Ana Sayfa Muğla Haberleri, Son Dakika 15 Ekim 2020 434 Görüntüleme

TEMA, Muğla’nın % 59’unun madenler için ruhsatlı olduğuna vurgu yaparak uyardı: “Muğla ve çevresi tehdit altında”

TEMA Vakfı tarafından yapılan çalışmayla, ihale, arama ve işletme aşamalarında Bin 449 maden ruhsatına bölünen Muğla bölgesinin yüzde 59’unun ruhsatlandırılmış durumda olduğuna dikkat çekilirken, Muğla ve yakın çevresinin binlerce maden ruhsatı sebebiyle tehdit altında olduğuna vurgu yapıldı.

Süleyman Akbulut

Temmuz ayında kamuoyu ile paylaştığı Kaz Dağları Raporu’nun ardından maden mevzuatının ülke genelinde yarattığı tehdidi ortaya koyabilmek için çalışan TEMA Vakfı ikinci çalışmasını Muğla özelinde gerçekleştirdi.

Çalışmanın ilk bulgularına göre Muğla’nın Bin 449 maden ruhsatına bölündüğü açıklanırken, Muğla ve yakın çevresinin geleceği var olan binlerce maden ruhsatı sebebiyle tehdit altında olduğuna vurgu yapıldı.

 

TEMA Vakfı’nın edinilen çalışmasına göre, ihale, arama ve işletme aşamalarında Bin 449 maden ruhsatına bölünen Muğla bölgesinin yüzde 59’unun ruhsatlandırılmış durumda olduğuna dikkat çekilirken, bölgede mevcut ruhsat sahalarının hayata geçmesi halinde, Muğla’nın toprağı, suyu, doğal varlıkları, yöre insanının sağlığı, tarıma ve turizme dayalı ekonomisinin telafisi imkansız zararlar göreceğine işaret edildi.

Maden Kanunu’nda bugüne kadar yapılan değişikliklerin; ülkenin doğa alanlarını, tarım alanlarını, meralarını ve kültür miraslarını madencilik faaliyetine açtığına dikkat çekilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

“Mevcut Maden Kanunu’nda yapılan değişiklikler, tüm koruma statülerini yok var sayarak; yaşam alanlarımızı da binlerce maden ruhsatı ile karşı karşıya bırakıyor. Bugün maalesef ülkemizde doğa koruma alanı, tarım alanı ya da içme suyu havzası kanunlarla korunmamaktadır. Halbuki ülkemizde kanunlarla madencilik faaliyetlerinden korunan alanlar oluşturmamız gerekiyor. Aksi halde madencilik faaliyetleri Çanakkale’de olduğu gibi Muğla’nın da ormanlarını, tarım alanlarını, meralarını, şehrin kültürünü ve turizmi tehdit etmeye devam edecek. Yetkilileri Muğla ve tüm illerimiz için madencilik faaliyetlerine karar verirken; doğal varlıklarımızı, tarımımızı ve su varlıklarımızı göz önünde bulundurmaya ve bu tarihi sorumluluğu hep birlikte almaya davet ediyoruz.”

MUĞLA VE ÇEVRESİNDEKİ MADENCİLİK BULGULARI

TEMA’DAN verilen bilgilere göre, Muğla ve yakın çevresinde madencilik çalışmasının ilk bulguları şu şekilde:

“Muğla ve çevresinin % 59’u madenler için ruhsatlandırılmıştır. Muğla ve çevresi orman alanlarının % 65’i madenler için ruhsatlandırılmıştır. Muğla ve çevresinde bulunan uluslararası koruma kriterlerine göre belirlenen ve nadir flora ve fauna barındıran, Dünya ölçeğinde önemli ekosistemler olan Önemli Doğa Alanlarının % 65’i madenler için ruhsatlandırılmıştır. Muğla ve çevre tarım alanlarının % 48’i madenler için ruhsatlandırılmıştır. Muğla ve çevresinde nadir canlı tür çeşitliliği, doğal ve kültürel özellikleri ile tabiatı koruma alanı, milli park gibi statülerle koruma altına alınmış alanların % 55’i madenlere ruhsatlandırılmıştır. Türkiye’nin en yaşlı karaçam ormanı (250-700 yaş) ve eşsiz yaban hayatı ile mutlak koruma statüsüne sahip Kartal Gölü Tabiatı Koruma Alanının tamamı madenler için ruhsatlandırılmıştır. Kültür Varlıklarının (arkeolojik sit alanı,  vb.) % 66’sı madenler için ruhsatlandırılmıştır.”

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.