Ana Sayfa Köşe Yazarları, Son Dakika 6.07.2020 350 Görüntüleme

SOSYAL MEDYA YASASI

Hatırlarsanız 11 Eylül 2001’ de ABD’nin Washington ve New York kentlerinden kaçırılan uçaklarla yapılan ve El Kaide’nin üzerine yıkılan saldırılarda, saldırıyı düzenleyen 19 hava korsanı ile birlikte 2977 kişi ölmüş, altı bin kadar insan yaralanmıştı.
Başta Amerikan istihbarat teşkilatı olmak üzere İngiltere ve İsrail her tür iletişim – sosyal medya yazışmalarını takip edebilme adına Microsoft, Google, Apple gibi teknoloji şirketlerinden kişisel yazışma, konuşma ve paylaşımları takip edebilme konusunda istekte bulundular.
11 Eylül saldırıları sonrası gelen bu istek konusunda teknoloji şirketleri bu üç ülkeye hayır diyemedi.
Zira teknoloji şirketlerine, yeni bir terör saldırısı olması halinde, istihbarat teşkilatlarına terörü önleyecek bir bilgiyi vermemiş olabilecekleri bu nedenle kendilerininde suçlanacağı ve yargılanacakları bedel ödeyecekleri söylendi.
Üç devletin bu talepleri basına sızdırılsa da ülke halkları bu duruma beklenen tepkiyi göstermedi. 11 Eylül saldırıları nedeni ile hala üstündeki şoku atamamış olan Abd vatandaşları ve Abd den sonra sıranın kendisine geleceğini düşünen İngiltere ve İsrail yine yahudi medya devlerinin basın yayın organlarının devreye sokulması ile halkta istihbarat birimlerinin isteğinin makul olduğu algısı oluşturuldu.
O günden bu yana kullanıcıların tüm verileri (yazışmaları, konuşmaları, paylaşımları, mesajları vb) bu üç ülkenin isteği ile takip edilmeye ve sunucularda saklanmaya başlandı. Hatta bu da yetmedi, bu üç ülkenin istihbarat teşkilatları kendilerince önemli gördükleri, her dile çevrilmiş binlerce sözcük ve yüzlerce sembol belirleyip bu sözcükleri, sembolleri teknoloji şirketlerinin program veya ürünlerine özel yazılımlarla ekletti.
Bir konuşma, paylaşım veya ileti türünde bu sözcük veya sembollerin geçmesi halinde özel yazılımlar, önceliği o kullanıcıya veriyor , anında kullanıcıyı takibe başlayarak istihbarat merkezlerine doğrudan bilgi aktarmaya başlıyor.
İnternet üzerinde alış veriş amaçlı bir ürüne baktıktan sonra girdiğiniz diğer tüm sitelerde daha önce bakmış olduğunuz ürüne ait reklamların karşınıza gelmesi takip edildiğinize dair en basit örneği oluşturuyor.
Bugün haberleşme veya paylaşımlarınızın karşı tarafa şifrelenerek gönderildiği gibi bir bilgilendirme de aslında kullanıcıyı yanıltmakdan başka bir anlam içermiyor. Zira söz konusu şifreleme programlarının birer örneği ABD, İsrail ve İngiliz istihbarat teşkilatlarınında elinde bulunuyor.Hatta söz konusu şifreleme işlemleri teknoloji şirketleri ve bu üç ülkenin kriptografi – yazılım uzmanları tarafından birlikte hazırlanıyor. Bu üç ülke teknoloji şirketlerinin tüm verilerini diledikleri gibi kullanabilirken dünya üzerindeki diğer ülkelerle ise maalesef bilgi paylaşımında bulunulmuyor.
Bu durumu bilen ve paylaşımları nedeni ile ülkelerinde haklarında yasal işlem başlatılsa bile kendilerine ulaşılamayacağını düşünen yasa dışı kişi veya gruplar sosyal medya ve haberleşme türlerinde diledikleri gibi at koşturmaya devam ediyorlar.
