Ana Sayfa Menteşe Haberleri, Muğla Haberleri, Son Dakika 30 Eylül 2021 27 Görüntüleme

“GELECEĞİMİZİ ÇÖPE ATMAYALIM”

Muğla Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak, 29 Eylül tarihi Uluslararası Gıda Kaybı ve İsrafı Farkındalık Günü kapsamında yaptığı açıklamada, “Geleceğimizi çöpe atmayalım” dedi.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından 29 Eylül tarihi Uluslararası Gıda Kaybı ve İsrafı Farkındalık Günü olarak kutlanıyor. Konuya ilişkin olarak Muğla Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak değerlendirme bulundu.

Müdür Saylak açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“29 Eylül tarihini Uluslararası Gıda Kaybı ve İsrafı Farkındalık Günü olarak kutlamaktayız. Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak konuya ilişkin bugün 13 ilçemizde okullarda gıda israfına yönelik farkındalık çalışmalarını yürütüyoruz. Tarım ve Orman Bakanlığı’mızın koordinesinde de bir yıldan fazla süredir Türkiye’de gıda kayıp ve israfı ile mücadele kapsamında Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) desteği ile hayata geçirilen “Gıdanı Koru, Sofrana Sahip Çık” projesi ile ilgili çalışmalarına devam ediyoruz. Gıda israfına yönelik mücadelede ülke olarak dünyaya örnek bir çalışma sergiledik.”

“BİR TARAF OBEZİTE İLE MÜCADELE EDERKEN BİR TARAF AÇLIKTAN ÖLÜYOR”

“Dünyanın bir yanında obezite  tehdidi  altında olan ülkeler ve ciddi gıda israfı varken, bir diğer yanında maalesef açlık çeken ve hatta açlıktan ölen insanlarımız var” diyen Müdür Saylak, “Dünyada son otuz yılda obez kişi sayısının  857 milyon insandan 2 milyar insana  ulaştığını, obezli bir kişinin sağlık harcamasının diğerlerine göre 2,5 kat daha fazla olduğunu OCED kayıtlarında görebiliyoruz. Ayrıca OECD ülkelerinde obezite kaynaklı hastalıkların tedavisinin, toplam sağlık harcamalarının yüzde 8,4’ünü oluşturduğu ve yine  raporuna göre, 2020’den 2050 yılına kadar obezite kaynaklı harcamaların sağlık harcamalarına ayrılan bütçenin yüzde 20’sini kapsıyacağı tahmin ediliyor. Dünyada üretilen gıdanın üçte birinin israf edildiğini (1,3 milyar ton), ülkemizde de yaklaşık 26 milyon ton gıdanın çöpe atıldığını, bunun karşılığının 240 milyon TL olduğunu  biliyor muydunuz? Bunun Sadece israf edilen gıdanın üçte birini önleyerek 830 milyon açlık çeken insanı doyurabiliriz. İsraf olmasaydı açlıkta olmazdı. Sorunların çözümü için bazen küçük dokunuşlar yeterlidir.”

GIDA İSRAFINI ÖNLEYEREK HAYAT KURTARABİLİRİZ”

Gıda israfını önleyerek hayat kurtarabileceğine dikkat çeken Saylak, “Bakanlığımızın başlattığı “Gıdanı Koru, Sofrana Sahip Çık” projesi ile toplumumuzda bu konuda farkındalık yaratmaya çalıştık. Başta Sayın Valimiz Orhan Tavlı’nın katılımı ve desteği ile tüm ilçelerimizde kampanyamızı tanıtarak bu proje kapsamında yürütülen  ‘Sende Söz Ver’ kampanyasına vatandaşlarımızı dahil ettik.  Ayrıca sosyal medya hesaplarımız üzerinden sık sık bilgilendirme çalışmaları yaptık. Kampanya iletişim kitlerinden bastırdığımız 5000 adet afiş ve 2000 adet lifleti tüm İlçelerimizdeki gıda işletmelerine ve tüketicilerimize dağıttık. İl Müdürlüğümüz tarafından ‘Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık’ kampanyası kapsamında 2 bin adet bez çanta yaptırarak pazar yerinde hem bilgilendirdik hem dağıttık. İlimizdeki tüm İlkokul öğrencilerine yönelik olarak ‘’Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık’’ kampanyası kapsamında gıda israfının önlenmesi ve farkındalığının arttırılması için resim yarışması düzenlendik ve dereceye giren öğrenciler için ödül töreni düzenledik. Ayrıca Bakanlığımızın bu proje ve kampanya süresince kullandığı maskotumuz  Cano nun 1.yaşını çocuklarla kutladık, eğitim filmlerini yayınladık.

“GIDA İSRAFI DEMEK SU İSRAFI DA DEMEK”

“Toplumumuzun her kesiminin bu konuda yapabileceği çok şey var. Çünkü gıda israfı demek su israfı da demek” diyen Müdür Saylak, “Üretilen her gıda için ciddi su kaynaklarımızı da kullanıyoruz. Mesela 1 litre süt için 800 litre suyun, 1 elma için 70 litre suyun kullanıldığını hesap ettiğimizde gıda israfını önlemekle  su kaynaklarımızın da israf edilmesini de önlemiş oluruz. Hiçbir kaynak sonsuz değildir. Bu bilinçle hareket etmek zorundayız. Gezegenimize, ülkemize sahip çıkmak zorundayız. Toplumun her kesimini duyarlı olmaya davet ediyorum. Gıda israfına ve kaybına hep birlikte dur diyelim. Geleceğimizi çöpe atmayalım.” ifadelerine yer verdi.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.