Ana Sayfa Köşe Yazarları, Son Dakika 27.03.2020 1130 Görüntüleme

REKTÖR ÇİÇEK’E YARDIMCI DAYANMIYOR

Yönetimlerin devamlılıklarını önemserim. Yola çıktığınız insana ya güveneceksiniz, ya da o yola, o kişi ya da kişilerle hiç girmeyeceksiniz.

Bunu bugün yaşam içindeki pek çok ortam ve oluşumda görmekteyiz. Adam birlikte görev yaptığı yöneticisini beğenmiyor ama hala görev yapmaya devam ediyor, yapmakla da kalmıyor, o yönetimde bulunup, bir de arkadaşlarını, yaptığı sızıntılarla satıyor.

Külliyen yanlış ve etik dışı davranışlar. Beğenmediğin yerde, yöntem yanlışlığı gördüğün yerde durmayacaksın, duruyorsan da yola çıktığın oluşumun mahremini gözeteceksin.

Bu nedenle görüş ayrılığı ya da yöntem farklılıkları nedeniyle ortaya konulan istifa mekanizmasını hep önemsemişimdir. Ağız burun kıvırdığı, yöntemi ya da yaptıklarını benimsemeyip, hatta eleştirip, bir de arkasından konuştuğu kişiyle yola devam edenlere de hiç saygı duymamışımdır.

Omurgasızlık olarak değerlendirmişimdir bu gibi tutumları. Oysa ki, insan omurgasıyla bir insan ve fert olabilmiştir hep.

Bu baştan beraber inanılarak kabul edilip, yola çıkılmış görevler için bir örnekti.

Bir de hazırlıksız tevdi edilen görevler vardır. Dolayısıyla ekibini belirleme şansın çok yoktur ama seçtiklerinin de seni temsil edeceğine inanarak, hamle yaparsın.

Bu örneklemelerden ikincisi olan hazırlıksız tevdi edilen diye başlayan bölüm bana Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek’in görev dönemini anımsattı. Çiçek rektörlüğü kucağında bulunca ekibini sonradan kurma yoluna gitti ve kısa zamanda bazı gelişmelerle gündeme geldi. O gelişmelerin başını Sayın Rektör’ün göreve getirdiği iki rektör yardımcısını belli aralıklarla görevden alması çekti.

***

Göreve hızlı başlamıştı Rektör Çiçek. Bazı düşünce ve yapmak istedikleri akılda kalır nitelikteydi. Örneğin, üniversite gençliğini kampus alanında sosyalleştirmeye çalışıp, kötü alışkanlıklardan uzak kalmalarını sağlamaya çalışmak gibi… Ya da çok alakalı olmadığını düşündüğüm fakülte brifinglerine benzer bir uygulamayı şehir-üniversite entegrasyonu adı altında başlatması gibi…

Hele ki kurmay olarak belirlediği isimlerin de kamuoyunda kabul gördüğünü söylemek de mümkündü başlarda. Tarihçi Prof. Dr. Adnan Çevik ile Muğlalı hemşehrimiz Tıpçı Bakiye Uğur’u yardımcılıklarına getirmişti. Hatta bu isimlerin, AK Parti İl Başkanlığının tavsiye ettiği ve parti tabanında da karşılığı olduğu da biliniyordu.

Rektör Çiçek bu süreçte üçüncü yardımcıyı aradığını, bu üçüncü ismin de enerjilerine dayanabilecek güçte olmasını kriter olarak görüp, seçeceğini de aktarıp, ne denli dinamik bir yönetim anlayışını benimsediğini basınla ilk bir araya gelişinde dile getirmişti. Demek ki üçüncüden önceki ilk iki ismin yoğun tempodaki enerjisinden ve yönetimsel anlayışından memnundu Sayın Çiçek.

Enerjilerine uyup uymadığını bilmiyorum ama belli bir süre sonra üçüncü yardımcısını da belli bir zaman içinde bulmuştu Sayın Rektör. Yönetimindeki her ismin, sürece katkı koyabileceği bir yönetim oluşturduğu görüntüsü çizmişti Rektör Çiçek.

Ama gelin görün ki, her şey görüldüğü gibi değilmiş. Cicim ayları çabuk bitmiş olmalı ki, ilk çatlak kendisini gösterdi ve Tarihçi Prof. Dr. Adnan Çevik’in 2019 yılının Eylül ayında tabiri caizse yeni eğitim-öğretim yılını bile göremeden, görevinden alındığı duyuldu.