Maalesef ülkemizde teknoloji şirketlerinin bilgi paylaşımında bulunmadığı ülkelerden biri. Bu yüzden fetö, pyd – pkk gibi terör örgütü mensuplarının, uyuşturucu ve silah kaçakçılarının, insan ticareti, fuhuş dahil her tür kanunsuz fiil için bir araya gelen yasadışı kişi ve grupların suça dönük eylemlerinin, karşılıklı paylaşımlarının ve birbirleri ile iletişimlerinin, teknik takiplerinde zaman zaman yaşanan gecikmeler veya eksik bilgiler nedeni ile önlenmesinde geç kalınabiliyor.
Her ne kadar yasa dışı örgütler haberleşme veya mesaj verme konusunda bazı gazete ve dergilerin sayfalarında yer alan bir makaledeki sıradan sözcük gibi görünen kodlamalarla, bir habere aitmişcesine verilen resim içine gizlenmiş öğelerle, malum tv lerde sunucunun, moderatörün veya sözde konuğun konuşması içine yerleştirilmiş sözcük veya cümlelerle haberleşebiliyorsa da çoğunlukla iletişimleri diğer sosyal medya ve haberleşme araçları üzerinde yoğunlaşıyor.
Bunların dışında kendini erişilmez sanarak sosyal medya üzerinden devletin, onu yöneten insanların veya toplumun sıradan fertlerinin aleyhlerine paylaşımlar yapan, işi hakaret boyutlarına vardıranların da adeta yaptıkları yanlarına kar kalıyor.
Asılsız haberler, iftiralar, toplumun yanlış algı oluşturmaya yönelik paylaşımlar nedeni ile sosyal medya her tür pisliğin bulunduğu, doğrudan çok yanlış barındıran bir mecra haline gelmiş bulunuyor.
Teknoloji şirketleri bu kirliliği önleme konusunda bir adım atmadığı gibi, kanunen suç olan eylemleri işleyen kişilerin bilgilerini devlet güçlerine vermemekte israr ediyor.
Tüm dünya ülkelerinin rahatsız olduğu bu sınırsız özgürlük mecralarına başta Avrupa ülkeleri olmak üzere nihayet ülkemizde yasal bir düzenleme yaparak belli bir düzen getirme konusunda çalışmalar başlattı.
İlk olarak sosyal medya uygulamalarının sahibi şirketler ülkemizde yasal sorumlulukları olan temsilcilikler açacaklar. Türk Devleti, yasal konularda bu şirketleri ait oldukları ve genel merkezlerinin bulunduğu ülkelerde değil Türkiye’de ki temsilcikleri vasıtası ile muhatap alacak. Temsilcilik açmayanların faaliyetlerine izin verilmeyecek.
İkinci olarak Türkiye’de ki kullanıcıların verileri Türkiye’ de saklanacak, diğer ülkelerle paylaşılmayacak.
Üçüncüsü Terör ve dezenformasyon içeren paylaşımlar ilgili teknoloji şirketince ya paylaşımına izin verilmeden önlenecek ya da çok kısa bir sürede kaldırılacak. Uygulamada kanunen suç teşkil eden paylaşımlar belirlenen sürede kaldırılmamışsa ilgili şirkete yasal müeyyide uygulanacak.
Dördüncü ve en önemlisi ise kullanıcı bu uygulamalara kayıt olurken, gerçek kimliği ile kayıt olacak sahte hesap açamayacak. Paylaşımlarının hukuki sorumluluğunu taşıyacak, kimliğinin devletçe biliniyor olması nedeni ile suç teşkil eden bir durumda yasalar önünde hesap verecek.
Artık internet ve sosyal medya hesabı olan kimi dengesizler sahte isimler ardına saklanarak bir süre önce gazetimiz çalışanlarına da yaptıkları gibi asılsız iftiralar atamayacak, ülke nin milli ve manevi değerlerine hakaret edemeyecek, sahte hesaplarla milli birlik ve beraberliğimizi hedef alan çirkin paylaşımlarda bulunamayacaklar.
Sosyal medya sınırsız, sorumsuz ve art niyetli kişilerin kötü emellerine alet olmaktan olabildiğince çıkartılarak, gerçek kişilerin duygu ve düşünce dünyalarını dostları ile paylaştığı, adresi belli kaynakların doğru bilgiyi aktardığı bir alan olacak.
Kısaca herkes ayağını denk alacak.
Selam ve dua ile.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Mengi’den birlik çağrısı

Mengi’den birlik çağrısı

reklam