Ana Sayfa Köşe Yazarları, Muğla Haberleri, Son Dakika 13.02.2020 595 Görüntüleme

MUĞLALI MI?

Muğlalı olmak mı, Muğla’da doğmak mı?

Çok güzel bir konu.

Hemen hemen 7 ilçesi turizm ile ön planda olan bir ilde bu soru neden sorulur, nasıl cevap verilir?

Muğlalı… Doğmak ile olmuyor tabi. Yaşamak ile de olmuyor o halde. Kıyı ilçelerimizin işletme sahipliğine bakarsak, Muğlalı %54 bile etmez. Çünkü kahir çoğunluk Muğlalı olmayanların elinde. Muğla bir cazibe ve ticaret alanı. Eyvallah. Kimsenin niye geldin dediği yok. Bayır, Kavaklıdere bölgelerine bakarsak, mermercilerde de aynı yapıyı görebiliriz. Buralarda çalışan binlerce Muğlalı var. Kimse sen Afyonlusun diye çalışmam demiyor.

AK Parti Muğla İl Başkan Yardımcısı Mehmet Tan kardeşimiz nüfusa bakarak bir Muğlalılık ortaya koymaya çalışmış sosyal medya hesabında. Kendisi de Muğla doğumlu değil. Ama Muğlalı. Ne güzel. Muğlalı olmak da, kendini böyle görmek de bizim için mühim ve değerli.

Belki bazı yerlere emeklilik, tabiat ve sessizlik gibi haller dışında Muğla’ya dışarıdan gelenlerin niyeti herhalde ticaridir. Hoşgeldiniz safalar getirdiniz. Hiç-bir Muğlalı itiraz etmez.

Bizimkisi siyasi.

Bu tezi başka bir misal ile kıyas yapmak gerekir herhalde.

Antalya’nın nüfusu 2.512.000. Antalya doğumlu sayısı 1.230.000. Yani Antalya’da %50 bile Antalyalı yok.

Hesap ortada.

Peki. Muğla’da doğmak mı Muğlalı olmak mı? Bu soruyu hangi alanda soruyoruz?

Siyasette. Ticarette değil.

Bakalım şimdi.

Ak Parti Antalya İl Başkanı ibrahim Ethem Taş, Antalya Korkuteli’li.

Ak Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete Rize.

MHP MUĞLA İl Başkanı Mehmet Korkmaz Sivaslı.

MHP Antalya İl Başkanı Hilmi Durgun Antalyalı.

CHP Antalya il Başkanı Nusret Bayar Antalya Kaşlı.

CHP önceki il başkanı Mürsel Alban Erzurum, şimdiki Milaslı.

Gelelim birkaç milletvekili istatistiğine.

Sayın Alban Chp vekili Erzurumlu.

Sayın Ak Parti vekili Yelda Erol Gökcan Tekirdağlı.

7 vekil var, 2’si Muğlalı değil.

Neredeyse %31

Antalya’nın 15 vekili var.

Sadece 2 milletvekili Antalya’da doğmamış. Yani Antalyalı değil.

Nüfusunun neredeyse %50’si dışarıdan gelen, 2.500.000 milyonluk Antalya’da 15 mv.nin 2 si, nüfusu 1 milyona yaklaşan Muğla’da %55 Muğlalı var, 7 vekilin 2 si Muğlalı değil.

İl Başkanlıklarını zaten tekrar etmeye lüzum yok herhalde. Eskileri hiç söze bile katmayalım. Derdimiz büyümesin.

Hiçbir Muğlalı, sen neden dışarıdan geldin demiyor. Her yer memleket. Bizim tek serzenişimiz temsilde Muğlalı nerede? Neden Muğlalı Muğla’da söz sahibi değil? Bizim serzenişimiz buna. Yani Muğla’da adam olsaydı… mı deniyor? Siz adam mısınız mı deniyor anlamak imkansız. Muğla kadar ithal siyasetçisi olan bir tek il var mı başka? Mesela Konya’da kaç ithal siyasetçi var? Tahir Akyürek mi, Mustafa Özkafa mı, Ahmet Davutoğlu mu? Kim ithal? Ya da Rize de? Mesut Yılmaz mı, Şevki Yılmaz mı, kim?

Bizde niye farklı peki? Siyaset yapabilecek kimse mi yok, yoksa biz azınlık mı olduk? Antalya niye böyle o zaman?

Muğla’ya dışarıdan gelenlere hiç bir lafımız var mı bizim? Hoş geldiniz.

Ama burası Muğla. Ankara’da dahi küçücük bir etkisi, lobisi, vakıfı olmayan belki tek vilayet. Kimin suçu? Bizi bize bırakmayanların suçu değil mi? Konyalı, İzmirli, İstanbullu, Aydınlı Muğla’da siyasetin tam ortasında. Ama Muğla yok Ankara’da. Muğla bile yok ki Ankara’da olsun. Siyasette de yok. Biz yıllardan beri General Mustafa Muğlalı’dan başka isim duymadık. Onu da nasıl duyduysak ayrı mesele. Bir de Ünat Demir. Başka? Çiller var falan demesin kimse sakın. Ya da Betül Sayan. Onların Muğlalılığı Martta Datça’da badem, Haziranda Bodrum’da mandalin vakti ile sınırlı.

Muğla siyasetinin dayanılmaz bir cazibesi var herhalde. Bunu herkes anladı da, bir tek bizim Muğlalı anlamadı belli. Eee tabi sahil tarlaları geçmişte iki öküz, bi bakkal dükkanı parasına satıp, evin ön kısmını bakkal, arka odayı inek ahırı yaptın mı, kahvede çel bacağı, yak uzun namlulu cigarayı, gel keyfim gel durumlarından bugünlere geldik. Yani kabahat gelip siyaset ticaret yapanlarda değil, bizzat bizde zaten.

Bir milyonluk Muğla var şimdi. Altı yüzbin Muğla doğumlu.

Şimdi bazı işgüzarlar ayrımcılık, ikilik falan filan diyecek biliyorum. Boşuna meseleyi sulandırmasın kimse. Yukarıda tane tane açıkladım.

Yıl 2020.

Muğlalı artık kendi vilayetini temsil etsin olur mu?

Muğla’ya sonradan gelen Muğlalı HEMŞEHRİLERİMİZ, bu Muğlalının da Muğla’nın da hakkı. Değil mi?

Selam ve dua ile.

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

  • Erol celik :

    15 Şubat 2020-18:22

    Cemal bey, bu konuyu Ortaca CHP Tezcan Evren bir paylaşımının altına şimdiye dek geçmişten günümüze bu Muğla’li olmayan siyasileri gündeme getirip eleştirme üzerine bu zat bana yönelik NE IRKÇILIĞIMIZ KALDI FAŞİSTLİĞİMİZ KALDI. Şimdi bu yazıyı okusa sizde IRKÇI olursunuz. Bunlar CHP’yi kendi çıkarları için kullanan sözde demokrat geçinen zavallılar. SAYGILARIMLA.

reklam