Ana Sayfa Muğla Haberleri, Son Dakika 21 Ağustos 2020

Muğla Tabip Odası: “Salgın sürüyor, sağlıkçılar tükeniyor”

Türk Tabipler Birliği Muğla Tabip Odası, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi önünde Covid-19 pandemi dolayısıyla “Özlük hakları, çalışma koşulları ve ücretler” konulu basın açıklaması yaptı. Doktor Mehmet Akarca tarafından yapılan açıklamada, “Hekimler ve sağlık çalışanlarının enerjisi ve sabrı tükeniyor. Bizim istediğimiz, sağlık çalışanlarının içinde bulunduğu boğucu ortamın görülmesi ve artık nefes alamayacak hale gelip tükendiklerinin farkına varılmasıdır” denildi.

Aykut Kurt

Covid-19 pandemi dolayısıyla sağlık çalışanlarının özlük hakları, çalışma koşulları ve ücretleri hakkında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi önünde Türk Tabipler Birliği Muğla Tabip Odası basın açıklaması gerçekleştirdi. Hastanenin poliklinikler girişinde yapılan açıklamada, “Sağlık çalışanları için çalışma koşullarının iyileştirilmesi, kişisel koruyucu donanımların eksiksiz ve zamanında temin edilmesini, maddi ve manevi desteği sözlerde, vaatlerde değil fiilen, hemen ve sürekliliği sağlayarak gösteren bir sağlık yönetimi istiyoruz” ifadelerine yer verildi.

Sağlık çalışanlarının birçok yükü olduğunu bir de üstüne ‘virüs yükü’ eklendiğini dile getiren Muğla Tabip Odası, açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Hekimlik mesleğine adım attığımız ilk andan itibaren bırakmadığımız mesleki ve toplumsal sorumluluk bilinci, üzerimizden çıkarmadığımız beyaz önlüğümüz gibi varlık sebebimizi oluşturur. Ancak olağan sağlık hizmetleri dönemindeki performans baskısı, gerekli olmayan sağlık hizmeti tüketimi ve hekim emeği üzerinden yaratılmaya çalışılan ‘hasta-müşteri memnuniyeti’, sabim-cimer şikayet hatları ve yönetici baskılarının üzerine şimdi de çığ

gibi büyüyen vaka sayıları ile pandeminin ‘virüs yükü’ bindirilmiştir. Türk Tabipleri Birliği olarak corona pandemisinin zayıflatılamadığı ve yaygınlaşma eğiliminin arttığı bu dönemde öncelikli ve ısrarlı talebimiz; hekimlerin ve sağlık çalışanlarının içinde bulunduğu boğucu ortamın görülmesi ve artık nefes alamayacak hale gelip tükendiklerinin farkına varılmasıdır. Pandemiye karşı en ön saflarında mücadeleyi yürüten bizler, güven veren, geleceğe dair kaygıları azaltan, her hekimi ve sağlık çalışanını değerli gören, çalışma ortamının, çalışma koşullarının iyileştirilmesini, kişisel koruyucu donanımların eksiksiz ve zamanında temin edilmesini, maddi ve manevi desteği sözlerde, vaatlerde değil fiilen, hemen ve sürekliliği sağlayarak gösteren bir sağlık yönetimi istiyoruz.”

“HEKİMLERDEKİ TÜKENMİŞLİĞİN FARKINA VARMAYA DAVET EDİYORUZ”

Hekimlerin geleceğe dair kaygılarının arttığını söyleyen Tabip Odası, açıklamanın devamında şu ifadelere yer verdi: “Türk Tabipleri Birliği ve Tabip Odaları olarak, meslektaşlarımızı görevlerinden uzaklaşmamaya, Sağlık Bakanlığı’nı ve ülkeyi yönetenleri ise yasaklama, kısıtlama ya da cezalandırmayı aklına bile getirmeden hekimlerdeki bu sıkışmışlığın ve tükenmişliğin farkına varmaya davet ediyoruz. Koşulların pandemiye uygun olarak iyileştirilmediği; eşitlik, adalet anlayışından uzak görevlendirmelerle mağduriyetlerin yaratıldığı; hekimlerin yakın geleceğe dair kaygılarının arttığı bu günlerde, sesini duyuramayan, umudunu yitiren hekimlerin emeklilik ya da istifa sayısındaki artış ciddiye alınmalı ve önemsenmelidir. Biz hekimler ve sağlık çalışanları bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da işimizi severek ve onurla yapmaya devam edeceğiz. Ülkemizin yaşadığı onlarca olağandışı durumda mesleğimizin doğasında yer alan fedakarlığı ve özveriyi yerine getirmeyi başarmış bir mesleğin mensuplarıyız. Bu doğrultuda öneri ve taleplerimizin dikkate alınmasını umuyor, hekimlerde ve sağlık çalışanlarında biriken ve patlama noktasına gelen kaygı ve tepkileri ülkeyi yönetenlerin dikkatine sunuyoruz.”

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

reklam