Ana Sayfa Muğla Haberleri, Son Dakika 23 Eylül 2021 36 Görüntüleme

SAVRAN’DAN BARINMA SORUNUYLA İLGİLİ AÇIKLAMA

Eğitim-Sen Muğla Şube Başkanı Birdal Savran, öğrencilerin barınma soru ile ilgili yazılı basın açıklaması yayımladı. Savran, “Öğrencilerin barınma sorunu, dönem açılışı yaklaştıkça daha da görünür oldu” dedi.

Eğitim-Sen Muğla Şube Başkanı Savran, üniversitelerin açılmasıyla birlikte yurt sorunun daha görünür hale geldiğine değinerek yüz yüze eğitimimn sağlıklı işlemeyeceğini ifade etti. Savran, “Üniversitelerde eğitim öğretiminin başlamasından önce hiçbir önlemin alınmamış olmamasını bir kenara bırakırsak, öğrencilerin barınma sorunu, dönem açılışı yaklaştıkça daha da görünür oldu. Devlet yurtlarının yetersiz kapasitesi ve barınma hizmeti niteliğinin düşüklüğü öğrencileri zaten özel yurtlara ve kiralık ev arayışına itiyordu. Pandemi kapsamındaki tedbirler gereği yurt kapasiteleri daha da düştü. Fahiş derecede artan ev kiraları ve özel yurt ücretleri, öğrencilerin öncelikli sorunudur. Barınma sorununu çözemeyen öğrencilerin varlığını, daha başlamayan yüz yüze eğitim sürecinin sağlıklı işlemeyeceğinin bir işareti olarak değerlendiriyoruz” ifadelerini kullandı.

“BARINMA SORUNU İÇİN BİR ÇÖZÜM PLANLAMAMIŞTIR”

“Sorunun çözümü adına, Eğitim-Sen Muğla Şubesi olarak yıllardır dillendirdiğimiz şeyler dışında yeni

bir şey söylemiyoruz” ifadelerini kullanan Savran, “Devlet bir an önce yurt kapasitesini arttırmalı, var

olan yurtlardaki barınma hizmetinin niteliğini ise yükseltmelidir. Her ile üniversite açan yönetim, öğrencilerin barınma sorunu için bir çözüm planlamamıştır. Öğrenci kapasitesine uygun nitelikli barınma hizmeti için bir an önce harekete geçilmelidir. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin öğrenci sayısı 42 bin 434 iken toplam aktif yurt kapasitesi maalesef 4 bin 540’tır. Yeni yapılan Kredi Yurtlar Kurumuna ait yurtların bir an önce hizmete açılması için tüm yetkilileri göreve çağırıyoruz” dedi.

“SÜREÇ BİR AN ÖNCE ŞEFFAFLAŞTIRILMALI”

Savran, öğrencileri yurda yerleştirme sürecinin de güvenilirliğini yitirdiğine işaret ederek, “Süreç bir an önce yeniden şeffaflaştırılmalı ve ihtiyaca cevap verir niteliğe büründürmelidir. Kurumlarda yok edilen liyakat ya da kendisini kadroya atamalar; maalesef burs verilmesi ya da yurt yerleştirmeleri gibi yerlerde de kendini göstermektedir. Kamu hizmetlerinin sunumundaki adil ve şeffaflık ilkeleri, öğrencilerin gözünde şaibeli duruma düşmüştür. Bu süreçler gecikmeksizin yeniden şeffaflığa kavuşturulmalıdır” dedi.

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.