Ana Sayfa Menteşe Haberleri, Muğla Haberleri, Son Dakika 15 Ocak 2020

Kamu-Sen Hükümetin Yaptığı Zammı Bordro Yakarak Protesto Etti

Muğla’nın Menteşe İlçesi’nde Muğla Kamu-Sen tarafından Sınırsızlık Meydanında basın açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamada memurlar bordrolarını yaktı.

Sinem Korkmaz

Muğla’nın Menteşe İlçesi Sınırsızlık Meydanı’nda bir araya gelen Türkiye Kamu-Sen üyeleri maaşlara yapılan zamları protesto ederek bordrolarını yaktılar.Ekonomik Gerçeklerle Bağdaşmayan, Cebimize Yansımayan Maaş Zamlarını Protesto Ediyoruz ifadelerine yer veren Türkiye Kamu-Sen Muğla İl Temsilcisi Mürsel Özata grup adına basın açıklamasını yaptı.

Türkiye Kamu-Sen Muğla İl Temsilcisi Mürsel Özata tarfından yapılan basın açıklamasında;“Bugün memurlarımız maaşlarını aldılar ve acı gerçekle yüzleştiler. Yani takke düştü, kel göründü.

3 milyon kamu görevlisi ve 2 milyon emeklinin 2 yıl sürecek çileli geçim mücadelesi başlamıştır.Kamu görevlileri bugün, ağustos ayındaki toplu satış sözleşmesinden beri ifade ettiğimiz acı gerçekle yüz yüze kalmıştır. Buna göre memurlar ortalama 160 TL, emekliler ise 100 TL zamla 6 ay boyunca idare etmek zorunda kalacaklardır. Ekonomi iyi yolda, istikrar sürüyor, enflasyon düşüyor masalı, çarşı pazardaki gerçek fiyatlarla kâbusa dönüşmüştür. Eğitim, sağlık, ulaşım gibi harcamalar enflasyonun üzerinde zamlanmıştır.

Bir zamanlar fakirin yemeği olan kuru fasulye, pilav lüks gıda maddesi haline gelmiştir.

Kırmızı etin yalnızca adı kalmıştır.Sebze, meyve el yakmaktadır.

İlaca %46, giyime %33, gazeteye %28, dergiye %51 zam gelmiş memurun, emeklinin beli iyiden iyiye bükülmüştür.  Ekmeğimiz bile %13,5 zamlanmıştır.

Buna rağmen memurlara 2020 yılı için %4+4, 2021 için ise %3+3 zam yapılması öngörülmüş, adeta ekonomi ile maaş zamlarının ilişkisi tamamen kesilmiştir.

Gerçekler ortadayken çocuk parası, aile yardımı, doğum, ölüm yardımları, ek ödemeler, ek dersler, fazla mesai ücretleri ve tazminatlara da ayrıca bir artış yapılmamıştır.

Duruma bakıldığında bu yıl da maaşların eriyeceği, alım gücünün düşeceği açıktır.” İfadelerine yer verildi.

TÜİK MENSUPLARI AÇIKLAMA YAPARKEN YALAN MAKİNESİNE BAĞLASINLAR

Kamu çalışanları olarak TÜİK’in  açıklamalarına inanmadıklarını vurgulayan Özata; “Yetkililer hedef enflasyonu bilinçli olarak düşük göstererek memurlarımızı düşük ücret artışına mahkûm ederken, milletimizi zorunlu harcamalarında dahi enflasyon canavarına teslim etmektedir.

TÜİK’in resmi rakamlarına göre geçtiğimiz yıl gıda fiyatları ortalama %10,9; mutfak tüpü %17,6, doğalgaz %22, elektrik %18,3 zamlanmışken maaşlara %4 zam yapmak, adeta memur ve emeklilerle alay etmek demektir. İktidar 2019’daki ilk enflasyon hedefine göre maaşlara toplam %9,2 zam yapmıştır.2019 yılında gerçekleşen resmi enflasyon ise %11,84 olmuştur.Buna göre memur maaşları enflasyonun gerisinden gelmektedir.Kaldı ki, bu oran TÜİK’in enflasyon sepetindeki, çoğunu halkın tüketmediği 418 madde 895 çeşit ürünün ortalama artışını göstermektedir.

Milletimizin tüketmek zorunda olduğu gıda, temizlik, sağlık, ulaşım, haberleşme, ısınma, kira gibi ürünlerdeki fiyat artışları ise 2019’da gerçekleştiği ilan edilen, resmi enflasyonun kat be kat üzerindedir. TÜİK’in bu rakamları aldığı yerleri doğrusu merak ediyoruz.

