Muğla Yerel Tohum Grubu Başkanı Jale Eren:  “Yerel güç olan belediyelerimizden bazı taleplerimiz var”

Muğla Yerel Tohum Grubu Başkanı Jale Eren: “Yerel güç olan belediyelerimizden bazı taleplerimiz var”

Muğla Yerel Tohum Grubu üyeleri, belediye başkanlarından bir kaç taleplerinin olduğunu söylediler. Her ilde yerel tohum merkezleri kurularak yerel tohumlara sahip çıkılması gerektiğini belirten Muğla Yerel Tohum Grubu Başkanı Jale Eren, “Yerel güç olan belediyelerimizden, dolayısıyla belediye başkanlarımızdan bazı taleplerimiz var” dedi.

Sinem Korkmaz

Türkiye’deki tüm çocukların doğal ürün kullanması ve yerel tohum üretim, tüketimini arttırmak için  kurulan Muğla Yerel Tohum Grubu’nun üyeleri, Türkiye’deki tüm belediye başkanlarından bir kaç taleplerinin olduğunu söylediler.

2006 yılında tohumculuk kanunu ile yerel tohumların yasaklanmasının ardından tohumları korumanın kendilerine düştüğünü söyleyen Muğla Yerel Tohum Grubu Başkanı Jale Eren, “Bildiğiniz gibi ülkemizde tarım ve hayvancılık bitmek üzere. Doğal gıdaya ulaşmakta zorlanıyoruz. Yerel tohumlar zaten 2006 yılında Tohumculuk kanunu ile yasaklandığı için, onları korumak ne yazık ki bizlere düşüyor. Biz yerel tohuma, doğal tarıma inanan kişilerden oluşan Muğla Yerel Tohum Grubu olarak, yerel güç olan belediyelerimizden, dolayısıyle belediye başkanlarımızdan bazı taleplerimiz var” dedi.

Muğla Yerel Tohum Grubu’nun tüm belediye başkanlarından talepleri şöyle: “ 1- Ülkemizdeki tüm belediyelerimiz tarıma, yerel tohumlarımıza sahip çıkmalı, destek olmalıdır.Tarım lisesi açılmalı veya açılmasına önayak olunmalıdır. Bunun örneği Silivri Belediyesi gibi bazı belediyelerde var.

2- Her ilde yerel tohum merkezleri kurularak yerel tohumlara sahip çıkılmalıdır. Yerel tohum merkezlerinde yerel tohumlar çoğaltılmalı, tohumlar ve fideler bedava olarak, tohumundan geriye fazlasıyla getirme koşuluyla, üreticilerle paylaşılmalıdır. Gerçi bu konu iki cümleyle olacak şey değil, açmak lazım isteyen olursa. Geniş bir konu çünkü.

3- Pazar yerlerinde, pazarların kurulduğu gün çöplerin ayrıştırılarak toplanması, bitki artıkları kompost yapılmalı, kompostlar park ve bahçelerde kullanılmalı, çocuk oyun parklarında bir köşede çocuklara tohum, fide ektirilmek üzere yerler hazırlayıp buralarda kullanılmalı, fazlası halka dağıtılmalıdır.

4- Ayrıca halkın ve belediyenin yaptığı budamalardaki kesilen dallar için dal öğütme(patoz) makinesi alınmalı ve komposta katılıp gübre olması sağlanmalıdır.

5- Yine belediye olarak kesilen çimlerin, sökülen çiçekler bu komposta katılmalıdır.

6- Yerel tohumla üretilen ürünlerin satılması için, halkın ve belediyenin içinde olduğu, üretici ve tüketici kooperatifleri kurulmalıdır. Seferihisar belediyesi örneğinde olduğu gibi belediye, nasılsa kooperatif olacağı için üreticiye alım garantisi vermelidir.

7- Kent konseylerinde yerel tohum çalışma grubu kurulmasını sağlamalıdır.

8- Kurulan bu çalışma grubunu kullanarak köylerde çalışmalar yapılmalı ve insanları yerel tohum ekmeye davet etmelidir.

9- Yerel tohumla üreten üreticilerin ürünlerini satması için, farklı bir köşe veya farklı bir gün vermeli veya “yerel tohum, doğal tarımla üretilen ürünlerin satıldığı ayrı bir pazar yeri kurmalıdır.

10- Okulların bahçelerini tarım için düzenlemeli, gerekirse yerel tohumlardan vererek öğrencilerin tarım yapması teşvik edilmelidir. Unutmayalım ki ağaç yaşken eğilir.

11- Belediyenin bedava vereceği hobi bahçeleri ile yerel tohumla üretimi desteklemeli, ayrıca okul öğrencilerin gelip toplayacağı bir meyve ormanı yapmalıdır.”

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.