Ana Sayfa Muğla Haberleri, Son Dakika 28 Haziran 2021 34 Görüntüleme

‘HODRİ MEYDAN!’ Nerde kaldı ‘gazetecilik’

Cumhuriyet gazetesi Ege temsilci ve Tele1 programcısı Tuncay Mollaveisoğlu, Muğla Büyükşehir Belediyesi’nde maaşlı olarak ‘danışmanlık’ yaptığı için Muğla Valiliği tarafından soruşturma açıldı. Mollaveisoğlu, bunun üzerine açıklama yaptı.

Halkın vergileriyle bütçesi oluşturulup belirlenen belediyeden maaş alan Molaveisoğlu, Muğla yerel basını için ‘besleme’ ifadesini kullandı. ‘Hodri meydan’ çağrısı yapan ve danışmanlık yaptığını doğrulayan Mollaveisoğlu, o dönem Yeniçağ Gazetesi’nde köşe yazarlığı yaptığına dair hiçbir şey belirtmedi.

Kişisel internet sitesinde, özgeçmişinin ‘açıkça ve gururla’ yer aldığını ifade etti ancak, özgeçmişinde Yeniçağ Gazetesi’nde köşe yazarlığı yaptığının yer almadığı göze çarptı.

Gazetenin internet sitesinde Mollaveisoğlu’nun, köşe yazılarına şuan erişim sağlanamıyor. O dönemlerde Mollaveisoğlu’nun yerel seçimlerde Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı ve adayı olan Osman Gürün’ü överken, rakiplerini eleştiren yazılar yazdığı iddia edildi.

Halkın vergileriyle bütçesi oluşturulup belirlenen Muğla Büyükşehir Belediyesi’nde, o dönem Yeniçağ Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapan Tuncay Mollaveisoğlu, 15 Şubat 2018’de resmi yazıyla maaşlı ‘danışman’ işe alınmıştı. O dönem, Mollaveisoğlu’nun nasıl bir ihtiyaçtan dolayı maaşlı olarak, belediyenin encümen kadrosunda ‘danışmanlık’ yaptığı merak konusu oldu. Şuan Cumhuriyet Gazetesi Ege Temsilcisi ve Tele1 televizyonunda programcı olan Tuncay Mollaveisoğlu, halen Muğla Büyükşehir Belediyesi’nde danışmanlık yaptığı gündeme geldi. Bunun üzerine Muğla Valiliği’nin soruşturma açtığı iddia edildi.

HİÇBİR ŞEY AÇIK DEĞİL

Tuncay Mollaveisoğlu, konu hakkında Bodrum Gündem adlı bir internet portalına açıklama yaptı. “Namuslu yurttaşlarda zerre şüphe kalmasın diye bu açıklamayı yapıyorum” diyen Mollaveisoğlu,  Muğla Büyükşehir Belediyesinde danışmanlık yaptığını doğruladı. Onurlu ve namuslu bir insan olduğunu kaydeden Mollaveisoğlu, işe başladığı tarihlerde aynı zamanda Yeniçağ Gazetesi’nde köşe yazarlığı yaptığına değinmemesi ise dikkat çekti. Mollaveisoğlu, kişisel internet sitesinde özgeçmişinin ‘açık ve gururla’ yer aldığını kaydetti. Sitesinde, Muğla Büyükşehir Belediyesi’nde danışmanlık yaptığı yıllarda aynı zamanda Yeniçağ Gazetesi’nde köşe yazarlığı yaptığı yer almadı. 2019 yerel seçimleri öncesinde danışmanlığa başlayan Mollaveisoğlu’nun köşe yazılarına Yeniçağ Gazetesi’nin internet sitesinde ulaşılamıyor. Mollaveisoğlu’nun o dönemlerde, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı ve adayı olan Osman Gürün’ü övdüğü, rakiplerini ise eleştirdiği iddia edildi.

BELEDİYE AÇIKLAMA YAPMADI

Ayrıca, Muğla Büyükşehir Belediyesinin bütçesi ile maaşı ödenen Tuncay Mollavesioğlu, seçim sürecinde “Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı’na özel köşe yazısı yazsın diye mi işe alındı?” sorusunu gündeme getirmişti. Molaveisoğlu, yerel seçimlerden sonra 2019 ortasında Cumhuriyet Gazetesi’ne geçti. Muğla Büyükşehir Belediyesi, Molaveisoğlu’nun danışmanlık yaptığı ve ‘işe gitmeden maaş aldığı’ iddialarıyla ilgili henüz bir açıklama yapmadı.

MUĞLA BASINI BESLEME DEĞİLDİR

Muğla Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi Süleyman Akbulut, yerel basına yönelik “besleme medya” söylemlerinde bulunan Muğla Büyükşehir Belediyesi İletişim Danışmanı Tuncay Mollaveisoğlu’na tepki gösterdi. Başkan Akbulut, “Muğla basınına besleme diyenler aynaya baksın” dedi. Süleyman Akbulut yanıt verdi. Başkan Akbulut, “Muğla basını besleme değildir! Muğla basınına besleme diyenler aynaya baksın” ifadesini kullandı.

Başkan Akbulut, Mollaveisoğlu’nun Muğla basını hakkında sözlerine şöyle yanıt verdi: “Cumhuriyet Gazetesi Ege Temsilcisi, Tele 1 kanalı program sunucusu ve aynı zamanda Muğla Büyükşehir Belediyesi İletişim Danışmanı Tuncay Mollaveisoğlu’nun, kendisiyle ilgili Muğla Valiliği’nin soruşturma başlattığına yönelik çıkan haberler üzerine bir internet haber portalına yaptığı, “Muğla yereldeki besleme medyanın yıllar önce yazdığı danışmanlık meselesini…” şeklinde süren, yakışıksız ifadelerini üzülerek takip ettik. Sayın Mollaveisoğlu’nun ‘Muğla yerelde besleme basın’ şeklinde tabir ettiği meslektaşlarımız, o dönem kendisine Muğla Büyükşehir Belediyesinde yürüttüğü danışmanlık görevinin yanında, bir gazetede yazdığı köşe yazısı üzerine haber yapan ve buna bağlı olarak sorular soran arkadaşlarımızdı. Bu haberlerdeki soruları yanıtlamak yerine, haberi yapan meslektaşlarımıza ‘besleme medya’ şeklinde yakışıksız ithamda bulunan Mollaveisoğlu’nun, hem bir büyükşehir belediyesinin danışmanlığını yaparak maaş alıp, aynı büyükşehir belediyesi ile ilgili yapılan seçim aşamasında objektif olması gereken bir mesleği icra ederken, taraflı ve adrese teslim yazılar yazması aslında ‘besleme basın’ örneğinin ta kendisi değil midir?”

ÖZÜR DİLEMESİNİ BEKLİYORUZ

Süleyman Akbulut, sözlerine şöyle devam etti: “Bir koltuğunda büyükşehir belediyesi iletişim danışmanlığı, diğer koltuğunda gazete temsilciliği ve televizyon sunuculuğu görevleri bulunan Sayın Mollaveisoğlu’na, aynaya bakıp, “besleme medya” sözünün kimlere yakışacağını bir kere daha düşünmesini öneriyoruz. Kendisini bu talihsiz açıklamasından dolayı kınıyor, Muğla Basınından özür dilemesini bekliyoruz.”

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.