İYİ PARTİ’Lİ ERGUN: ZEYTİNCİLERİN ZARARI KARŞILANMALI

İYİ Parti Muğla Milletvekili ve Çevre Komisyonu Üyesi Metin Ergun, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından cevaplanması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi. İYİ Parti’li Ergun, yangından dolayı zarar gören zeytin üreticilerinin zararlarının karşılanması gerektiğini ifade etti.

İYİ Parti Muğla Milletvekili ve Çevre Komisyonu Üyesi Prof. Dr. Metin Ergun, TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi. İYİ Parti’li Ergun, soruların Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istedi. Soru önergesinde, Muğla’da yaşan orman yangını felaketi yüzünden tarım alanlarının zarar gördüğünü ifade eden Metin Ergun, Muğla ilimizin Marmaris ilçesinde 28 Temmuz 2021’de başlayan ve daha sonra da Bodrum, Milas, Köyceğiz, Yatağan, Menteşe, Seydikemer ve Fethiye’de günlerce devam eden orman yangınları sebebiyle sadece doğal bir felaket yaşanmamış, aynı zamanda tarımsal üretim de büyük yara almıştır. Yangınlarda on binlerce hektar ormanlık alan ile birlikte yüzbinlerce zeytin ağacı da yanmış ve bu bölgelerde zeytincilikle uğraşan vatandaşlarımız geçim kaynaklarını kaybetmişlerdir. Bu hususta vatandaşlarımızın yangınlar sebebiyle kaybettikleri bu seneki zararlarının tazmin edilmesi aciliyet arz etmektedir.” ifadelerini kullandı.

HASAR TESPİT ÇALIŞMALARINDA SON UYDU GÖRÜNTÜLERİ BAZ ALINMALI

Orman yangınında zeytinliklerin de zarar gördüğünü hatırlatan Ergun sözlerine şöyle devam etti: “Zeytinliklerin yandığı bazı köylerimizde vatandaşlarımızın zeytincilik yaptığı bazı araziler Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi’ne “tarla” olarak kaydedilmiş durumdadır. Fakat vatandaşlarımız daha önce tarla olarak kaydedilen bu arazilerde 30-40 yıldır fiili olarak zeytincilik yapmaktadırlar. Meydana gelen yangınlarda bu zeytinliklerini ne yazık ki kaybetmişlerdir. Hasar tespit çalışmalarında bu arazilerde oluşan hasarlar sistemik olarak dikkate alınmadığı için vatandaşlarımız karşı karşıya kaldıkları zayiata yönelik olarak yapılacak zarar tazmini ve desteklemelerden mahrum kalacaklardır. Aynı durum, orman vasfını kaybetmiş araziler olarak tanımlanan 2B arazileri üzerinde nesillerdir zeytincilik faaliyetleri yapan vatandaşlarımız için de söz konusudur. Bu nedenle zeytinlikleri yanan vatandaşlarımız, zeytincilik yaptıkları araziler üzerindeki hasar tespit çalışmalarının yangınlardan önceki son uydu görüntüleri baz alınarak yapılmasını ve buna göre zarar tazmini ve destekleme yapılmasını talep etmektedirler.”

VATANDAŞLARIN EKONOMİK GÜCÜ KALMADI

Üreticilerin maddi anlamda zor durumda olduğunu belirten Ergun, “Bununla beraber, zeytinlikleri yanan vatandaşlarımızın kullandıkları araziler üzerinde yeniden zeytinlik oluşturabilmeleri için ihtiyaç duydukları sulama suyunu finanse edecek ekonomik güçleri kalmamıştır. Arazilerin fiziki şartları da bu durumu zorlaştırmaktadır. Dolayısıyla, zeytinliklerini yeniden oluşturmak isteyen vatandaşlarımızın sulama suyu ihtiyacının karşılanmasında da desteklemelere ve teşviklere ihtiyacı vardır. Ayrıca vatandaşlarımız sarp ve eğimli yamaçlar üzerinde bulunan bu arazilerde yanan zeytinliklerini yeniden oluşturmak için bu arazilerin kamu tarafından teraslanmasını ve yol açılmasını, teraslanan yamaçların üzerine de su depoları inşa edilmesini talep etmektedirler. Daha sonrasında inşa edilmesini talep ettikleri bu su depolarını kendi imkanları ile doldurabileceklerini ve damlama sulama sistemleri kurarak zeytinliklerini sulayabileceklerini ifade etmektedirler.” dedi.

Ergun, Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli tarafından cevaplanmasını istediği önergede şu sorulara yer verdi: “1. Bakanlığınız tarafından, zeytincilik yapan vatandaşlarımızın yangınlar dolayısıyla kaybettikleri özellikle bu yılki ürünleri konusunda zarar tazmini yapılacak mıdır, yapılacaksa ortaya çıkan zararın karşılanmasına ne zaman başlanacaktır?

  1. Bakanlığınız, Muğla’nın ilçelerinde ve köylerinde yanan zeytinlikler için yapılacak hasar tespit çalışmalarında son uydu görüntülerinin baz alınması için bir çalışma yürütmekte midir?
  2. Bakanlığınız tarafından yapılacak hasar tespit çalışmalarında eğer son uydu görüntüleri dikkate alınmayacaksa, Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi’nde tarla olarak kaydedilen araziler ile 2B arazileri üzerinde zeytincilik yapan vatandaşlarımızın yanan zeytinlikleri sebebiyle zararlarının tazmini veya desteklenmesi konusunda nasıl bir yol izlenecektir?

Bakanlığınız tarafından, Muğla’da yanan zeytinliklerin yeniden oluşturulması sürecinde, Muğlalı köylülerimize sulama suyu ulaştırılması ile ilgili olarak herhangi bir destekleme veya teşvik uygulaması konusunda çalışma yapılacak mıdır?

  1. Bakanlığınız tarafından, sarp yamaçlarda ve eğimli arazilerde bulunan ve orman yangınları ile yok olan bu zeytinliklerin yeniden oluşturulması sürecinde, vatandaşlarımızın sarp ve eğimli arazilerin kamu tarafından teraslanması, yol açılması ve teraslanan yamaçların üzerine su deposu inşa edilmesi talepleri konusunda bir planlama yapılması düşünülmekte midir?”

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Araç alev alev yandı

Araç alev alev yandı