Ana Sayfa Bodrum Haberleri, Muğla Haberleri, Son Dakika 6 Kasım 2019

KRDR Müdürü Özener; “Bodrum Tsunami Olabilme İhtimali Çok Zayıf Bir İlçe”

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (KRDAE) Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, Muğla’nın Bodrum ilçesinde gerçekleşen tsunami tatbikatına katıldı. KRDAE Müdürü Özener, bilim adamlarının yaptığı araştırmalar sonucunda Kuzey Anadolu fay hattının Marmara Denizi’nde 7’nin üzerinde bir veya birkaç tane deprem üretebileceğini ifade etti.

21 Temmuz 2017 Bodrum’da meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki depremin ardından küçük şiddetli tsunami meydana gelmişti. Türkiye’de ilk kez görülen tsunaminin ardından Bodrum’a tsunami sinyal cihazı kuruldu. Yapılan çalışmaların ardından İl AFAD Müdürlüğü’nün koordinasyonunda Bodrum Kaymakamlığı, Bodrum Belediye Başkanlığı, Boğaziçi Üniversitesi KRDAE, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) yetkililerinde katıldığı tsunami tatbikatı yapıldı. Yüzde yüz başarıyla tamamlanan tatbikatın ardından basın açıklaması yapan yetkililer özellikle Bodrum’da tsunami olmasının düşük bir ihtimal olduğunu, Türkiye’de ilk kez Bodrum’da tsunami görüldüğü için tatbikatın burada gerçekleştirildiğini açıkladılar.

Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Bodrum’un büyük bir deprem yaşadığını, depremin ardından denizde ufak çaplı bir tsunami meydana geldiğini ifade ederek; “Bodrum’da tsunami tatbikatı yaptık. İlçemiz tsunami açısından riskli bir ilçe değil. Biz 2017 yılı 20 Temmuz’da 6.6 şiddetinde bir deprem yaşadık. Bunun ardından denizde bir yükselme oldu. Biz o depremi dikey yapılaşmamız olmadığı için can kaybı olmadan çok büyük bir tahribat olmadan atlatmıştık. Bugünkü tatbikatımız Bodrum’da beklenen bir tsunami olacak diye değil. Tsunami olabilme ihtimali çok zayıf olan bir ilçe Bodrum.” dedi.

“Kuzey Anadolu Fayının Marmara Denizi İçerisinde 7’nin Üzerinde Bir Tane veya Birkaç Tane Deprem Üretebilir”

Marmara depremi hakkında açıklamada bulunan KRDAE Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener; “Marmara’da meydana gelecek bir depremde İstanbul başta olmak üzere çevredeki birçok ilin etkileneceği açık. Marmara Denizi’ndeki fay dünyada en çok yakından takip edilen ve bilimsel çalışmalar yapılan bir fay hattı. Biz Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Merkezi olarak Marmara Denizi’nde çok yoğun olarak sismik, manyetik farklı teknikleri kullanarak Marmara Denizi’ni gözlemliyoruz. Elde edilen sonuçlar, bu sonuçlar bilim insanlarının yüzde 99’u bu kanaatte. Kuzey Anadolu fayının Marmara Denizi içerisinde 7’nin üzerinde bir tane veya birkaç tane deprem üretebileceği neticesine varıyor. Bilim insanları bu konuda çok bilinçli ve hazır. 1999 yılı öncesine göre vatandaşlarımız çok daha bilinçli. Karar vericilerin de bu konuyla ilgili farkındalıkları artmış durumda. Olası bir depremin zararlarını azaltmak yönünde yapılan çalışmalar süregelmektedir.” şeklinde konuştu.

“Servo Sistemlerinin Devreye Girmesiyle Hasarların Azaltılması Mümkün”

Depremi önceden tahmin etmenin mümkün olmadığını belirten Özener konuşmalarına şu şekilde devam etti; “Depremin önceden bilinmesi söz konusu değil. Sadece şunu bilebiliyoruz. Bir depremin nerede olabileceğini ve ne büyüklükte olabileceğini biliyoruz. Ama zamanını bilemiyoruz. Dünya üzerinde böyle bir teknik de yok yöntem de yok. Depremin önceden zamanını vermek imkânsızdır. Marmara Denizi için erken uyarı sistemleri var. Depremin 2 dalgası vardır 1. ve 2. dalga olarak bilinir. 1. dalga olduktan sonra depremin de yeri belirlendikten sonra 2 dalga arasındaki zaman ve hız farkından dolayı depremin yıkıcı dalgasının depremin yerleşim yerlerine gelmeden önce uyarılması mümkün. Fakat Marmara’daki fay yerleşim yerlerine çok yakın olduğu için maalesef bu süre 5 ila 7 saniye arasında olmakta. Bu saniyeler içerisinde vatandaşların uyarılmasında öte servo sistemlerinin devreye girmesiyle hasarların azaltılması mümkün. Örneğin, doğal gazın kesilmesi, elektrik santrallerinden elektriklerin kesilmesi, petrol kimya tesislerin üretimi durdurması, Marmaray’ın treni yavaşlatıp vatandaşları tahliye etmesi söz konusu olabiliyor. Dolayısıyla erken uyarı sistemleri Marmara üzerinde vatandaşların uyarılması değil, bilgisayardan bilgisayara sinyallerin gönderilmesiyle otomasyonun devreye girmesi deprem sonrası meydana gelecek zararların azaltılmasına yöneliktir.”

 

 

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Caretta caretta kıyıya vurdu

Caretta caretta kıyıya vurdu