Ana Sayfa Muğla Haberleri, Son Dakika 13 Haziran 2021 59 Görüntüleme

KOKPİT HAVACILIK LİSESİ FARK YARATIYOR

Muğla’nın Ula İlçesi’nde bulunan Kokpit Havacılık Lisesi “Gökyüzünde iz bırakmak istiyorsan doğru yerdesin” sloganıyla öğrencilerine eğitim vermeye devam ediyor.

Sinem Korkmaz

Muğla’ya Sivil Havacılık alanını 2018 yılında kazandıran ve Muğla’nın Ula ilçesi Köprübaşı Mahallesinde bulunan Özel Kokpit  Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi hem sivil havacılık sektöründe hem de mesleki ve teknik eğitim alanında öğrencilerine eğitim veriyor. Okul Müdür Yardımcısı Hüseyin Yörük, “İnsansız Hava Aracı teknolojilerinde gençlerimize vizyon kazandırmak başlıca amaçlarımız arasında yer almaktadır” dedi.

NE ZAMAN AÇILDI?

Eğitim alanında öncü bir rol üstlendiklerini söyleyen Müdür Yardımcısı Hüseyin Yörük, Kokpit Havacılık, ülkemizin ilk özel havacılık lisesini kuran kurucumuzun başkanlığında 2014 yılında İstanbul merkezli olarak kurulmuştur. Muğla’ya Sivil Havacılık alanını 2018 yılında kazandıran okulumuz, Muğla’nın ilk ve tek havacılık lisesi olma özelliğine sahiptir. Bu özelliği ile hem sivil havacılık sektöründe hem de mesleki ve teknik eğitim alanında öncü bir rol üstlenmiştir” dedi.

Gençlere vizyon kazandırmanın en büyük amaçları olduğunu söyleyen Yörük, “Ana Kuruluş amacımız; sıradan üniversite mezunu olarak işsiz kalacak üniversite mezunları yerine havacılık lisesi mezunu olarak; üniversite sınavında doğru bölümler kazandırdığımız, kalabalıktan ayrışan, havacılık lisesi kökenli mühendislik mezunları, havacılık lisesi kökenli hukuk mezunları havacılık lisesi kökenli eğitim bölümleri mezunları, havacılık lisesi kökenli tasarım mezunları ve diğer üniversite bölümlerinden mezun olacak öğrenciler yetiştirmektir. Bu öğrenciler hem iş bulma kaygısı yaşamayacak hem de havacılık sektöründe ara personel olarak değil “katma değeri olan üst seviye personel“ olarak çalışacaklardır. 21 yüzyılın ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak, öğrencilerimizi sivil havacılık sektörüne nitelikli iş gücü olarak dahil etmek,  pilotaj kursumuz ile geleceğin pilotlarını yetiştirmek, hava yolu şirketlerinde görev alacak kabin memurlarını yetiştirmek, İnsansız Hava Aracı teknolojilerinde gençlerimize vizyon kazandırmak başlıca amaçlarımız arasında yer almaktadır” şeklinde konuştu.

BÖLÜMLER

Öğrecilerini üniversiteye eksiksiz hazırladıklarını vurgulayan Müdür Yardımcısı Yörük, “Okulumuz bünyesinde, başta Sivil Havacılık olmak üzere, Sağlık Alanı, Devlet Teşvikli Endüstriyel Tasarım Alanı mevcuttur. Ayrıca bu yıl açılan Anadolu Lisesi ile de akademik eğitim düşünen öğrencilerimize hitap edebilmekteyiz. Sivil Havacılık Alanı Teknik Program müfredatı ile meslek derslerinin yanı sıra haftalık 40 saate varan akademik derslerimiz ile üniversite hazırlık sürecine eksiksiz hazırlanma imkanı sağlıyoruz” dedi.

NEDEN KOKPİT OKULLARI

Yörük, “Havacılık sektörü gibi prestijli bir alanda mesleki ve teknik eğitim veren bir okul olmanın yanı sıra, akademik derslerle yoğun üniversite hazırlık süreci sağlayan, 12 -15 kişilik butik sınıflarda eğitim imkanı sunan bir okuluz. İngilizce eğitimine önem veren, öğrenci merkezli olduğu kadar da disiplinli olan, öğrenmeyi öğretme amacı güden aynı zamanda rehberlik eden bir okuluz. Ülkesine, milletine bağlı bireyler yetiştirmekten asla taviz vermeyen, değerler eğitimine önem veren, etik anlayışını kazandırmayı prensip edinen bir okuluz” dedi.

