Ana Sayfa Köyceğiz Haberleri, Muğla Haberleri, Son Dakika 11 Ekim 2021 36 Görüntüleme

SANDRAS DAĞI’NDA KEŞİF YAPILDI

BERİTAN YÜCEL–Muğla’nın Köyceğiz ilçesi Sandras Dağı’nda özel bir firma tarafından yapılması planlanan olivin ocağı için “ÇED gerekli değildir” kararı verilmişti. ÇED Gerekli Değildir kararına karşı CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay tarafından açılan davanın keşif ve bilirkişi incelemesi 8 Ekim’de yapıldı. CHP’li Erbay, keşifin ardından yayımladığı yazılı basın açıklamasında “Maden sahaları doğamızı, ekolojik sistemi ve su kaynaklarımızı yok edecek. Yaşam alanlarımızın yok edilmesine ve yüzyıllardır atalarımızın tarlalarını suladığı kaynakların kurutulmasına müsaade etmeyeceğiz” dedi.

Köyceğiz Sandras Dağı’nda özel bir şirket tarafından yapılması planlanan olivin ocağı için “ÇED gerekli değildir” kararının verilmesinin ardından Milletvekili Erbay tarafından kararın iptali için dava açılmıştı.

Sandras Dağı’nda doğayı ve ekolojik yaşamı katledecek maden sahalarına yönelik verilen ÇED Gerekli Değildir kararına karşı CHP’li Erbay’ın açtığı davada 8 Ekim Cuma günü bilirkişi heyeti maden sahasında keşif yaptı.

Sandras Dağı’nda yapılan keşfi yerinde takip eden CHP’li Burak Erbay, bilirkişi keşfinin ardından açıklamalarda bulundu. Açıklamaya Eğitim-Sen Köyceğiz Şubesi, Köyceğiz Doğa Derneği, CHP Köyceğiz Kadın Kolları, ADD Köyceğiz Şubesi, MUCEP ve Sandras Platformu temsilcileri katıldı.

“İKTİDAR DOĞAL GÜZELLİKLERİMİZİ PEŞKEŞ ÇEKİYOR”

Doğaya ve yaşam hakkına sahip çıkmak için buradayız diyen Erbay, “İktidar sahipleri doğal güzelliklerimizi peşkeş çekmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Biz de buna karşı direniyoruz. Bu bölgede bir maden sahası için verilen ÇED Gerekli Değildir kararına karşı açtığımız bir dava vardı. Bu davanın keşfi yapıldı. Biz de keşfi yakında takip ettik. Bu konunun takipçisi olmaya da devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

“ORMANLARIMIZ YANMIŞTI, ŞİMDİ DE MADEN İÇİN AĞAÇLARIMIZI KESECEKLER”

Yazın yaşanan orman yangınlarında eşsiz güzellikteki ormanların büyük oranda tahrip olduğunu hatırlatan CHP’li vekil, “Ağaçlarımız yanmış, yaban hayatımız yok olmuştu. Şimdi de bu maden ruhsatlarına izin verilirse daha fazla ağaç kesilecek ve en önemlisi de bölgemizin yaşam kaynağı olan yeraltı ve yer üstü su kaynaklarımız büyük zarar görecektir. Bölgemiz kuraklığa teslim olacak, doğal güzelliklerimiz yok olacaktır.” ifadesini kullandı.

“DAHA ÖNCE KAZANDIK YİNE KAZANACAĞIZ”

Doğaya ve topraklarına sahip çıkmak için mücadele verdiklerini belirten Erbay, “Bugün burada olan, bu mücadeleye destek veren herkese teşekkür ediyorum. Hep birlikte doğamızı, topraklarımızı ve sularımızı savunuyoruz. Bu topraklar bize atalarımızdan miras kaldı. Bizim görevimiz, aldığımız bu mirası çocuklarımıza ve bizden sonra gelecek kuşaklara daha güzel bir şekilde bırakmaktır. Daha önce de doğamızın katledilmesine karşı mücadele etmiş ve başarılı olmuştuk. Şimdi de bütün doğasever hemşerilerimizle birlikte mücadele ederek bu katliama izin vermeyeceğiz. Biliyoruz ki Sandras ölürse Muğla ölür.” dedi.

“KESİN KORUNAN DOĞAL SİT ALANINI İHLAL ETTİĞİNİ GÖRDÜK”

Dava avukatı İsmail Hakkı Atal tarafından yapılan açıklamada, “Muğla milletvekili Burak Erbay’ın davacısı olduğu dosyada, maden ruhsat sahasının 100 hektarlık bölümünün  ‘kesin korunan doğal sit alanı’ ihlal ettiğini gördük” denildi.

“TÜM MADEN RUHSATLARINI İPTAL ETMESİ GEREKMEKTEDİR”

Sandras Dağı’nın Köyceğiz’ için bir “Çatı Ekosistem” karakteri taşıdığını ifade eden Av. Atal, “Keşif esnasında Sandras Dağı’nda yanan ve anayasanın 169. maddesine göre tekrar ağaçlandırılması gereken orman alanlarımızı da gördük. Üstelik Paris İklim Antlaşmasının imzalandığı ve 20 yılda yanan orman alanı kadar ormanımızın sadece 1 yılda yandığı bugünlerde, karbon yutak alanları olan orman varlığımızı arttırması gereken devlet kurumlarının bir an önce -derhal orman varlığını azaltan özel sektöre ait tüm maden ruhsatlarını iptal etmesi gerekmektedir.  İklim krizi nedeniyle 80’lerde ve 90’larda 10 yılda gerçekleşen iklim afeti sayısından daha fazlasının 2010’lardan sonra tek 1 yılda gerçekleşmiş olduğu Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından tespit edilmiştir” dedi.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.