Ana Sayfa Menteşe Haberleri, Muğla Haberleri, Son Dakika 13 Eylül 2021 46 Görüntüleme

“SORUNLARIN NEDENİ EĞİTİM POLİTİKALARI”

Eğitim Sen Muğla Şubesi Yürütme Kurulu, eğitim sisteinde yaşanan kadrolaşma ile ilgili yazılı basın açıklaması yayımladı. Sorunların nedeninin eğitim politikaları olduğunu ifade eden Eğitim Sen Muğla Şubesi Yürütme Kurulu, “Siyasi iktidarın kendi varlığının devamı olarak sürdürdüğü “piyasacı ve dinci” eğitim politikalarından vazgeçmeden hiçbir sorunun çözümü mümkün değildir” dedi.

Eğitim Sen Muğla Şubesi Yürütme Kurulu yayımladığı yazılı basın açıklamasında öğrencilerin yaşadığı eşitsizliklerin ve mağduriyetlerin derinleşerek sürdüğü ifade edildi. “Eğitim alanında yaşanan sorunların bir başka nedeni de eğitim yöneticilerinin belirlenmesinde ‘liyakat’ ilkesinin tamamen yok sayılmasıdır” diyen Eğitim Sen Muğla Şubesi Yürütme Kurulu, “Sendikal ve siyasal yakınlığa göre yapılan atamalar eğitim kurumlarını adeta çökme noktasına getirmiştir. Eğitimden tamamen uzak, yeterli özelliklere sahip olmayan kadrolarla eğitim kurumları artık asıl işlevlerini yerine getiremez hale gelmiştir. Yeni bakanla birlikte bu durum öyle bir noktaya gelmiştir ki bakanlık koridorları atanma umuduyla özgeçmişlerini etkili isimlere ulaştırmaya çalışanlarla dolup taşmaktadır. Fırsattan istifade kendine bir makam arayanların çokluğu yaşanan çöküntünün trajik bir sonucudur” dedi.

Eğitim Sen Muğla Şubesi Yürütme Kurulu tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

“MEB’in önceliği eğitim ve öğrenciler değil maalesef “kadrolaşma”. Her Milli Eğitim Bakanı değişiminde Bakanlık merkez ve taşra teşkilatlarında da çok sayıda isimin değiştiğine tanıklık etmekteyiz. Yaşanılan sorunlar sanki uygulanan eğitim politikalarının değil de yöneticilerin beceriksizliğinden kaynaklı gibi isimler değişmekte ve sorunların çözülebileceği algısı oluşturulmaya çalışılmaktadır. Oysa açık olan bu sorunların nedeninin eğitim politikaları olduğudur. Siyasi iktidarın kendi varlığının devamı olarak sürdürdüğü “piyasacı ve dinci” eğitim politikalarından vazgeçmeden hiçbir sorunun çözümü mümkün değildir.

Muğla ili de yaşanan bu çöküntüden payına düşeni aldı. Menteşe ilçemize yapılan ilçe Milli Eğitim Müdürü ataması Muğla kamuoyunun pek çok soruyu sormasına neden olmaktadır;

Menteşe ilçe Milli Eğitim Müdürlüğüne yapılan atamaya kim(ler) karar vermektedir? Atanan ismin MEB’e iletilmesi ve MEB tarafından uygun bulunması nasıl olmuştur? Muğla’dan devreye giren birileri veya kurumlar var mıdır? Yoksa bu atama sadece atanan kişinin bireysel çabalarıyla mı olmuştur? Menteşe Milli Eğitim Müdürlüğünde şube müdürlüğü görevine bakanlıkça kariyer ve liyakat ilkeleriyle atanan makam,mevki olarak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne en yakın kademe olan eğitim yöneticileri varken eğitim fakültesi mezunu olmayan Halk Eğitim Merkezi müdürünün bu makama atanmasının nedeni nedir?

Sorular artırılabilir ancak asıl olan eğitim gibi oldukça etkili bir kamusal eğitimin sunumundan sorumlu olan bir ilçe Milli Eğitim Müdürlüğüne atama yapılması biçimidir. Kamuoyunda ciddi rahatsızlık yaratan bu tepeden yapılan atamanın olumlu sonuç üretmeyeceği de açıktır. Eğitim kurumlarına yapılacak tüm atamaların demokratik katılımla yapılması ve liyakat temelli bir yaklaşımla yapılması gerektiği hususunu Muğla kamuoyuna saygıyla sunarız. Süreci izlemeye devam edeceğiz.”

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.