PİLOTAJ KURSLARI

Pilot olmak isteyen öğrencilere uluslararası standartlarda pilotaj eğitimi sağladıklarını ifade eden Hüseyin Yörük,  “Okulumuza kayıtlı olan öğrencilerimizden  isteyenler pilotaj programına  katılabilir. Bu programa katılan öğrenciler Hafta sonları ve yaz tatilinde 120 saat teorik sınıf dersi ve 45 saat gerçek uçuş 5 saat simülatör uçuşu yapar ve programı  başarı ile bitiren öğrenciler lise 11. Sınıfta amatör pilot lisansı ( PPL) sahibi olurlar. Pilot olarak PPL sınıfındaki uçakları uçurabilirler. Profesyonel pilot olmak isteyenler lise mezuniyeti sonrasında  PPL eğitiminin devamı olarak üniversite eğitimine devam ederken yaz tatillerinde kurslarımıza devam ederek profesyonel pilotaj eğitimini tamamlayabilir. Pilot olmak isteyen öğrencilerimize, uluslararası standartlarda pilotaj eğitimi sağlayan kurs imkanlarımız mevcut. Bu bağlamda gerekli temas ve anlaşmalarımız hazır olup, pilot olma hayallerini gerçekleştirmek isteyenlerin aradığı en doğru adres Kokpit Okulları” ifadelerini kullandı.

KABİN MEMURLUĞU KURSU

Hüseyin Yörük, “Okulumuz Havacılık alanına kayıtlı olan öğrencilerimizden  isteyenler kabin memurluğu programına  katılabilir. Bu programa katılan öğrencilerimiz okulumuzdan mezun oldukları haziran ayında  MEB onaylı 2 aylık süreli Temel Kabin  Memuru kursuna katılarak başarılı olanlar Kabin Memurluğu sertifikası almaktadırlar. Bu şekilde öğrencimiz  hem sivil havacılık mezunu olmakta hem de kabin memurluğu sertifikasına sahip olarak 2 altın bilezik sahibi birden olurlar. Havayolu şirketlerinde kabin memuru (Host-Hostes) olarak çalışabilmek, kabin memurluğu kursuna ücretsiz katılma imkanına sahip olmak için doğru adres Kokpit Okulları” dedi.

GELİŞEN TEKNOLOJİ / İNSANSIZ HAVA ARAÇLARI – İHA KURSLARI

Öğrencilere vizyon kazandırdıklarını söyleyen Yörük, “21. yüzyılda karşımıza çıkan en önemli teknolojilerden birisi de IHA Teknolojileri. Okulumuz bünyesinde İnsansız Hava Aracı Ehliyetleri verebiliyor, yeni gelişen ıha teknolojisini meslek olarak da takip edebilmelerine olanak sağlıyoruz. Öğrencilerimize bu alanda vizyon kazandırıyoruz. Bu teknolojilere hakim olmanın avantajlarını yakalamak için doğru adres Kokpit Okulları” ifadelerini kullandı.

EK PUAN VE M.T.O.K KONTENJAN HAKKI

“Mezun öğrencilerimiz, okulumuzun onlara sağladığı bir avantaj olarak YKS sonrası tercih edecekleri önlisans programlarına ek puan ile yerleşme imkanına sahiptir. Ayrıca teşvikli bölümlerimizin kaynaklık ettiği lisans programlarına da “Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumları” kontenjanı ile öncelikli yerleşme imkanı sunan bir okuluz.”

ANADOLU LİSE

“Bu bölümün amacı üstün nitelikli öğrenci yetiştirilmesi ve üniversite giriş sınavlarında yüksek başarı gösterilmesidir. Kokpit Okulları olarak; öğrencilerimizi sadece üniversiteye değil, üstün ve nitelikli öğretmen kadromuzla hayata da hazırlamayı ilke edindik. Kokpit Anadolu Lisesinde yeriniz hazır. Peki siz hazır mısınız”

KONAKLAMA & PANSİYON İMKANI

Öte yandan Müdür Yardımcısı Yörük, kız ve erkek öğrenciler için çok uygun şartlarda konaklama ve 3 öğün yemek imkanı sağladıklarını belirtti.

SİMÜLATÖR

Müdür Yardımcısı Hüseyin Yörük sözlerini şöyle sürdürdü:

“Muğla’da, bünyesinde simülatör bulunduran ilk lise olma özelliği taşıyan okulumuz, pilotaj eğitimine başlamayı düşünen öğrencilerimize birebir uçuş deneyimi kazandırmaktan onur duyuyoruz. Pilot olmak isteyen öğrencilerimizin de bu hayallerini gerçekleştirmelerine yardımcı olabilen bir okuluz.”

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.