reklam
Ana Sayfa Muğla Haberleri, Son Dakika 15 Aralık 2020 16 Görüntüleme

İki felçli hasta sağlığına kavuştu

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde kurulan inme merkezinde uygulanan müdahaleler ile iki felçli hasta sağlığına kavuştu. Başhekim Doç. Dr. Turhan Togan, hastane bünyesinde bulunan Girişimsel Anjiografi ünitesinde deneyimli uzman hekim kadrosuyla mucizevi dokunuşlara imza atıldığını ve hayatların kurtarıldığını söyledi.

Sinem Korkmaz

Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde felç geçiren iki hasta kurulan inme merkezinde uygulanan IV TPA (damardan pıhtı çözücü tedavi) ve Endovasküler Mekanik Trombektomi (anjio ile damardaki pıhtıyı çıkartma) müdahaleleri ile sağlığına kavuştu. Başhekim Doç. Dr. Turhan Togan, hastane bünyesinde bulunan Girişimsel Anjiografi ünitesinde deneyimli uzman hekim kadrosuyla mucizevi dokunuşlara imza atıldığını ve hayatların kurtarıldığını söyledi. Nöroloji Uzmanı Dr. Utku Cenikli, bu müdahalelerin erken dönemde hastaneye getirilen inmeli hastalarda yapılabildiğini ve bunun bir ekip çalışması olduğunu belirtti.

Hastane tarafından yapılan açıklamada, “Muğla Bölgemizde modern tıbbi cihazlarla donatılmış ilk ve tek olan İnme Merkezimiz vatandaşlarımıza hizmet vermektedir. Profesyonel Nöroloji hekimleri tarafından kesintisiz 24 saat hizmet veren İnme merkezimizde, Girişimsel Nörolog Dr. Utku Cenikli tarafından erken ve zamanında yapılan anjiyografik girişimler ile tıkalı beyin damarları açılabilmekte ve uzman hekimlerimizce uygulanan pıhtı çözücü ilaç tedavileri ile ani gelişen felçler ve ölümcül seyreden inmeler tedavi edilebilmektedir. İskemik İnme (beyin damar tıkanıklığı); beynin kanlanma yetersizliği ile geri dönülmez hasar görebilmesine ve hastanın felç kalabilmesine sebep olabilen acil bir durumdur. Bu sebeple pandemi süresince aciliyet arz eden ve hayati önemi olan İnme hastalarımıza girişimsel işlemlerimiz ve tedavilerimiz kesintisiz olarak devam etmektedir. Beyinde damar tıkanıklığı ile gelişen inmede Beyin Anjiyografik girişimler ile damar açma tedavisini (Mekanik Trombektomi) uygulayan ve bu yönüyle bölgede tek olan Girişimsel Nöroloji Uzmanı Dr. Utku Cenikli yüz güldürücü tedaviler gerçekleştirdi.  Acil servise aynı anda başvuran iki hastadan birisine ağır felçli iken damardan pıhtı çözücü tedavi uygulanmış, diğerine ise komadayken girişimsel anjiografik yöntemle tıkalı damarı açılarak söz konusu damarın tekrar işler hale getirilmesi sağlanmıştır. Bu sayede hastalarımız felç olmaktan tam olarak kurtulmuş ve yeniden eski sağlıklarına kavuşmanın mutluluğunu yaşamışlardır” ifadelerine yer verildi.

Başhekim Doç. Dr. Turhan Togan, felç geçiren hastaların hızlı bir şekilde en yakın inme tedavisinin yapılabileceği sağlık kuruluşuna ulaştırılması gerektiğinin altını çizerek, “İnme, kalp krizi gibi acil müdahale gerektiren bir hastalıktır. Rahatsızlanan hastaların inme merkezlerine ulaştırılması hayati bir öneme sahiptir. Bölgemizde inme geçiren hastalara uygulanan ve hastaları felç olmaktan kurtaran ve yaşamalarını sağlayan bu tedavi yöntemlerinin kurumumuz bünyesinde bulunmasından dolayı mutluyuz” dedi.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.