Ana Sayfa Milas Haberleri, Muğla Haberleri, Son Dakika 13 Kasım 2021 42 Görüntüleme

MUSKİ’DEN SU FATURALARI İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Muğla Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (MUSKİ) Milas’ın Güllük mahallesinde yaşanan fahiş fiyatlı su faturası sıkıntısı ile ilgili açıklamada bulundu.

Muğla’nın Milas İlçesi Güllük Mahallesinin içme ve kullanma suyu konusunda, Güllük Belediyesi ve TASK Güllük A.Ş ( bugünkü adıyla HZR A.Ş)  arasında Danıştay’ın görüşü, İçişleri Bakanlığının oluru ile 29 Ağustos 2006 tarihinde sözleşme yapıldığını söyleyen MUSKİ tarafından yapılan açıklamada, “Bu sözleşme gereğince MUSKİ’nin Güllük Mahallesinde su ücreti belirleme hakkı kesinlikle yoktur” ifadeleri kullanıldı.

“İÇME SUYU ÜCRETİ KURUMUMUZ TARAFINDAN ALINMAMAKTA”

Muğla Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (MUSKİ)  tarafından yapılan açıklama şöyle: “Son günlerde Milas İlçemizin Güllük Mahallesinde içme ve kullanma suyu temini konusunda ortaya atılan iddialar ile ilgili kurum olarak vatandaşlarımızı bilgilendirme gereği doğmuştur.  Milas İlçesi Güllük Mahallesinin içme ve kullanma suyu konusunda, Güllük Belediyesi ve TASK Güllük A.Ş ( bugünkü adıyla HZR A.Ş)  arasında Danıştay’ın görüşü, İçişleri Bakanlığının oluru ile 29 Ağustos 2006 tarihinde sözleme yapılmıştır. Yapılan bu sözleşme ile içme, kullanma suyu hatları ve arıtma tesislerinin şirket tarafından yapılması, ayrıca İdareden devralınacak mevcut tesis ve şebekeler (kanalizasyon sistemi dâhil) ile birlikte sermayesi, masrafları, kar ve zararı kendisine ait olmak üzere 35 (otuz beş) yıl süreyle işletilmesi şirkete verilmiştir. Bu sözleşme gereğince MUSKİ’nin Güllük Mahallesinde su ücreti belirleme hakkı kesinlikle yoktur.  2005 yılında imzalanan sözleşmede Mülga Güllük Belediye Meclisinin almış olduğu su ücreti tarife kararı, bu sözleşmenin baz tarifesi olarak kabul edilmiştir. Ve sözleşme hükümlerine göre, her altı ayda bir TÜFE oranında artış yapılarak, su fiyatlarının belirleneceği karara bağlanmış ve Şirkete zam yapma yetkisi tanınmıştır.  Yine Güllük Mahallemizdeki atıksu bedelleri de aynı şirket tarafından alınmaktadır. 2005 yılında imzalanan sözleşme gereği su ve atıksu bedellerinden belirli oranlarda İdareye pay ödenmesi hükmü yer almıştır. Bu maddeye istinaden kurumumuza belirli bir miktar ödeme yapılmaktadır. Bunun dışında kurumumuzun Güllük Bölgesinde ne atıksu bedeli, ne de içme suyu bedelleri konusunda herhangi bir karar alma yetkisi yoktur.  2005 yılında imzalanan sözleşme kapsamında Güllük su işletmesinin devrinin kurumumuz tarafından alınması mümkün değildir. İmzalanan tarihten itibaren 35 yıl boyunca işletme hakkı şirkete aittir. MUSKİ Genel Müdürlüğü olarak Güllük Mahallesinin ne atık su ne de içme suyu ücreti kurumumuz tarafından alınmamakta, sadece denetleme yetkisi bulunmaktadır.”

 

Yorumlar (2 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

 • Ferhan Atabarut :

  14 Kasım 2021-20:20

  Gulluk hslki magdur.edilmistir.bu gunku iktidar tarafindan ysni Muski buna kardi cikamiyor boyle gelmis boyle gitmez kanslizasyon dogru duzgun degil su borulari gelişigüzel dosenfi her yerde pstlamslar oluyor.

 • Sedat ergenc :

  14 Kasım 2021-21:48

  Bir sosyal demokrat belediyeye böyle bir açıklama yakışıyor mu?
  Siz de madem liberal bir parti oldunuz, sosyal demokrasiden vaz geçtiniz, hiç farkınız yok,
  biz neden size oy verelim ki?
  Madem siz patrondan işverenden yanaysanız, size Neden oy verelim ki?
  Lütfen bu duruma hemen düzeltin.
  Durumu kurtarın….