Örtü altında topraksız tarım yapılacak

Örtü altında topraksız tarım yapılacak

Milas Ticaret ve Sanayi Odasında, Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün öncülüğünde Milas İlçesi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin tanıtımı yapıldı. Yapılan tanıtım toplantısında Milas’ta örtü altında topraksız tarım yapılacağı belirtildi. Tarım İhtisas OSB’nin 2 bin 400 kişiye istihdam sağlayacağı, yılda 240 milyon TL’lik bir üretim yapılacağı tahmin edildiği ifade edildi.

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün öncülüğünde Milas’a “Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi” kurularak “örtü altı / topraksız tarım” yapılacak. Milas’ın Avşar köyü önündeki 3 bin dönümü aşkın mera arazisinin tuzlanma nedeniyle mera vasfını yitirdiği belirtilen 2 bin dönümlük bir kısmına kurulması tasarlanan Milas İlçesi Tarıma Dayalı İhtisas OSB için GEKA’dan da proje desteği sağlandı.

Milas Ticaret ve Sanayi Odasında, Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün öncülüğünde Milas İlçesi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin tanıtımı yapıldı. Milas’ın Avşar Mahallesi önündeki 3 bin dönümü aşkın mera arazisinin tuzlanma ve çoraklaşma nedeniyle meralaşma vasfını yitirdiği belirtilen 2 bin dönümlük kısmına kurulması tasarlanan ve örtü altında topraksız tarımsal üretim yapılması konuşuldu.

Tarımdan Sorumlu Muğla Vali Yardımcısı Ayhan Yazgan’ın katılımıyla yapılan tanıtım toplantısına Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ve Belediye Başkan Yardımcısı Cüneyt İlter, Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak ve İlçe Müdürü Ali Parlu ile aralarında Milas Ticaret ve Sanayi Odasının da olduğu Milas’taki Odaların Başkanları, Muğla Borsası Başkanı Hurşit Öztürk ile TARİŞ Milas Zeytinyağı Kooperatifi Başkanı Kamil Gül katıldılar.

“MİLAS, KURULACAK TARIM OSB İLE BİRLİKTE TARIMSAL ÜRETİMİN DE BAŞKENTİ OLACAKTIR”

Toplantıya ev sahipliği yapan MİTSO adına konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Muğla’nın ilk ve tek OSB’sinden sonra Milas Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin de kuruluşu için başlatılan çalışmalardan duyduğu memnuniyeti ifade ederek “Zeytinin başkenti Milas, kurulacak tarım OSB ile birlikte tarımsal üretimin de başkenti olacaktır” dedi.

SAYLAK, “AMACIMIZ TARIMSAL ÜRETİMİ ARTTIRMAKTIR”

Muğla İl Tarım Müdürü Barış Saylak da konuşmasında Muğla’nın genellikle bir turizm ili olarak bilindiğini belirterek “Aslında Muğla turizm kenti olduğu kadar aynı zamanda çok önemli bir tarım kentidir. Bizim de amacımız tarımsal üretimi arttırmaktır. Küresel ısınmanın giderek arttıyor. Geçen yıl haziran ayında yaşadığımız kuraklık ve aşırı sıcaklar, artık tarımın açık arazilerde yapılamayacağını gösterdi. Bu nedenle örtü altı tarıma geçmek zorundayız. Çorak, verimsiz arazilerde, örrtü altında,. topraksız tarıma yönelmemiz gerekiyor. Bu projeyi bu amaçla hazırladık. GEKA’da projemizi çok olumlu buldu ve proje desteği sağladı. Şimdi Milaslılardan da, Milas’taki Odalarımızdan da destek bekliyoruz” diye konuştu.

Tarımdan Sorumlu Vali Yardımcısı Ayhan Yazgan çağdaş, geleceğe yönelik çalışmalarla, modern tarım araçlarını da kullanarak Muğla’nın çok daha farklı bir moda geçeceğini belirterek “Bu çalışmalarla Muğla, turizmi kadar tarımı ile de öne çıkacaktır” dedi.

Toplantıda daha sonra Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden Proje Müdürü Tandoğan Uysal proje hakkında açıklamalarda bulundu. Milas Tarıma Dayalı İhtisas OSB’nin Milas’ın Avşar Mahallesi önündeki mera alanına kurulacağını belirterek “3 bin dönümü aşkın mera alanını ıslah için yaptığımız çalışmalarda bu alanın 2 bin dönümünün ıslah edilemeyecek şekilde tuzlanıp, çoraklaştığını gördük. Bu alana ne yapılabilir, dediğimizde de örtü altında topraksız tarımın yapılabileceği bir Tarım İhtisas OSB kurulabileceği değerlendirildi. Bu proje böyle ortaya çıktı” dedi. Tarım İhtisas OSB kurulacak 2 bin dönümlük alana zemin suyu nedeniyle 1 metre dolgu yapılması gerektiğini de belirten projeye göre 60 sera oluşturulacağını ve 2 bin 400 kişiye istihdam sağlanacağını ve her yıl 240 milyon TL’lik bir üretimin gerçekleştirileceğini anlattı. Tandoğan Uysal, Tarım İhtisas OSB kurulabilmesi için öncelikle bir 15 katılımcı ile “müteşebbis heyet” oluşturulması gerektiğini ve her hissenin 189 bin TL olacağını belirtti.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.