Ana Sayfa Manşet, Muğla Haberleri, Son Dakika 23 Ağustos 2021 42 Görüntüleme

İYİ Parti’li Ergun’dan Bakan Pakdemirli’ye soru

İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergün, Muğla’da yaşanan yangın felaketinden dolayı meydana gelen doğal tahribatın arıcılık sektörünü olumsuz etkilediğini belirterek,  Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin cevaplaması için soru önergesi verdi.

 

İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun, Muğla’da orman yangınlarından etkilenen arıcılık sektörünün sıkıntılarıyla ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına soru önergesi verdi. İYİ Parti’li Ergun, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin cevaplaması için 4 soru yöneltti. Muğla’da yangın yüzünden ağır bir doğal tahribatı meydana geldiğini belirten Metin Ergun önergesinde şu ifadelere yer verdi: “Muğla ilimizin birçok ilçesinde, Temmuz ayının son günlerinden itibaren meydana gelen orman yangınları sebebiyle ortaya çıkan ağır doğa tahribatından en fazla etkilenen sektörlerden birisi arıcılık sektörü ve çam balı üretimi olmuştur. Bilindiği gibi, Muğla ilimizde yaklaşık 1 milyon adet arı kovanı vardır ve 5500 civarında ailenin geçim kaynağı arıcılıktır. Muğla’da cam balı üretimi, yanmış olan basralı çamların bulunduğu ormanlık alanlardan elde edilmektedir. Muğla’nın ülkemizin çam balı üretimindeki payını dikkate aldığımızda, yangınların Muğla arıcılık sektöründe bıraktığı hasar il sınırlarını aşmış, Türkiye’nin çam balı üretimini tehdit eder hale gelmiştir.”

İL DIŞINDAN ARI KOVANLARININ SOKULMASI KISITLANMALI

Muğla’nın arıcılara destek verilmesi için çeşitli yöntemler geliştirilmesi gerektiğini ifade eden Ergun,  “Özellikle Marmaris, Milas ve Köyceğiz ilçelerimizde çam balı üretimi sadece bugününü değil, 20-30 yıllık geleceğini de büyük ölçüde kaybetmiştir. Bununla beraber, çam balı üretimi için her yıl Eylül ayından itibaren Muğla dışındaki illerden arıcılar Muğla’daki çam balı sahalarına gelmektedirler. Fakat ne yazık ki, ilimizde meydana gelen orman yangınlarında çam balı üretim alanlarımız büyük ölçüde zarar görmüştür. Bu nedenle, çam balı üretim sahalarındaki Basralı alanlarda Basra böceği popülasyonunda çok büyük bir azalma olmuş ve çam balı üretimi için arı konaklama sahaları

oldukça daralmıştır.  Muğla ilimizde bulunan arı konaklama yerleri, başta Marmaris ilçemiz olmak üzere diğer ilçelerimizde de yangın nedeniyle arı konaklatmaya artık müsait durumda değildir. Ayrıca basralı çamların yandığı bölgelerde bulunan köylerdeki vatandaşlarımızın tek geçim kaynağı çam balı üretimi olduğu için köylülerimize yönelik destekleyici tedbirlere ihtiyaç duyulmaktadır. Arı konaklama alanlarındaki ve cam balı üretim sahalarındaki daralma ve tek gelir kaynağı çam balı üretimi olan köylülerimizin desteklenmesine duyulan ihtiyaç nedeniyle ve Muğla’ya il dışından arı kovanlarının sokulmasının belli bir süre için kısıtlanması gerekmektedir.” ifadelerini kullandı.

 BAKAN PAKDEMİRLİ’YE 4 SORU

Bu bilgiler kapsamında; Bakanlığınız, orman yangınları sonrasında Muğla’daki arıcılık sektörü ile alakalı olarak hasar tespit çalışması yapmış mıdır? Hasar tespit çalışmaları yapıldıysa elde edilen

sonuçlar nelerdir?  Bakanlığınız, Muğla’da arıcılık faaliyetlerinden geçimini sağlayan vatandaşlarımızın Tarım Kredi Kooperatifleri ile Ziraat Bankası’na olan borçlarının ertelenmesi ve yapılandırılması konusunda bir çalışma yürütmekte midir?  Bakanlığınız, Muğla’da cam balı üreten arıcılarımıza yönelik herhangi bir desteklemede bulunacak mıdır?  Muğla’daki arıcılar ve cam balı üreticileri, bu yıl veya önümüzdeki birkaç yıl için geçici olarak Muğla’ya il dışından arı kovanlarının sokulmasının kısıtlanmasını talep etmektedirler. Bakanlığınızın böyle bir kısıtlama planı var mıdır, varsa ne zaman hayata geçirilecektir?

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Memura yeni düzenleme

Memura yeni düzenleme