Ana Sayfa Manşet, Marmaris Haberleri, Muğla Haberleri, Son Dakika 27 Ağustos 2021 44 Görüntüleme

SON DAKİKA I Afet bölgelerinde borçlar yeniden yapılandırıldı, taksitler ertelendi

MİKAİL ZEYBEK–-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, afet bölgelerinin mücbir sebep ilan edilmesine istinaden, alacaklar yeniden yapılandırıldı. Taksitler belirlenen ileri bir  tarihe  ertelendi.  Söz konusu karara Muğla’nın Bodrum, Köyceğiz, Marmaris, Milas, Seydikemer, Kavaklıdere, Menteşe ve Yatağan ilçeleri de dahil edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazetenin 4419 sayısında 27 Ağustos’ta yayımlanan karara göre, Muğla’da meydana gelen orman yangınlarından ötürü söz konusu bölgeler mücbir sebep ilan edilmesine istinaden kararname yayımlandı.  Buna göre, bazı alacakların yeniden yapılandırılması ve taksit ödeme sürelerinin yeniden belirlenmesine karar verildi. Mücbir sebep ilanın sona erdiği tarihten itibaren, mücbir sebep halinin başladığı tarih ile sona erdiği tarih arasına rastlayan taksitlerinden birincisinin ödeme süresi; sürenin sona erdiği tarihi izleyen ayda, sonraki taksitlerin ödeme süreleri de bu ayı takip eden ikişer aylık dönemler halinde ödenmesine karar verildi.

 

Resmi Gazetede yayımlanan söz konusu kararda şu ifadelere yer verildi: “Düzce, Rize, Artvin, Osmaniye, Antalya, Mersin, Adana, Muğla, Kastamonu, Sinop ve Bartın illerine bağlı bazı yerleşim yerlerinde meydana gelen afetler nedeniyle oluşan mücbir sebebe istinaden, 7256 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ve 7326 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanunda yer alan taksit ödeme sürelerinin yeniden belirlenmesine ilişkin ekli Kararın yürürlüğe konulmasına; 7256 sayılı Kanunun 3 üncü maddesinin onaltıncı fikrası ile 7326 sayılı Kanunun 9 uncu maddesinin onaltıncı fikrası gereğince karar verilmiştir.

Bu Karar ile; 7256 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun 3 üncü maddesinin onaltıncı fıkrası ve 7326 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanunun 9 uncu maddesinin onaltıncı fikrasına istinaden, 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 15 inci maddesine göre, meydana gelen afetler nedeniyle mücbir sebep hali ilan edilen aşağıda belirtilen yerlerdeki dairelere (alacaklı idarelere) borçlu olanların, mücbir  sebep hallerinin devam ettiği süre içinde 7256 sayılı Kanun ve 7326 sayılı Kanunun 2’ nci, 3 üncü, 4’üncü, 5’inci, 6’ ncı, 7’nci, 8’inci ve 10’uncu maddeleri kapsamında alacakları yapılandırılan idarelere ödemeleri gereken taksitlerin ödeme sürelerinin yeniden belirlenmesi amaçlanmaktadır. Mücbir sebep hali ilan edilmiş yerler ve mücbir sebep hali kabul edilen süreler. 7256 sayılı Kanunun yayımlandığı 17/11/2020 tarihi ile 7326 sayılı Kanunun yayımlandığı 9/6/2021 tarihinden sonra meydana gelen doğal afetler nedeniyle Hazine ve Maliye Bakanlığınca 213 sayılı Kanunun 15 inci maddesine istinaden; Osmaniye İline bağlı Merkez ve Kadirli ilçeleri ile Antalya İline bağlı Akseki, Alanya, Gazipaşa, Gündoğmuş, Manavgat ve İbradı ilçeleri ve Mersin İline bağlı Aydıncık ve Silifke ilçelerinde 28/7/2021 tarihi, Adana İline bağlı Aladağ, İmamoğlu, Karaisalı ve Kozan ilçeleri ile Muğla İline bağlı Bodrum, Köyceğiz, Marmaris, Milas, Seydikemer ve Kavaklıdere ilçelerinde 29/7/2021 tarihi, Muğla İline bağlı Menteşe İlçesinde 3/8/2021 tarihi, Yatağan

İlçesinde 6/8/2021 tarihi ile 1/11/2021 tarihleri arasında (bu tarihler dâhil), mücbir sebep hali ilan edilmiştir. Doğal afetler nedeniyle mücbir sebep hali ilan edilen yerlerdeki borçluların münhasıran bu yerlerdeki dairelere (alacaklı idarelere) olan taksit ödeme süreleri 3’üncü maddede belirtildiği şekilde uzatılmıştır.

YENİ ÖDEME SÜRELERİ

2’nci madde kapsamında mücbir sebep hali ilan edilen yerlerdeki dairelere borçlu olanların mücbir sebep halinin başladığı tarih ile sona erdiği tarih arasına rastlayan taksitlerinden (ödeme süresinin son günü mücbir sebep halinin sona erdiği tarihe rastlayan taksitler dâhil) birincisinin ödeme süresi; mücbir sebep halinin sona erdiği tarihi izleyen ayda, sonraki taksitlerin ödeme süreleri de bu ayı takip eden ikişer aylık dönemler halinde, 7256 sayılı Kanunun 3 üncü maddesinin üçüncü fıkrasının (e) bendi ile 7326 sayılı Kanunun 9 uncu maddesinin üçüncü fıkrasının (e) bendine göre aylık taksitler halinde ödenmesi gereken taksitler ise mücbir sebep halinin sona erdiği tarihi izleyen aydan başlamak üzere aylık taksitler halinde ödenmek üzere uzatılmıştır. Bu Karar yayımı tarihinde yürürlüğe girer. Bu Karar hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.”

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Genç sporculara ödül sözü

Genç sporculara ödül sözü