücret zammı, ülke genelinde olduğu gibi Muğla’da da gündem konusu oldu. Muğla’daki esnaf ve meslek odası başkanlarından bazıları, asgari ücretin en az 3 bin lira olması gerektiğini ifade ederken, bazıları ise, enflasyon düşürülmediği sürece doların artacağı ve zammın hiçbir faydasının olmayacağını belirtti.

Öte yandan; işçi kadar işverenin de düşünülmesi gerektiğinin vurgulandığı değerlendirmede, işverenden alınan vergi ve sigortanın devlet destekli olmasıyla asgari ücretin yüksek meblağ arttırılabileceği ifade edildi.

“İYİLEŞTİRME VE REFAH PAYI İLAVE EDİLMELİ”

Asgari ücret belirlenirken yılsonunda gerçekleşen enflasyon oranları dikkate alınması gerektiği, iyileştirme ve refah payının ilave edilmesi gerektiğinin altını çizen Muğla Yiyecek Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Esnaf Odası Başkanı Güven Akarken, “Muğla yaşam standartlarının üzerinde olan bir il. Asgari ücretin iki boyutu var. İnsani ve vicdani boyutu. Bir de işveren boyutu var. Kantarı şaşırırsanız bir tarafı açlığa mahkum eder, bir tarafı da batmaya mahkum edersiniz. Bu dengenin iyi kurulması lazım. Dengeli bir asgari ücret arttırılması olacağını umut ediyorum. İnsanların geçim şatları son 1 yıl içerisinde kötüye gider oldu” dedi.

“AÇLIK SINIRINI ÇÖZEMEDİK”

“Bu şartlarda bir insanın geçinebilmesi için asgari ücretin en az 3 bin TL olması gerekiyor” diyen Muğla Marangoz, Doğramacı ve Yapıcılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Rafet Aydın, “Asgari ücret fazla da yapılabilir ancak işverenden alınan vergi, sigorta biraz azaltılarak bu karşılanabilir” diye konuştu.

Aydın, “Açıklanmış olan bir açlık ve yoksulluk sınırı var. Açlık sınırı 2 bin 500 lira, yoksulluk sınırı 7-8 bin lira. Biz daha açlık sınırını çözememişiz, yoksul olmaya daha yolumuz var” dedi.

“ENFLASYON DÜŞÜRÜLMELİ”

Asgari ücretin yükselmesinin önemsiz olduğunu düşünen Muğla Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Şükrü Ayyıldız, “Enflasyon düşürülmediği sürece asgari ücret ne kadar yükselirse yükselsin önemli değil. Asgari ücret 3 bin lira olsa, dolar artacak ve her şeyin fiyatı yine yükselecek. Bu durumda verilen zammın hiçbir faydası olmayacak. Zam yapılırken işveren de düşünülmeli. İşçi, işten çıktığında aldığı tazminatının nasıl ödeneceği de düşünülmeli. İnsanlar iki tarafı düşünmüyor. Asgari ücret artınca pazara gidip biber almaya çalıştığımızda, 3 lira olan biber 4 liraya çıkacak ve zam hiçbir şeye yaramayacak. Marmaris Esnaf Odası’nın bir anaokulu var. Burada 7 tane öğretmen var. Pandemi nedeniyle 4 tane öğretmenle yollarımızı ayırsak kişi başı 35 bin lira para vermemiz gerekecek ancak kasada 35 kuruş bile yok. İki taraflı düşünmeden söylenen fiyatlar verilirse çoğu iş yeri kapanır” diye konuştu.

“SİGORTA VE VERGİ ERTELENSİN”

Sigorta ve vergilerin Nisan ayına kadar dondurulması gerektiğini belirten Muğla Giyim Eşyaları Temizleyiciler, Seyyar Satıcılar, Fotoğrafçılar Benzerleri Esnaf Odası Başkanı Azim Çetin ise, “Asgari ücretin en az 3 bin 500 TL olması gerekiyor çünkü hayat şartları çok zor. Akşama kadar telefonum susmuyor ‘Erteleme var mı?’ diye soranlardan.”

“DEVLET DESTEĞİ BEKLİYORUZ”

Elemanlar için yapılan ödemeler konusunda devletten destek beklediklerini söyleyen Muğla Kamyoncu Şoförler ve Esnaf Odası Başkanı Halil Bozyer,Oda olarak asgari ücretin 3 bin TL’den aşağı olmaması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

“ASGARİ ÜCRETLE EV GEÇİNDİREN DÜŞÜNÜLMELİ”

Asgari ücretle beraber sigortaların da yükseldiği bir gerçeğin olduğunu ancak, asgari ücretle geçinen birinin açısından düşünülmesi gerektiğini dile getiren Muğla Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Özcan Çolakkol, “İşverene pandemiden dolayı yapılan yardımların içeriği henüz belli değil. Asgari ücret 3 bin 500 liradan aşağı olmamalı diye düşünüyorum. Vatandaş 2 bin 300 lira para alıyor ve bunun en az Bin 200 lirasını kiraya veriyor. 200 lira elektrik, 100 lira doğalgaz, 50 lira suya verdiğini düşünsek, Bin 550 lira yapar. Bir vatandaş ayda 4 kere pazara çıksa, 500 liradan 2 bin 50 lira yapar. Bu kişinin yağı, tuzu, üstü başı yok mu? 3 bin 500 lira olursa rahatlıkla geçimini sağlayabilir. Bende isterim vergi, sigorta, ihtiyaç fiyatları artmasın. Dünyanın hiçbir yerinde Bin 140 lira sigorta yatırıp, Bin 500 lira emekli maaşı yok. Neredeyse bire bir. Bazı yerlerde bire iki, bire iki buçuk bile oluyor” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.