Ana Sayfa Muğla Haberleri, Son Dakika 10 Ağustos 2020

MSKÜ’de “Toplumsal Cinsiyet ve Cinsiyet Eşitliği” dersi verilecek

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde (MSKÜ) toplumsal cinsiyet ve toplumsal cinsiyete dayalı şiddet konularında farkındalık yaratmak amacıyla “Toplumsal Cinsiyet ve Cinsiyet Eşitliği” dersi verilecek.

Haber Merkezi

Ülkede son zamanlarda artış gösteren kadın cinayetleri ve kadına şiddet dolayısıyla Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, kadına yönelik şiddet başta olmak üzere şiddetin tüm biçimlerini önlemek ve toplumsal eşitliğe yönelik politikalar geliştirmek amacıyla çalışmalar başlattı. Bu kapsamda üniversite “Toplumsal Cinsiyet ve Cinsiyet Eşitliği” dersi verilecek.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi üst yönetimi tarafından geçen ay Kadın ve Aile Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi, Öğrenci Hakları Ofisi, Halk Sağlığı, Cinsel Taciz ve Cinsel Saldırıyla Mücadele, Bağımlılık ve Uyuşturucu ile Mücadele Kurullarından temsilciler ve bu alanlarda çalışmaları ile öne çıkan akademik personelin katılımıyla toplumsal cinsiyet eşitsizliğine dayalı şiddetle mücadelenin temel alındığı bir toplantı gerçekleştirildi.

Bu toplantıda konuyla ilgili oryantasyon çalışmaları yapma, Üniversitenin tüm bölüm ve programlarında söz konusu sorunlara karşı alınacak önlemler konusunda yapılanmalara gitme, sosyal sorumluluk kapsamında Muğla Valiliği, Belediye Başkanlığı, Emniyet Müdürlüğü, sivil toplum kuruluşları, öğrenci toplulukları ve basın ile ortak çalışmalar yürütme ve müfredata toplumsal cinsiyet eşitliği temalı ders koyma kararı alındı.

Yapılan bu toplantının ilk çıktısı ise “Toplumsal Cinsiyet ve Cinsiyet Eşitliği” dersinin müfredata eklenmesi oldu. Üniversite Senatosu tarafından gerçekleştirilen son toplantıda “Toplumsal Cinsiyet ve Cinsiyet Eşitliği” dersinin çerçevesi belirlendi.

LİSANS PROGRAMLARINDA SEÇMELİ OLARAK OKUTULACAK

Özellikle toplumsal cinsiyet alanındaki temel kavramları tartışmayı ve bu konudaki farkındalığı arttırmayı amaçlayan ders, lisans programlarında seçmeli olarak okutulacak.

Önümüzdeki eğitim öğretim yılında müfredata girecek ders ile öğrenciler, toplumsal cinsiyet ve cinsiyet eşitliği kavramları, kadına yönelik şiddetin ve cinsiyetçiliğin yaratacağı bireysel ve toplumsal yıkım ve şiddete maruz kalınması durumunda hangi yolların izlenmesi gerektiği konularında bilgilendirilecek.Toplumsal Cinsiyet ve Cinsiyet Eşitliği dersinde cinsiyet ve toplumsal cinsiyete ilişkin temel konular ve güncel sorunlar, kuramsal ve pratik bir yöntemle işlenecek.

Aynı zaman bu ders ile öğrenciler, toplumda ve Üniversitede cinsiyet eşitliğinin yaygınlaşması ve cinsiyet eşitsizliğinin önlenmesi için projeler üretebilecek. Bu ders ile öğrencilere toplumsal yaşamı eşitlikçi cinsiyet perspektiften değerlendirme ve bu perspektife göre davranma becerilerinin kazandırılması amaçlanıyor.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

4 bin kişi ilçeye akın etti

4 bin kişi ilçeye akın etti

reklam