Ana Sayfa Menteşe Haberleri, Muğla Haberleri, Son Dakika 21 Ocak 2020

Kadın Kasap Yasan: “Mücadele ve sabırla, her kadın her işi yapabilir”

NEVAL ÇOLAK – Esençaylı Gülistan Yasan, Muğla Menteşe’de 15 yıldır kasaplık yapıyor. Gül Kasap İşletmecisi Yasan, 18 yaşında evlendi. Eşine yardımcı olmak için hayvancılıkla uğraşmaya başlayan Gülistan Yasan, şimdi de eşi ile birlikte kendi çiftliğindeki hayvanları kesip, satıyor.

Muğla’da satırı erkeklerden devralan Gülistan Yasan 2003 yılından bu yana kasaplık yapıyor.

“Evlenmeden önce, köyde kasaplıkla alakalı hiçbir işim olmadı. Babam hayvan bakardı, keserdi ama ben kötü olurdum. Hayvanların yanına hiç girmezdim” diyen Gülistan Yasan, 15 yıldır kasaplık yaptığını söyleyerek, “Eşim Muğla mezbahasında çalışıyordu. Evlendik, yaylalarda sucuk yaptık, süt yoğurt sattık. Zaman sonra bir yayla tuttuk, bir inekten oldu, 150 ineğimiz. Eşim hayvan kesimleri de yapıyordu. Eşime yardımcı olmak istedim. Erkeğin her yaptığını, kadın da mutlaka yapabilir. Zamanla alıştım ben de. Eşime destek oldum. Hayatta eşinizle bir şeyleri başarmak kadar güzel bir şey yok” dedi.

Kasap Gülistan Yasan’ın başarılı yaşam öyküsünü, gazetemizin “Gadın Molamız’daki Kadınlarımız” köşesi için kaleme aldık. Keyifle okumanızı dileriz.

Sizi tanıyabilir miyiz?

Ben Gülistan Yasan, dört çocuk annesiyim. Gül Kasap’ın sahibiyim. 44 yaşındayım. Aslen Esençaylıyım. Evlendikten sonra Muğla merkez ilçede yaşamaya başladım.

Kasaplığa ilk nasıl başladınız?

18 yaşında gelin oldum. Evlenmeden önce, köyde kasaplıkla alakalı hiçbir işim yoktu. Babam hayvan bakardı, keserdi ama ben hem kötü olurdum hem de babamda zaten yaklaştırmazdı. Hayvanların yanına hiç girmezdim. Eşim Muğla mezbahasında çalışıyordu. Evlendik, yaylalarda sucuk yaptık, süt yoğurt sattık. Zaman sonra bir yayla tuttuk, bir inekten oldu, 150 ineğimiz. Eşim hayvan kesimleri de yapıyordu. Eşime yardımcı olmak istedim. Erkeğin her yaptığını, kadın da mutlaka yapabilir. Zamanla alıştım ben de. Eşime destek oldum. Hayatta eşinizle bir şeyleri başarmak kadar güzel bir şey yok. Şimdi de kendi çiftliğimizde, hayvanlarımızı kesip, satıyoruz.

Kasap olmasaydınız hayalinizdeki meslek neydi?

Çocukluk hayalim hemşire olmaktı. Okuyamadık, çok yoksulduk. Yine de babamdan Allah razı olsun.

Kasaplık yapmak size ne hissettiriyor?

İşimi seviyorum. Kasaplık hayalim hiç olmadı ama şuanda bırak deseler asla bırakmam. Tabi işimi sevdiren de, eşim oldu.

Bir hayvanın kesimini baştan sona yapabiliyor musunuz?

Yaparım. Baba evinde, hayvan kesilirken kafamı çevirirdim, bakamazdım. İlk hayvan kesimim, elemanımla Kötekli’de kurban kesimine gitmemle başladı. O kafasını aldı ben içini ve derisini kendim hallettim. Şimdi bir danayı yatırıp, keserim.

 

Sizden başka Muğla’da kasaplık yapan kadın var mı?

Kasada oturan arkadaşlar var ama benim gibi çalışan yok. Muğla’da ilk kadın kasabım. 15 yıldır bu işi yapıyorum. Hayvanın kellesine kadar soyum yapabiliyorum.

Kadın kasap olarak insanların tepkisi nasıl oluyor?

Muğla dışından gelenler, kadın kasap gördüklerinde önce şaşırıyorlar. Sonrasında ‘ne kadar güzel, kadınların her işi yapabileceğini gösteriyorsunuz’ diyorlar. Erkek müşteriler ise, ‘yapabilir misiniz, becerebilir misiniz’ diyorlar ilk başta, sonrasında izleyip görüyorlar. Buradaki insanlar ise artık bana alıştı. Seviyorlar, yaptığım işi beğeniyorlar.

Meslek hayatınızda unutamadığınız bir anınız var mı?

İlk dükkanı açtım, detaylıca bilgim yok tabi. Bir kasap abimiz, eşimin arkadaşıymış. Bir birimizi tanımıyoruz. Benden beyti istedi. Beytinin ne olduğunu hiç bilmiyorum. ‘Abi kusura bakmazsan, o ne?’ diye sordum. ‘Sen satıcı değil misin, nasıl bilmezsin’ diye beni tersledi. Şimdi gülerek anlatıyorum ama o an çok kötü hissetmiştim kendimi. Bir de ellerimizin, parmaklarımızın kesildiği anlarımız oldu ama acemilik dönemlerimizdeydi. Yine de kasaplık, çok zevkli bir iş.

Kadın girişimci ve başarılı bir kadın olarak, kadınlara ne söylemek istersiniz?

Ben hiç okumadım. Baba evinden hiçbir yere çıkmadım. Ayağımızda pijama, başımızda şamıyla gelin geldim buraya. Kendimi yetiştirdim. İsteyen her kadın, her işi yapabilir. Mücadele ve sabır.

Sorularımıza samimiyetle cevap verdiğiniz için teşekkür eder, meslek yaşamınızda kolaylıklar dileriz.

Etiketler:

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

  • misafir :

    15 Mart 2020-07:28

    Helal olsun.Kutlarım.