Ana Sayfa Menteşe Haberleri, Muğla Haberleri, Son Dakika 1 Nisan 2021 13 Görüntüleme

“İktidarın tercihi sermayeden yana”

Tüm Emekliler Sendikası Merkez Yönetim Kurulu’nca yapılan basın açıklamasında emeklilere sağlanacak aylıkların siyasi bir tercih olduğu belirtildi. Tüm Emekliler Sendikası Muğla Şube Başkanı Adil Eroğlu’nun yaptığı açıklamada, “Siyasi iktidar tercihini emekçilerden, emeklilerden ve yoksullardan yana değil sermayeden yana kullanmaktadır” dedi.

Tüm Emekliler Sendikası Merkez Yönetim Kurulu’nca Menteşe Sınırsızlık Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirildi. Yönetim kurulu adına açıklama yapan Tüm Emekliler Sendikası Muğla Şube Başkanı Adil Eroğlu, emeklilere sağlanacak aylıkların siyasi bir tercih olduğunu belirtti.

“GEÇİNEMİYORUZ , İSYANDAYIZ”

Sağlık sisteminin kamusal bir hizmet olmasının bir zorunluluk olarak kendini göstermeye başladığını söyleyen Şube Başkanı Eroğlu,“Siyasi iktidarın içine düştüğü yönetememe krizi ekonomik, toplumsal, siyasal olarak ve ülkemizin son bir yılını belirleyen salgınla mücadele edememe olarak hayatımızın her alanını etkilemiş durumdadır. Siyasi alandaki yönetememe krizini ‘Başkanlık Sistemi-Tek Adam’ ile çözmeye çalışsa da, sistemin antidemokratik karakteri sonucu, baskıcı ve otoriter uygulamalar artmakta, hukuk düzeninden hızla uzaklaşılmakta, sistem değişikliği ile iyice işlevsizleşen parlamento ise adeta yok sayılmakta, her şey Cumhurbaşkanının iki dudağı arasına yerleştirilmiştir. Kadın hakları açısından önemli bir kazanım olan İstanbul Sözleşmesinden bütün tepkilere rağmen bir gece yarısı kararnamesiyle çıkılması, sendikalara açılan kapatma davaları, son zamanlarda gördüğümüz antidemokratik uygulamalara örnektir. Bütün bir ülke kararnamelerle yönetilir hale gelmiştir. Dünya ve ülke gündeminde bir yılı da geçen Coronavirüs salgını sağlık sisteminin de tartışılmasına ve eksikliklerinin daha iyi görülmesine de yol açmıştır. Uzun yıllardan beri sağlık sisteminin piyasaya terk edilmesinin sonuçlarını bu salgın sürecinde hep beraber yaşadık, yaşamaya da devam ediyoruz. Sağlık sisteminin kamusal bir hizmet olması bir zorunluluk olarak kendini göstermektedir” dedi.

“EMEKLİ AYLIKLARI YOKSULLUK SINIRININ ALTINDA”

Uzun yıllardan beri emekli aylıklarının yoksulluk sınırının altında yer aldığını belirten Şube Başkanı Eroğlu, “Ülkenin bütün değerlerini yaratan, emekleriyle bugünleri yaratan emekliler açlığa yoksulluğa mahkum edilmiş durumdadırlar. Temel ihtiyaç maddelerine yılbaşından bu yana yapılan zam oranları nerdeyse yüzde 50 civarındadır. Asgari ücretin 2 bin 825 TL olduğu ülkemizde emekli aylığı alan 8 milyon hak sahibinin aylığının 2 bin TL’nin altındadır. Bu da göstermektedir ki, emeklileri yoksulluk sınırının altında bırakmak yetmemiş açlığa mahkûm etmek istemektedirler. Emekli aylıklarına yapılan zamların yeterli olduğunu savunanlar,  hayatlarında bir gün bile pazara çıkmamış, elinde file ile alışveriş yapmamışlardır. Ama hayatlarımız üstünde söz sahibi olmaya çalışmaktadırlar. Kaşıkla verdikleri kırıntı sayılacak zamları kepçeyle geri almaktadırlar. İkramiye adı altında iki dini bayram öncesi verilenler ise bayram harçlığına dönüşmüş, emekliler için bir aşağılama aracı haline gelmiştir. Sözün kısası geçinemiyoruz” diye konuştu.

“BIÇAK KEMİĞE DAYANDI”

“Emeklilerin daha fazla açlığa, yoksulluğa ve aşağılanmaya gücü kalmamıştır” diyen Şube Başkanı Eroğlu, “Bıçak kemiğe çoktan dayanmıştır. Emekliler kendilerini açlığa mahkum edenlere, yok sayanlara, görmezden gelenlere karşı seslerini duyurmaya, demokratik tepkilerini göstermeye kararlıdırlar. Sağlıklı, barış ve kardeşlik içinde, insanca bir yaşam hepimizin hakkıdır.  Emekliler olarak bu yaşamı elde etmek için mücadelemize devam edeceğiz” dedi.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.