Muğla Baro Başkanı Av. Cumhur Uzun:  “Ülkemiz ilk kez yürütmenin, yasamanın görev gaspı ile karşılaştı”

Muğla Baro Başkanı Av. Cumhur Uzun: “Ülkemiz ilk kez yürütmenin, yasamanın görev gaspı ile karşılaştı”

İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından Muğla Baro Başkanı Av. Cumhur Uzun, verilen karara tepki göstererek, “Ülkemiz ilk kez yürütmenin, yasamanın görev gaspı ile karşılaştı” dedi.

Sinem Korkmaz

20 Mart Cumartesi günü Resmi Gazete’de İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı yayınlandı. Türkiye’nin gece yarısı yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine tepkiler sürüyor. “Ülkemiz ilk kez yürütmenin, yasamanın görev gaspı ile karşılaştı” diyen Muğla Barosu Başkanı Av. Cumhur Uzun verilen karara tepki göstererek, “İstanbul Sözleşmesinin Cumhurbaşkanının tek başına aldığı karar sonucu feshedildiğini duyuruldu. Duyuruldu diyoruz çünkü böyle bir işlemle gerçek anlamda ve hukuki anlamda bir fesih gerçekleşmiş olmaz” dedi.

“DANIŞTAYIN HUKUKEN EN DOĞRU KARARI VERECEĞİNE İNANIYORUZ”

Verilen kararın hukuka aykırı olduğunu söyleyen Muğla Baro Başkanı Av. Cumhur Uzun, “Ülkemiz 20 Mart cumartesi günü hukuk tarihinde ilk kez yürütmenin, yasamanın görev gaspı ile karşılaştı. Yasamanın onayları ile yürürlüğe giren uluslararası sözleşmenin, yürütmenin başı olan Cumhurbaşkanlığı’nın bir kararı ile feshedildiği duyumunu aldık. Oysa bizim anayasamız kuvvetler ayrılığı ilkesini esas alan ve yasamanın işlevinin yürütme tarafından ele geçirilmesine olanak vermeyen bir yapıya sahiptir.Ne yazık ki cumartesi günü kısa adı İstanbul sözleşmesi olarak bilinen ve ülkemiz hukukunda kadına şiddetin başlıca mücadele temelini oluşturan norm,Cumhurbaşkanının tek başına aldığı karar sonucu feshedildiğini duyuruldu. Duyuruldu diyoruz çünkü böyle bir işlemle gerçek anlamda ve hukuki anlamda bir fesih gerçekleşmiş olmaz. Cumhurbaşkanın İstanbul sözleşmesini yürürlükten kaldırdığı iddia ettiği,ya da kararlaştırdığını ifade ettiği metin hukuk dünyamızda meclis onayı ile yürürlüğe giren bir sözleşmenin ortadan kaldırılmasına olanak vermeyen, yok hükmünde etkisiz bir işlem şeklinde durmaktadır” dedi.

“SÜRECİN SONUNA KADAR TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Verilen kararın iptali için dava açtıklarını belirten Uzun “İstanbul Sözleşmesi’nin feshi kararı hukuka aykırıdır ve hükümsüzdür. Türk hukukunda ilk kez yaşanan hukuksuzluğu gidermek adına söz konusu Cumhurbaşkanlığı kararının iptali istemi ile cumhurbaşkanına bu yetkiyi verdiği düşünülen kanunun, anayasaya aykırılığı iddiasıyla Danıştay’da dava açmış bulunmaktayız.  Muğla barosu bugün itibari ile açmış olduğu bu davada İstanbul sözleşmesini fesheden cumhurbaşkanlığı kararı bu kararı iptal edebilme yetkisini tanıdığı kararını değerlendirilen ve kararın içinde zikredilen cumhurbaşkanlığı kararnamesinin hukuka aykırılığı iptalini istemiştir.Hukuka ve anayasaya aykırılığı çok açık olan bu Cumhurbaşkanlığı kararı için, danıştayın hukuken en doğru kararı vereceğine inanıyoruz, sürecin sonuna kadar takipçisi olacağız” şeklinde konuştu

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.