Biraz derinleştirdik bu görevden azlini. Ne derece doğru, yanlış bilmiyoruz, sırrını da korudu açıkçası. Adnan Çevik’in dönemin AK Partilisi, günümüzün Gelecek Partilisi Akademisyen Doç. Dr. Selçuk Özdağ’a olan yakınlığı dumanından görevinden alındığı dumanı tüttürülmüştü gerekçe olarak.

Sonra bu süreç kapandı gitti ta ki yazımızın kaleme alındığı Cuma günü yeni bir gelişme yaşanana kadar. Muğlalı ve hele de bir Tıpçı olarak üniversite yönetiminde yer alması büyük bir memnuniyetle karşılanan bir diğer Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bakiye Uğur’un da Çevik ile aynı akıbete uğradığını öğrendik. Hem de Sayın Uğur’un raporlu olmasının da fırsat bilindiği bir yöntemle. Öyle olmasa Bakiye Uğur’a görevden alındığı kararının yer aldığı tebligat neden muhtarlık kanalıyla gönderilmiş olsun? Bu görevden azilde başka bir Selçuk Özdağ dalgası olduğunu düşünmüyoruz elbette. Bu işin mizahi tarafı.

Verilmiş kararlara her ne kadar saygı duysak da, kararın doğru ya da yanlışlığına ilişkin görüş belirtmeyi düşünce özgürlüğü olarak adlandırıyoruz. Sözü edilen şehir-üniversite entegrasyonuna en fazla katkıyı sadece Muğlalı ismiyle sunacağı gün yüzü gibi net olan bir akademisyenin rektör yardımcılığı görevinden alınmasında takdir kamuoyunun ama bu tasarrufun altında yatan gerçeğin de ortaya konulmasında yarar var. Ne diyelim; “Rektör Çiçek’in vardır bir bildiği” şeklindeki söylemle yeni bir rektör oluşundan kaynaklı bir kredi de sağlamış olalım kendisine.

Rektör Çiçek’in Bakiye hocaya yardımcısı olarak 2019 yılının Ekim ayından bu yana hiç vekalet vermediğini de öğrendik. Hatta Rektör Çiçek’in Bakiye Uğur’u yalnızlaştırdığı da ortaya atılan iddialar arasında. Ancak başka bir gelişme de olabilir. Bu gelişme neyse onun da açıklanmasını talep ediyoruz.

Rektör Çiçek’in bütün bunların dışında yaşamı felç eden salgın süreciyle mücadele için kurulan Coronavirüsle Mücadele Komisyonu’nun başına Tıpçı bir Rektör Yardımcısı olan Prof. Dr. Bakiye Uğur’u değil, Mühendis kökenli olan ve üçüncü isim olarak Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sırrı Sunay Gürleyük’ü göreve getirişi de, sanki bu ayrılığı gözler önüne getirir nitelikte bir gelişme gibi duruyor.  

***

Bu gelişmelerden sonra Rektör Çiçek dönemini “Acaba sadece rektör yardımcılarıyla mı sorun yaşıyor” diye objektif bir bakışla ne gibi yönetimsel sorunlar yaşandığını biraz irdeleyelim istedik. Bakın sandıktan özetle ne gibi iddialar ortaya atıldı:

“Eylül 2019’da Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Adnan Çevik’i görevden aldı. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bakiye Uğur’u 27 Mart 2020 itibariyle görevden aldı. Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğüne kendisinin atadığı Prof. Dr. Tuncay Öğün, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Adnan Çevik’in görevden alınmasının akabinde istifa etti. Muğla Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Mustafa Teke, yüksekokul derslikleri ve öğretim elemanlarının odalarına yapılan kontrollerden bezerek istifa etti. Fethiye Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Öğretim Üyesi Dr. Serap Selver Kipay görevinden istifa etti.  “

Çiçek’in yönetim anlayışındaki görevden almalar, kendisinin doğru bulduğu disiplin esaslı ya da başka gerekçeler olabilir.  Onu kendisi biliyor fakat kamuoyunu, göreve başladığında tanıttığı isimleri görevden aldığında da gerekçeleriyle aydınlatmalı diye düşünüyorum. Çiçeği burnunda bir yönetici olarak, Sayın Rektörün bu kadar kısa sürede bu işlerle gündeme gelmesinin altında neler var öğrenmek istediğimizi ifade etmek isteriz.

