Ana Sayfa Menteşe Haberleri, Muğla Haberleri, Son Dakika 16 Eylül 2020 184 Görüntüleme

MUĞLA TABİP ODASI: “YÖNETEMİYORSUNUZ, TÜKENİYORUZ”

Muğla Tabip Odası Başkanı Cafer Şahin, Coronavirüs dolayısıyla sağlık çalışanlarının duruma dikkat çekmek için Oda binası önünden Sınırsızlık Meydanı’na tek kişilik sembolik yürüyüş yaptı. Yürüyüşün ardından basın açıklaması yapan Muğla Tabip Odası, “Yönetemiyorsunuz, tükeniyoruz” diyerek, mesaj verdi.

Haber Merkezi

Muğla Tabip Odası Başkanı Cafer Şahin, Coronavirüs dolayısıyla sağlık çalışanlarının duruma dikkat çekmek için Oda binası önünden Sınırsızlık Meydanı’na “Yönetemiyorsunuz, tükeniyoruz” yazılı pankartlarla tek kişilik sembolik yürüyüş yaptı.  Akabinde basın açıklaması yapan Muğla Tabip Odası, Covid-19 salgın sürecinin şeffaf yönetilmediğini belirterek, sürecin yönetiliş biçimini yetersiz ve kaygı verici bulduklarını ifade etti.

Basın açıklamasına Tabip Odası üyelerinin yanı sıra CHP Muğla Milletvekilleri Mürsel Alban, Burak Erbay ve Suat Özcan da katılarak, destek verdi.

Muğla Tabip Odası adına basın açıklamasını okuyan Genel Sekreter Dr. Mehmet Karaca, “Sadece hekimler ve sağlık çalışanları değil, babalarımız, annelerimiz, kardeşlerimiz ölüyor. Daha çok olduğunu bildiğimiz ama resmi olarak açıklanan rakamlarla dahi her gün 50 yurttaşımız, önlenebilir bir hastalık olan covıd-19’dan hayatını kaybediyor. Covıd-19 Salgın sürecinin bilimsel yöntem, şeffaf veri ve ilgili tüm kesimlerin katılımı ile etkin ve koordineli bir anlayışla yönetilmesini istiyoruz. Covıd-19 salgın sürecinin bugüne kadar ki yönetiliş biçimini yetersiz ve kaygı verici buluyoruz. Ülkeyi yöneten yetkili kişi ve kurumlardan salgın tedbirleri, salgın bütçesi, salgın koordinasyonu, salgın planlaması konusunda acil, kapsayıcı ve inandırıcı program açıklamalarını bekliyoruz. Ülkenin en önemli ve gerçek gündeminin covıd-19 salgını olduğunun kabul edilmesini ve ülkeyi yönetenler başta olmak üzere tüm kişi ve kurumların bu gerçekliğe uygun tutum almasını istiyoruz” dedi.

“COVID-19 İŞBİRLİĞİ VE ORTAK ÇALIŞMA MECLİSİ”

“TBMM’nin açılmasını beklemeden bütün partilerin Covıd-19 salgını konusunda işbirliği ve koordinasyon sağlamak üzere bir araya gelmeleri için çağrı yapıyoruz” diyen Karaca, “TTB olarak uzmanlık dernekleri ile birlikte COVID izleme heyetimizin birikimini ve önerilerimizi paylaşabileceğimiz bir zeminin oluşmasını,  ülkeyi yöneten hükümetin bu konuda çağrıcı olmasını istiyoruz. Sağlık Bakanlığı’nı başta TTB olmak üzere bütün sağlık meslek odaları, sağlık sendika ve dernekleri ile birlikte ‘Covıd-19 işbirliği ve ortak çalışma meclisi’ oluşturmasını talep ediyoruz” diyerek hükümete seslendi.

“HERKESİN SÜREKLİ TEDİRGİN OLDUĞU BİR SÜREÇTE HERHANGİ BİR BAŞARIDAN SÖZ EDİLEMEZ”

Sağlık çalışanlarının çalışma süresinin 6 saate indirilmesi gerektiğini savunan Karaca, son olarak “Salgının yaygınlaştığı ve uzun süreceğinin yadsınamaz hale geldiği bir dönemde hekimler ve sağlık çalışanlarının çalışma sürelerinin 6 saate indirilmesini, dinlenme yer ve zamanlarının pandemi göz önünde bulundurularak yapılandırılmasını ve yeterli sayıda kişisel koruyucu ekipman sağlanmasını, bu hususta hiçbir aksama yaşanmamasının sağlanmasını istiyoruz. Çalışma yaşamı, ulaşım, eğitim başta olmak üzere toplu bulunma ortamlarına dair insan yaşamını önceleyen, insan emeğinin değerini koruyan yasal ve idari düzenlemelerin hak kaybı yaratmadan ve en dezavantajlı, yoksul kesimleri-emekçileri gözeterek ivedilikle yapılmasını bekliyoruz. Bu adımları atmayanların, Covıd-19 salgını ile mücadeleyi gerçekler üzerinden, olağandışı durum tanımıyla ve bir seferberlik ruhuyla karşılamayanların;  suçu vatandaşa, yükü hekimlere ve sağlık çalışanlarına yıkanların tarihsel sorumluluğunu her gün ama her gün hatırlatacağımızı buradan ilan ediyoruz. Salgının yaygınlaştığı, 8 günde 8 hekimin hayatını kaybettiği, herkesin kendisi ve bütün yakınları için sürekli tedirgin olduğu bir süreçte herhangi bir başarıdan söz edilemez” dedi.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.