Ana Sayfa Son Dakika 8 Mayıs 2021 43 Görüntüleme

KADİR GECESİ

O gün içinde bir sıkıntı vardı bir yerlerde yanlış yaptığının farkına varır gibi olmuştu…dolaştı dolaştı mutlaka bir çıkış kapısı olmalıydı, kulak kabarttı birinden söz ediyorlardı, onu buldu önünde diz çöktü kalbini açtı derdini döktü…Ümitliydi… Ama bu ümidi uzun sürmedi çünkü:

– “Senin için hiçbir kurtuluş yolu görmüyorum, yaptıklarının cezasını mutlaka çekeceksin,” diyordu.  Ve birden şimşekler çaktı adeta sinesinde ve yere serdi cansız bir şekilde alimi bununla yüz’e tamamladı katlettiği canları…

Ama yinede bir kurtuluş yolu bulabileceği ümidindeydi başka bir alimi buldu ona arz etti halini. Bu başkaydı hem ilmiyle hem haliyle…farkındaydı karşısındaki mutluğa susamış olanı. Ve diyordu ki

– Eğer sen bu yaptıklarına tevbe edersen mutlaka temize çıkarsın.

Ve çok sonraları cennet ve cehennem melekleri münakaşaya tutuldular bu kimse için, mesafeyi ölçmede karar kıldılar ve cennete daha yakın oldu adeta “cennet ona yaklaştırıldı” şimdi bu kimse “kadir-i Mutlak” olan Allah’a İnanmanın ve Ona güvenmenin    mutluğunu yaşıyordu…

İşte bu gece, günahlarımıza tevbe edip aslımıza dönme gecesi, bu gece isteme gecesi her türlü dileklerimize, hastalıklarımıza şifa arama ve isteme gecesi bu gece. Bizim için can damarımız hayatımız ışığımız rehberimiz Kur’an’ın adeta batmayan bir güneş gibi bizi aydınlatmaya başladığı” bin aydan daha hayırlı gece”.

Evet gece… Bizim inancımıza göre geceler korku ve kâbus zamanı değil bilakis, ümit, huzur ve sükûnet zamanlarıdır. İçinde dinlenmemiz için karanlık kılınmıştır. (Yunus, 10/67) Semamız bize göz kırpan yıldızlarla süslenmiştir, gündüz gibi gecede bize hizmet etmek için vardır yüce rabbimizin emriyle bizim hizmetimize sunulmuştur. (Nahl, 16/12) Gece adeta mahremlerimizi örten bir elbise gibidir. (Nebe, 78/10).

Ama bazı günler gibi bazı gecelerde farklıdır. Çünkü bu gecelerde önemli olaylar meydana gelmiştir. Bu geceler yüce rabbimize verdiği nimetlere şükretmek için önemli fırsatları bağrında taşımaktadır. İşte bu gecelerden biride Kadir gecesidir, yüce kitabımızda bu gecenin ismini taşıyan sure, Kadir suresidir…Bu sure Kur’an-ı Kerimin 97. Suresidir; İşte o ayetler:

“Şüphesiz, biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.” (Kadir,97/1-5)

Peki bu gece nasıl ihya edilmeli?

Hz. Âişe annemiz bu gecenin nasıl ihya edileceğini Hz. Peygamberimiz (sas)’e sormuş, o da “Allahım! Sen affedicisin, affı seversin, beni affet! de” şeklinde cevap vermiştir (Tirmizî, “Da‘avât”, 84; İbn Mâce, “Duâ”, 5).
Sonuç olarak diyebiliriz ki bu dünyada ve ahrette iyiliğe güzelliğe ulaşmak istiyorsak yapmamız gereken iş gayet kolay. Kur’an-ı Kerimin gösterdiği yolda peygamberimizin rehberliğinde ilerlemek. Huzura refaha mutluğa ulaşmak istiyorsak Kur’an-ı Kerim’in uyarılarına ve tavsiyelerine kulak vermek kalbimize onun sevgisini koymak zorundayız.  “Meleklerin her  türlü iş için indiği” bu gecede bizde kendimiz için anne babamız için bütün Müslümanlar için dünyamız ve ahiretimiz için her türlü  hayır işlerini dua ve tefekkür ile  kayda aldıra biliriz. Onun için yapmamız gereken secdelerde göz yaşı ile ellerimizde dualar ile rabbimize yönelmektir, günahlarımıza tevbe etmedir, dertlerimize deva istemedir. Bu geceden en büyük feyzi alanlar şüphesiz gururunu yenenler, düşmanlıkları, ayrılıkları, bir kenara bırakıp tevhidin, birlik ve beraberliğin “sağlam kulpuna” yapışanlardır.

Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy merhumun dediği gibi “birlikte atan kalplerin sesini toplar gülleler dindiremeyecektir”. Haydi bu geceden itibaren kendimize bir iyilik yapalım geçmişin kirli sayfalarını çöpe atalım. Tertemiz bir sayfa açalım hayatımızda bu sayfada, aynı toprağını, aynı havayı soluduğun kardeşini katletmek olmasın, ana babaya isyan olmasın. Bu tertemiz sayfayı kötü alışkanlıklar, bağımlılıklar kirletmesin; Haydi bu sayfa kurtuluşumuza Kadir olmaya vesile olsun…

SALİH RİFAT ŞEN

Milas İlçe Vaizi                         

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.