Ana Sayfa Fethiye Haberleri, Muğla Haberleri, Son Dakika 2 Ocak 2022 42 Görüntüleme

GÖCEK HALK MECLİSİ:”MAHKEMENİN MUÇEV MARİNA HAKKINDA VERDİĞİ KARAR EMSAL OLUŞTURMASI AÇISINDAN ÖNEMLİ”

Göcek Halk Meclisi, Göcek Belediye İskele olarak bilinen tekne bağlama iskelelerinin MUÇEV şirketine verilmesi ile başlayan dava süreci ve Göcek Hudut Kapısı, Gümrük iskelesine ait imar planına dair yürütmenin durdurulması ve iptali için açılan dava süreci hakkında açıklamada bulundu. Göcek Halk Meclisi’nce yapılan açıklamada, “Mahkeme heyetinin verdiği karar, kıyıları/koyları MUÇEV tarafından hukuksuzca işgal edilen tüm Muğla ve hatta diğer illerdeki benzer ‘projelerle’ ilgili bir emsal oluşturması açısından çok önemlidir” denildi.

Göcek Halk Meclisi’nce Muğla’nın Fethiye ilçesinde tekne bağlama iskelelerinin MUÇEV şirketine verilmesi ile ilgili başlayan dava sürecinin bilirkişi heyetinde tahribata neden olacağı yönündeki raporuna rağmen devam ettiği ve davaların sonuna kadar takipçisi olacaklarını kaydetti.

Göcek sakinleri tarafından, Göcek Halk Meclisi önderliğinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığına karşı, MUÇEV iskelesine ait imar planının iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle dava açıldığını ifade eden Göcek Halk Meclisi, mahkeme heyeti tarafından belirlenen bilirkişi heyetinin 25 Ağustos 2021’de proje sahasında keşifte bulunulduğunu ifadelerine ekledi.

Bilirkişi Heyeti raporunun ardından, Muğla 3. İdare Mahkemesi yürütülmenin durdurulmasına karar vermişti.

Karar metninin sonuç bölümünde yer alan, mahkeme heyetine ait tespitleri paylaşan Göcek Halk Meclisi, imar planı değişikliği ile tanımlanan alanın kıyı boyunca devam eden kısmının tel örgülerle çevrilerek Göcek halkının kıyı ile ilişkisinin kesildiğini aktardı.

“HUKUKA UYGUNLUK BULUNMAMIŞTIR”

Göcek Halk Meclisince paylaşılan raporda şu ifadelere yer verildi:

“Plan değişikliğinin yapımında gerekli unsurlardan olan koruma-kollama dengesi gözetilmeden yapılmış olduğu, kentin kara yönünde yer alan mevcut kesimiyle nasıl entegre olacağına dair herhangi bir çözümleme getirmediği, imar planı değişikliği ile tanımlanan alanın kıyı boyunca devam eden kısmının tel örgülerle çevrilerek Göcek halkının (kamunun) kıyı ile ilişkisinin kesilmiş olduğu, Kıyı alanlarının kamunun erişimine kapatılmasının Kıyı Kanunu ve Kıyı Kanunun Uygulanmasına dair Yönetmelik Hükümlerine ve kamu yararına aykırı olduğu, dolayısıyla, dava konusu plan değişikliği kararının sosyal ve altyapı hizmetlerini iyileştiren bir plan değişikliği değil, tam tersine kentin alt yapı sistemine yük bindirecek bir değişiklik getirmesi, Göcek kıyı alanının kamunun erişimine kapatmak suretiyle, Kıyı Kanunu ve Kıyı Kanunun Uygulanmasına Dair Yönetmelik hükümlerine aykırı olması hususları dikkate alındığında ….. hukuka uygunluk bulunmamıştır. Diğer yandan, dava konusu plan değişikliklerinde yer alan hukuka aykırılıklar göz önüne alındığında, uygulamaya geçilmesi halinde ortaya çıkacak tahribatların sonradan ortadan kaldırılması mümkün olmayacağından, anılan plan değişikliklerinin uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabilecektir.”

“PLANLARIN UYGULANMASI HALİNDE TELAFİSİ GÜÇ ZARALAR DOĞABİLECEKTİR

Göcek Halk Meclisi, Eylül ayı sonunda verilen yürütmeyi durduma kararına, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yaptığı itiraz da, ilgili mahkeme tarafından Kasım ayında reddedildiğini ifade etti.

Devam eden bir diğer dava olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aleyhine açılan, “İl Emniyet Müdürlüğü – Göcek Hudut Kapısı ve Gümrük iskelesi”ne ait imar planına dair yürütmenin durdurulması ve iptali için açılan dava olduğunu hatırlatan Göcek Halk Meclisi, “Söz konusu imar planı değişikliğinin Göcek’in tabii ve tarihi yapısına zarar vereceği, alt yapı sorunu oluşturacağı, kara ve deniz ekosisteminde geri dönülmez tahribatlar yaratacağı öngörülmektedir. Burada amaç, mevcut alanda deniz altında bulunan Kalimche arkeolojik kalıntılarının, deniz trafiğinden zarar göreceği ve Göcek içerisinde yaz sezonunda artan araç trafiğinin daha da artacağı endişesi ile söz konusu ofisin daha uygun bir yere taşınmasını sağlamaktır.

Bilirkişi heyeti tarafından 06/08/2021 tarihinde yapılan incelemeler sonucu, bu konuda da, haklı talebimizi destekleyen bir rapor ortaya çıkmıştır. Sonrasında, Muğla 2. İdare Mahkemesi, ‘hukuka aykırılıklar göz önüne alındığında uygulamaya geçilmesi halinde ortaya çıkacak doğal tahribatın sonradan ortadan kaldırılmasının mümkün olmayacağından, anılan planların uygulanması halinde telafisi güç zaralar doğabilecektir’ şeklinde belirterek, Kasım ayında yürütülmenin durdurulmasına karar vermiştir” dedi.

“SONUNA KADAR TAKİPÇİSİYİZ”

Açılan 2 davanında sonuna kadar takipçileri olduğunu söyleyen Göcek Halk Meclisi, “Göcek’in ve Göcek halkının aleyhine pek çok unsur barındırdığı bilirkişi heyetlerinin raporlarında da detaylı olarak belirtilmiş bu iki imar planına dair yürütmenin durdurulması ve iptali talebiyle açtığımız bu davaların sonuna kadar takipçisi olacağımızı bilmenizi istiyoruz. Özellikle MUÇEV Marina ile ilgili Mahkeme heyetinin verdiği karar, kıyıları/koyları MUÇEV tarafından hukuksuzca işgal edilen tüm Muğla ve hatta diğer illerdeki benzer ‘projelerle’ ilgili bir emsal oluşturması açısından çok önemlidir. Mahkemelerin vereceği nihai kararlar hakkında daha sonra açıklama yapılacaktır.
Her iki davada da davacı vekili olarak bizleri temsil eden sevgili dostumuz Av. Bora Sarıca’ya ve bu süreçte emeği geçen tüm Göcek dostlarına da çok değerli katkıları için gönülden teşekkür ediyoruz.” açıklamasında bulundu.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.