reklam
Ana Sayfa Muğla Haberleri, Son Dakika 22 Şubat 2021 2 Görüntüleme

 “Muğla’ya kenevir tarımı yapılma izni verilmeli”

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Türkiye’nin 19 ilinde yetiştirilme izni verilen kenevir üretiminde Muğla’nın kapsam dışı bırakılmasına tepki gösterdi. Girgin, Muğla nüfusunun yüzde 60’ının kırsalda yaşadığına vurgu yaparak kente kenevir üretim izni verilmesi gerektiğini belirtti.

Cumhuriyet Halk Partisi Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından kenevir yetiştirme izini verilen iller arasında Muğla’nın bulunmamasına tepki gösterdi. Girgin, yaptığı açıklamada bakanlığa yazılı olarak başvuru yaptıklarını ayrıca 2020 Kasım Ayında Plan ve Bütçe Komisyonunda Muğla’ya kenevir ekim izninin verilmesi için Bakan Bekir Pakdemirli ile görüştüklerini ve bu izin için konunun takipçisi olacaklarını belirtti.

“MUĞLA’DA KENEVİR TARIMININ TARİHİ ESKİYE DAYANIYOR”

Girgin, yaptığı açıklamada Tarım ve Orman Bakanlığına yazılı olarak başvurduklarını ve Bakanlıktan cevap olarak Muğla’da kenevir yetiştirilmesinde yeterli deneyime sahip olmadığı için izin verilmediği söylendiğini belirtti. Bakanlıktan gelen bu cevabın tatmin edici bir cevap olmadığının altını çizen Girgin,  “Bilindiği üzere Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından alınan karara göre Türkiye’nin 19 ilinde izin alınması şartıyla kenevir üretimine izin verilmiş ancak Muğla ili kapsam dışı bırakılmıştı. Bakanlığın yazılı sorumuza verdiği cevapta Muğla ilinin kenevir yetiştirilmesinde deneyime sahip olmadığı için izin verilmediği belirtilmişti. Oysa tarihte Muğla ve özellikle Milas’ta kenevir tarımının yapıldığı biliniyor. Ayrıca 1980 öncesinde kültür balıkçılığı nedir diye bilinmeyen Muğla’da bugün Türkiye’nin kültür balığının yüzde 50’si üretiliyor. Bunlar öğrenilmeyecek şeyler değil. Muğlalı çok kısa sürede kültür balığı üretmeyi, seracılık yapmayı, çilek, kiraz üretmeyi, slaj yapmayı öğrendiyse kenevir tarımını da çok kısa sürede öğrenebilir. Önemli olan Muğla’mızda fazla su tüketmeyen, ekonomik değeri yüksek yeni ürünler ekilmesini sağlamaktır. Kenevirin mucize sayılabilecek özelliklerinin yeni yeni anlaşılmaya başlandı. Nüfusunun yüzde 60’ı kırsalda yaşayan Muğlamız için yeni ekonomik değer niçin olmasın?” diye konuştu.

Kenevir yetiştirmenin yüzde 60 nüfusun kırsalda yaşadığı Muğla’ya çok önemli bir gelir kaynağı olabileceğini vurgulayan Girgin,  kırsal yerleşmenin büyük orana sahip olduğu Muğla’da bu iznin verilmesi gerektiğini savundu Girgin, “Kenevirin ülkemiz açısından önemini hassasiyetle takip eden gazeteci Yalçın Bayer aracılığıyla iletişim kurduğumuz ASAM Kendir Enstitüsü başkanı sayın Dr. Erdem Ulaş ile de yaptığımız görüşmelerde detaylı bilgilere ulaştık. Kenevir köylerimizin zenginleşmesini ve geri dönüşü sağlayacak, topraklarımızı temizleyerek hem çiftçiyi, hem kullanıcıyı, hem sanayiciyi hem doğayı destekleyecek bir hazinedir. Çığ gibi büyüyen Kenevir lobileri, STK ve hükümet işbirlikleri içerisinde başta ABD olmak üzere, Kanada, Çin, Almanya, Avustralya, İsrail, Hollanda, Fransa’da üretim sahaları süratle oluşturulup, her geçen gün istihsal alanları genişletilmektedir. ABD ekim alanlarını yüzde 150  arttırdı,  2018’de ekimi serbest eyalet sayısını 38’e çıkarttı.İsrail’de Tıbbi Kenevir üretimi için yaptığı Ar-Ge’ler neticesinde sağlık bakanlığından kanunu geçirdi. Kanada’da 100 bin hektar alan kenevir ekimi yapılmaktadır. Hollanda’da ekim ve üretim yüzde 200 arttırıldı. Romanya’ya 2 Laboratuar ve 1 işleme tesisi kurdu. Tarımsal ürünler de Avrupa lideri olan Hollanda yeni Ar-Ge üsleri kurmak kaydıyla kenevir türlerinin gen kodlarını araştırıyor. Almanya’da tıbbi kenevir talebine yetişilemiyor. Almanya, AB’yi komşu ülkelerde ekim yaptırmak üzere fonluyor. AB fonları ile Romanya’da kenevir mamullu yemekler ve 100 bin dekar ekim alanı, Bulgaristan’da fonlar ile 60 bin dekar ekim alanı, Yunanistan’da İskeçe başta olmak üzere 30 bin dekar ekim alanı ve kenevir istihsal bölgeleri oluşturuldu ve ekimler serbest bırakıldı” diye konuştu.

SİVAS’A OLDUĞU GİBİ MUĞLA’YA DA İZİN VERİLMELİ

Son olarak Ocak ayında Sivas’ın da kenevir tarımı yapabilecek iller kapsamına alındığını söyleyen vekil Süleyman Girgin, “Sivas ilimizin de kapsam içine alındığını memnuniyetle öğrendik. Darısı Muğla’ya diyoruz. 2020 Kasım Ayında Plan ve Bütçe Komisyonunda konuyu tekrar gündeme getirdik ve görüşmeler sonunda sayın Bakan şifai olarak araştıralım demişti. En kısa zamanda Muğla’mızın da Kenevir ekim kapsamına alınması için konunun takipçisi olacağız” dedi.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Yaşanabilir Bir Çevre İçin

Yaşanabilir Bir Çevre İçin