***

Yazımı sonlandırırken doğruluğunu araştırdığım bir konuyu da sizlerle paylaşayım istiyorum. Vali Esengül Civelek’in sağlık çalışanlarına tahsis için üniversite bünyesindeki misafirhaneyi talep ettiği, Rektör Çiçek’in bu talebe “hayır” cevabı verdiği, Vali Civelek’in de misafirhaneye el koyduğu iddiası ortalıkta geziyor.

Böyle bir protokol polemiğinin yaşanmamış olup, sadece bir iddiadan ibaret olduğuna yönelik düşüncem daha ağır basıyor.

Bizler, Rektör Çiçek’in yönetim anlayışını kendi ağzından biraz daha irdelemek durumunda kalacağız sanırım.

Yorumlar (11 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

 • XRL Güvenlik :

  27 Mart 2020-18:38

  Keşke iş güvenliklerini sağlayabilseniz de bizim gibi kurum personelinin neler çektiğini, 20 yıllık memuriyet hayatımızda başımıza gelmeyen baskı-mobbing-yıldırmanın nasıl yapıldığını sizlere anlatabilsek. Hoca hanımın peşine, lojmanına, makamına kadar izlendiğini sizlere anlatabilsek ama nerede. Biz işimizden oluruz, sırtını….dayayan çiçek gibilere bir şey olmaz.

 • HÜSEYİN Aksoy :

  27 Mart 2020-19:32

  Olayı çok güzel özetlemiş ve sorunu harika saptamışsınız değerli yazar. Rektöre adam dayanmıyor. Üniversitede onlarca prof. varken üniversiteyi doçent danışmanlarla yürüttüğü söyleniyordu. Demek niteliğe karşı bir tavır var şu anda üniversitede.

 • Sami uzun :

  27 Mart 2020-19:36

  Hem tıpçı hem hemşerimizdi.Halk ile çok iyi bir irtibatı vardı. Üniversite-şehir konusunda son derece etkiliydi. Demek ki rektör bu özeliğini göremedi Bakiye hocanın.

 • ferhat akar :

  27 Mart 2020-21:36

  yazıklar olsun.

 • Tansu Morbel :

  27 Mart 2020-21:55

  Gayet normal işler. Adamın elinde bütün yetkiler. Valide bile yok ondaki selahiyet. Yoldan geçen adamı bile kuruma alma yetkisi varken baştan beri kendine rakip gördüğü, üstelik Muğla’lı, üstelik tıpçı, üstelik alanı şu kritik günlerde en ihtiyaç duyulan yoğun bakım hocası birini neden tutsun ki yanında? Mobbing de uygular, takip de ettirir, tecrit de eder, itibarsızlaştırır da. Ankara da zaten göz gözü görmüyorken bence fırsatı iyi değerlendirmiş. Ben rektörün zeki, çevik ve uyanığını severim. Sahi nereliydi bu rektör ya?

 • Sinan Can :

  28 Mart 2020-13:12

  Tebrik ediyorum rektörümü. Zamanı iyi ayarlamış. Millet can derdindeyken. Helal olsun.

 • Mehmet Öztürker :

  28 Mart 2020-14:51

  Rektör demek herşeyi bilen demek değildir. Üniversitenin, şehrin ve siyasetin stratejileri birleşir ve çıkan denklem rektörü götürür.

 • şadan can :

  29 Mart 2020-13:39

  rektörün, üniversite hastanesindeki misafirhaneye el koyup biz sağlık çalışanlarını zor durumda bırakması böyle bir dönemde bizi mağdur etmesi akıl tutulmasından başka birşey değildir. ayıp ayıp

 • ferhat ç. :

  29 Mart 2020-13:41

  Teknopark ne oldu rektör bey, her işi berbat etme konusunda size ödül verilmeli. yaturumcılara illallah ettirdiniz be. gerçekten psikolojik sorunlarınız olduğunu düşünüyorum.

 • muhammed öztürk :

  29 Mart 2020-13:43

  Muğla meslek yüksek okulunun müdürü de istifa etti. kızına tahsis ettiği lojman da herkesin dilinde.

 • cevdet kerem :

  29 Mart 2020-13:45

  sayenizde üniversitemiz sürekli kötü haberlerle ulusal ve yerel medyada.