Ana Sayfa Muğla Haberleri, Son Dakika 11 Temmuz 2021 21 Görüntüleme

ÖLÜ YATIRIMDA İLERLEME YOK

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından yaklaşık 17 milyon liralık yatırımla inşaatına başlanan ve temeli düzenlenen törenle 16 Mart 2018 tarihinde atılarak, 2019 yılında tamamlanacağı açıklanan Bölge Müzesi inşaatının akıbeti, akıllara vaad edildiği tarihte bitirilemeyen bir diğer yatırım olan Kent Meydanı’nı getirdi.

SİNEM KORKMAZ

2018 tarihinde temeli atılan ve yaklaşık 17 milyon liraya mal olması beklenen Muğla’nın Menteşe ilçesi sınırları içerisindeki Muğla Bölge Müzesi inşaatı, bitiş tarihi olarak açıklanan 2019 yılının üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen hala daha tamamlanamayıp, faaliyete geçirilemedi.
Bölge Müzesi’nin bu durumu Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin bir diğer yatırımı olan ve zamanında tamamlanamayan Kent Meydanı projesini akıllara getirdi.
Bölge Müzesi projesi kapsamında, Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin yüklenici firmanın sözleşme hükümlerini yerine getirmediği gerekçesi ile sözleşmeyi feshettiği, yüklenici firmanın ise, fesih işleminde yürütmenin durdurulması istemiyle mahkemeye başvurduğu ancak mahkemenin talebi reddettiği öğrenildi.
16 Mart 2018 tarihinde işyeri teslim yapılarak inşaatına başlanan Bölge Müzesi’nin sözleşmeye göre bitiş tarihi 20 Mart 2019 olarak ilan edilirken, Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından yüklenici firmaya yasal mevzuat hükümleri çerçevesinde 1’ncisi 17 Haziran 2019, 2’ncisi 14 Eylül 2019 olmak üzere iki kere süre uzatımı verilmişti. Ancak yetkililer tarafından firmanın söz konusu tarih itibari ile işi ‘Geçici Kabul’ aşamasına getirememiş olduğu ve imalatları durduğu tespit edildi. 24 Ekim 2019 tarihinde yazılan yazı ile yükleniciye imalat hatalarının düzeltilmesi ve işi 29 Şubat 2020 tarihine kadar ‘Geçici Kabul’ aşamasına getirmesi, aksi takdirde İdare ile yüklenici arasında imzalanan sözleşme ve şartname hükümleri gereğince sözleşmenin feshedileceği bildirilmiş, yazılan yazının ardından yüklenici firma taahhüdünü yerine getirmediği gerekçesi ile Muğla Büyükşehir Belediyesi 27 Mart 2020 tarihinde sözleşmeyi feshederek, fesih bildirgesi adı geçen firmaya göndermişti.
Gazetemizin 27 Ağustos 2020 tarihinde yaptığı ” Bölge Müzesi’nin akıbeti merak konusu” başlık haberde Muğla Büyükşehir Belediyesi’nden bilgi edinilmeye çalışılmış, söz konusu yapım işi ile ilgili olarak gerekli proje ve maliyet çalışmaları tamamlandıktan sonra ikmal ihalesi ile yatırımın tamamlanacağı öğrenilmişti.
Haberimizin üzerinden yaklaşık 1 yıl geçmesine rağmen, Bölge Müzesi inşaatında bir gelişme olmaması dikkat çekerken, bu yatırımlar vatandaşlar tarafından Muğla’nın ölü yatırımları olarak yorumlandı.
PROJE HARCAMALARI
Toplam yatırım bedeli 16 milyon 846 bin 860 TL artı KDV olarak belirlenen Bölge Müzesi inşaatı için bugüne kadar, 17 milyon 268 bin 27 TL harcama yapıldığı öğrenildi.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.