Ana Sayfa Manşet, Marmaris Haberleri, Muğla Haberleri, Son Dakika 2 Eylül 2021 39 Görüntüleme

Marmaris balı için kurtuluş planı

Muğla’da yaşanan orman yangınları arıcılık sektörüne büyük darbe vurdu. Marmaris’te kızılçam ormanlarının küle döndü, arı kovanları büyük zarar gördü. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan bal üreticisi Ahmet Bağran Aksoy “Muğla, Türkiye’nin en çok bal üretimi yapılan ikinci bölgesi konumundadır. Bu yüzden arıcılar için son derece önemli olan Marmaris bölgemiz başta olmak üzere yanan bölgeler, arıların yaşamına uygun hale getirilmelidir. Devletimizin kovanları yanan arıcılarımıza ciddi destekler vermesi gerekmektedir” dedi.

 

Muğla’da yaşanan orman yangınlarının açtığı yara henüz kapanmadı. Balcılık açısından büyük öneme sahip yeşil alanların yok olması,  bölgedeki arıların geleceğini tehdit etti. Başta çam balı olmak üzere Türkiye’nin bal üretiminde ikinci sırada bulunan Muğla’da, binlerce hektarlık alanın yok olması, arıcılar ve geleceği için büyük kaygı uyandırdı.

Etabal Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bağran Aksoy

“DEVLETİMİZ BÜYÜK DESTEK VERMELİ”

Muğla’da çıkan yangınlar sonrası büyük kayıplar veren arıcılar destek bekliyor. Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Etabal Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bağran Aksoy, “Arıcılarımızın kaybı maalesef ki çok büyük. Zor şartlar altında çalışan arıcılarımız, yangın ile başka mesleklere yönelmek zorunda kalabilir ve gelecekte arıcılık mesleği yok olmaya yüz tutabilir. Özellikle Marmaris bölgemizde 3 bin dolayında kovanın yok olması yaşanan yıkımın boyutunu gözler önüne sermektedir. Bu bölgemizde bulunan bal üreticilerine destek verilmemesi halinde, Muğla başta olmak üzere üretilen çam balının geleceğini tehlikede olarak görüyoruz. Yaşanan olumsuz durumlardan kaynaklı biz arıcılar olarak bu bölgedeki meslektaşlarımıza yardımlarımızı esirgemeyeceğiz. Devletimizin de yeşillendirme çalışmaları ile arıcılarımıza kovan ve maddi destek vermesi gerekmektedir. Çünkü arısız bir dünya düşünülemez” dedi.

YENİ YEŞİL ALANLARA İHTİYACIMIZ VAR

Yanan bölgeler yeşillenip tekrar arılar için uygun hale gelene kadar arıcılarımıza yeni bölgeler tahsis edilmesi gerekmektedir diyen Ahmet Bağran Aksoy, “Kayıp çok büyük ancak geleceğimizin tamamen riske girmemesi için arıcılarımıza bir an önce bal üretimine uygun alanlar tahsis edilmelidir. Arıların en büyük özelliklerinden biri bitkilerin üreme ihtiyacı olan polenleri taşımasıdır. İnsan eli ile yapılması neredeyse imkânsız gibi duran polen taşıma işlemi, arılar sayesinde bir gün içerisinde binlerce kez yapılabilmektedir. Yeni belirlenen bölgelerde arılarımızın gerçekleştireceği polen taşıma işlemi, tahsis edilen bölgelerde canlı popülasyonunu arttıracak ve geçirdiğimiz bu zor günleri zararı en az seviyeye indirmiş şekilde atlatabilmemize yarar sağlayacaktır ayrıca arıların Marmaris’e geri dönüşüyle koloniler eski sayılarına ulaşmış olacak ve burada da polenleşmeyi sağlayarak canlılığı artıracaklardır” ifadeleriyle sözlerini tamamladı.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.