Ana Sayfa Muğla Haberleri, Son Dakika 13 Ocak 2020

Muğla Önder İmam Hatipliler Derneği “Büyük Başarılarının Göz Ardı Edilmesine Asla Müsaade Etmeyiz”

Önder İmam Hatipliler Derneği Muğla İl Temsilcisi Sefa Kara, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un bir televizyon programında imam hatip okullarıyla ilgili yapmış olduğu açılamanın kendilerini üzdüğünü dile getirdi.

Muğla İmam Hatipliler Lisesi gönüllüleri ve mezunları Derneği Başkanı ve ÖNDER İmam Hatipliler Derneği Muğla İl Temsilcisi Sefa KARA, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un bir televizyon programında imam hatip okullarıyla ilgili sarf ettiği sözlerine ilişkin basın açıklaması yaptı. Kara, açılamanın kendilerini üzdüğünü ve hayal kırıklığına uğrattığını ifade etti.

Bakan Ziya Selçuk, katıldığı bir televizyon programında kendisine sorulan İmam Hatip Okullarının sayısı ve sonrasında devlet kadrolarında kritik görevlerde yer alan Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi mezunları sorusuna; “Tarihsel olarak başarılı bir okul ama bu başka bir konu, eğitimle ilgili bir konu değil bu. Milli Eğitim Bakanına mı soruyorsunuz bu soruyu? Çok doğru değil gerçekten. Kahve içerken konuşuruz.” şeklinde cevap vermişti.

 “Temel İlkemiz Ehliyet Ve Liyakattir”

Bakan Selçuk’un vermiş olduğu cevaba tepki gösteren Muğla İmam Hatipliler Derneği İl Temsilcisi Sefa Kara,  temel ilklerinin ehliyet ve liyakat olduğunu söyledi.

İmam Hatip okullarının devlet tarafından açılmış ve ülkenin diğer okulları gibi Milli Eğitim Bakanlığına bağlı faaliyet gösteren eğitim kurumları olduğunu aktaran Kara; “Milli Eğitim Bakanımız Prof. Dr. Ziya Selçuk’un bir televizyon programında, Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi mezunlarına ilişkin soruya verdiği yanıt, sosyal medyada ve medya organlarında imam hatip camiasını üzen yorumlara kapı aralamıştır. Sayın Bakanın, sanki imam hatiplerin ehliyetsiz ve liyakatsiz bir şekilde bir yerlere getirildiği şeklinde yorumlanan ve polemik konusu olan sözleri bizleri derinden üzmüş ve hayal kırıklığına uğratmıştır.” dedi.

“Büyük Başarılarının Göz Ardı Edilmesine Asla Müsaade Etmeyiz”

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin eğitim başarısına dikkat çeken Kara, “Sözü edilen lise, bu yıl LGS sonuçlarına göre 500 tam puan ile 1,17 yüzdelik dilim arasından öğrenci kabul etmiştir. 2019 yılı YKS sonuçlarına göre de Türkiye genelindeki imam hatip okullarından mezun 130 öğrencimiz ilk bin arasında yer almıştır. Öncelikle şunu vurgulamak isteriz ki; böyle bir tartışmada evlatlarımızın bu büyük başarılarının göz ardı edilmesine ve üzülmelerine asla müsaade etmeyiz.” ifadelerini kullandı.

“İmam Hatip Liseleri Ülkemizin Gözbebeği Olan Eğitim Kurumları Arasında Yer Almaktadır”

Kara, “İmam hatip liseleri, özellikle fen ve sosyal bilimler, hafızlık, dil, spor ve sanat projesi uygulayan proje okulları ile ülkemizin gözbebeği olan eğitim kurumları arasında yer almaktadır. Kaliteli bir ortaöğretimden sonra mezun gençlerimiz iyi üniversitelerde okumakta ve iş hayatlarında da önemli yerlere gelmektedir. Bu noktadaki hassasiyetimiz ve temel ilkemiz ise geçtiğimiz Eylül ayında düzenlediğimiz 16. İmam Hatipliler Kurultayı’nda da deklare ettiğimiz gibi ehliyet ve liyakattir. Sadece imam hatip mezunları değil, iyi eğitim almış, bilinçli, erdemli ve başarılı tüm gençlerimiz hem ülkemizin geleceğine hem de tüm dünya Müslümanlarına ve insanlığa hizmet edeceklerdir. Hedefimiz çocuklarımızla, gençlerimizle birlikte daha iyi yarınlardır.”

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

reklam