Eğer TÜİK’in rakamları gerçekse TÜİK bir market açsın, hepimiz oradan alışveriş yapalım, bizim de enflasyonumuz TÜİK’in enflasyonu ile eşitlensin.Biz kamu çalışanları TÜİK açıklamalarına itibar etmiyoruz ve inanmıyoruz. Hiç değilse Maliye Bakanlığı, inansın. Maliye Bakanlığı da TÜİK’in açıkladığı enflasyona itibar etmiyor. Yeniden değerleme oranları %22,58 olarak belirlenirken memur maaşlarına %4+4 zam yapmak hangi vicdanla, hangi adalet anlayışıyla bağdaşır?” dedi.

MEMURLAR EKONOMİK ATEŞİN İÇERİSİNE ATILDI

Çözüm bekleyen sorunlar için memur paketi hazırlanması gerektiğini belirten Özata; “Memur maaşına yapılan %4 zam ortalama maaşlara 160,6 lira zam demek. Bir yılda ailenin zorunlu harcamaları ortalama 730 lira, oransal olarak da %12,3 artmışken, %4 zamma yani 160 liraya tek kelime edemeyenler memurun karşısına ne yüzle çıkacaklar? Toplu sözleşme tiyatrosuyla memurlarımız, 2021 yılı sonuna kadar devreden çıkarılmıştır.

Memurların ekonomik ateşin ortasına atıldığı şu günlerde dahi malum konfederasyon memurların haklarını koruma adına hiçbir adım atmamaktadır.  Biz, Türkiye Kamu-Sen olarak sürekli gerçekleri dile getiriyor, maaş zamlarının yetersiz olduğunu, verilen sözlerin tutulmadığını ifade ediyor, acil çözüm bekleyen sorunlar için bir memur paketi hazırlanmasını istiyoruz. Malum konfederasyon ise durumdan hoşnut olacak ki, eriyen maaşlara, unutulan 3600 ek gösterge vaadine, yardımcı hizmetlilere, haksızlıkların kaynağı mülakata, sözleşmelilerin kadroya geçirilmesine, gelir vergisi mağduriyetine, bayram ikramiyesine ve emekli maaşlarına dair tek bir kelime etmiyor.  Türkiye Kamu-Sen dün de meydanlardaydı; bugün de meydanlarda.  Dün ne dediyse, bugün de aynısını söylüyor. Memurların haklarının budanmasına pasif tutumuyla seyirci kalan hatta malum konfederasyon ve yetkililer ne düşünüyorlar?” şeklinde konuştu.

MEMURUN BORDROSUNUN ATEŞİ TÜM VİCDANLARI YAKACAKTIR

Özata açıklamayı şu sözlerle bitirdi; “Gördük ki, memur ve emeklilerin bir 730 günü daha heba olmuştur. Kamu çalışanları ve emekliler bu 2 yılı da bin bir güçlük içinde, biraz daha borç batağına saplanarak, kredi kartına yüklenerek, yediğinden, içtiğinden keserek, çocuğunun harçlığından kısarak, soğukta üşüyerek geçirmesinler.  Geçtiğimiz yıl, bizleri %4+5’e mahkûm edenler, bu yıl da %4+4’e mahkûm ediyorlar. Memurları, emeklileri enflasyonun altında ezdiniz; biliniz ki, memurlar bir darbeyi daha kaldıramaz. Hak mücadelesi kutlu bir mücadeledir. Biz, yalnızca memurlarımız ve emeklilerimiz için değil, gelecek nesillerimiz, beşikteki bebeklerimiz, genç kuşaklarımız için de mücadele yürütüyoruz.  Türlü menfaatler için bu kutsal hedeften uzaklaşan çakma sendikacılara, şu dizeleri hatırlatmak istiyorum:“Karacoğlan der ki her sözüm haktır. Yiğit olmayanın yalanı çoktur. Cehennem yerinde hiç ateş yoktur, Herkes ateşini burdan götürür.” Bu dizelerde olduğu gibi, milyonlarca memurun, emeklinin, masumun hakkının yenmesine göz yumanlar da kendi ateşlerini, milyonlarca memurun bordrolarında göreceklerdir. Memurun bordrosunun ateşi tüm vicdanları yakacaktır.  Hepinize saygılar sunuyorum.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

reklam