Ana Sayfa Muğla Haberleri, Son Dakika 28 Şubat 2020

Türk Dünyası Topluluk Başkanı Aleyna Balıbey: “Hocalı’nın soykırım olduğunu dünyaya kabul ettireceğiz”

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde (MSKÜ) düzenlenen “Hocalı Katliamı” konulu konferansta konuşan Türk Dünyası Topluluk Başkanı Aleyna Balıbey, “Biz dünyaya Hocalı’nın bir soykırım olduğunu kabul ettirmeden aziz Türk kardeşlerimizin yarası iyileşmeyecek ve Hocalı rahat uyumayacaktır” dedi.

Neval Çolak

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde “Hocalı Katliamı” konulu konferans düzenlenerek, şehitler anıldı. MSKÜ Türk Dünyası Topluluğu tarafından gerçekleşen konferans Edebiyat Fakültesi Şehit Polis Yaşar Özlem Amfisi’nde düzenlendi. Konferansa, Erciyes Üniversitesi Doğu Dilleri ve Edebiyatı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gaffar Mehdıyev, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinliğin açılış konuşmasını MSKÜ Türk Dünyası Topluluk Başkanı Aleyna Balıbey yaptı. Balıbey, bu acıyı unutturmayacaklarını vurgulayarak, “Biz dünyaya Hocalı’nın bir soykırım olduğunu kabul ettirmeden aziz Türk kardeşlerimizin yarası iyileşmeyecek ve Hocalı’nın rahat uyumayacaktır” dedi.

Türk Dünyası Topluluk Başkanı Aleyna Balıbey Hocalı Katliamında 106’sı kadın, 83’ü çocuk olmak üzere toplam 613 Azerbaycanlı vatandaşın hayatını kaybettiğini hatırlatarak konuşmasına şöyle devam etti:

“28 yıl önce soydaşlarımız özlerinin savaşını verdikleri o kara gecede 106’sı kadın, 83’ü çocuk olmak üzere toplam 613 Azerbaycanlı kardeşlerimiz hayatını kaybetti. Ermeni güçlerinin ve Rus motorize alayının vahşi zulmü bugünde kulaklarımızda bir çığlık olarak yankılanıp, gözlerimizden kan yaşı olarak dökülüyor. Bugün sizlere tarihimizde yaşanan olayları hatırlama, yakın geçmişe seyahat ederek yaşanmış acı olayların perde arkasına inme, kaynağı ne olursa olsun, kimden olursa olsun bir toplumu kasten yok etme amacı taşıyan ideolojinin beşeriyet için ne kadar tehlikeli olduğunu bir daha göstermek istedik. Hocalı katliamı dahil son 30 yıl içerisinde yaşanan tüm olaylar bize Türk’ün Türk’ten başka dostunun olmadığını bir daha göstermiş oldu. Biz dünyaya Hocalı’nın bir soykırım olduğunu kabul ettirmeden aziz Türk kardeşlerimizin yarası iyileşmeyecek ve Hocalı rahat uyumayacaktır. Türk unutmaz diyerek biz bu acıyı unutmayacağız ve unutturmayacağız. Hocalı katliamında ölen kardeşlerimizi rahmetle anıyorum, ruhları şad olsun.”

“ERMENİSTAN DEVLETİNİN İDEOLOJİSİ TÜRK’E NEFRETLE YOĞURULMUŞ İDEOLOJİDİR”

Konferansta konuşma yapan Prof. Dr. Gaffar Mehdıyev, Hocalı’nın 1992’de abluka altına alındığını belirterek, orada yaşayan 5 binden fazla insanın ekmeksiz, susuz, yemeksiz kaldığını ifade etti.

25 Şubat gecesi baskın yapıldığını vurgulayan Mehdıyev konferans konuşmasına şöyle devam etti: “Sorabilirsiniz neden o gün. Bazıları diyorlar ki ‘Hocalı 1915’in kısası olmuştur.’ Hayır, Hocalı Ermeni çete reisi eli kanlı Andranik Ozanyan’ın doğum gününe rast getirilmiştir. Ermeni basını bunu inkar etmiyor. Ermenistan’da kahraman ilan edilenler Andranik gibi teröristtir. Türk’e karşı savaşmış adamlardır. Ermenistan’ın kendi kahramanı yoktur. Ermenistan devletinin resmi ideolojisi Türk’e nefretle yoğurulmuş bir ideolojidir. Neden biz Hocalı soykırımını dünya kamuoyuna hukuki bir cinayet olarak sunamıyoruz, oradan bir soykırım kararı çıkaramıyoruz. Suç kendimizdedir. Bizi oyaladılar. 11 ülkeden kurul oluşturdular. Dağlık Karabağ sorununu halletmesi, çözüme kavuşturması için 3 ülkeye havale edildi. Rusya, Amerika ve Avrupa da Ermenilerin en büyük savunucusu Fransa. Bu ülkelerden siz bir şey bekliyor musunuz? Ben beklemiyorum. Bu ülkelerin ara buluculuğuyla biz hiçbir şey alamayacağız. Bunun yolu Azerbaycan’ın kendi topraklarında olan bu bölücülerle ilgili bir antiterör operasyonu düzenlemek. Birleşmiş milletlerin bütün belgelerinde Dağlık Karabağ ve çevresinin işgal altında olan arazileri Azerbaycan arazileridir. Biz bu topraklarımızı kurtarmak için kararlı adımlar atıp burada terör operasyonları düzenleyebiliriz. 28 yıldır Hocalıdan bahsediyoruz. 29-30 yıla yakındır bu topraklar işgal altında bunu yapacaksa Azerbaycan halkı kendi ordusuyla yapacak ve Türkiye’nin desteğiyle yapacak.”

“ERDOĞAN YÜREĞİMİZDEN DİKEN ÇIKARDI”   

Prof. Dr. Gaffar Mehdıyev, birkaç gün önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Azerbaycan’da olduğunu hatırlatarak konuşmasına şöyle devam etti: “Bizim yüreğimizden diken çıkan bir cümle söyledi Sayın Erdoğan, ‘Amerika Birleşik Devletleri, Fransa ve Rusya bu meseleyi çözüme kavuşturmuyorsa çekilsinler, biz yaparız’ dedi. Bu da o anlama geliyor ki, Azerbaycan kararlı adımlar atsa Türkiye arkasında olacak. Askeri desteğe kadar Türkiye Azerbaycan’a destek verecek. Başka yolu da yoktur.”

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ile diğer hukuki açıdan uygun olan kurumlara gideceklerini anlatan Mehdıyev, “Biz haklıyız. Hocalı’ya adalet istiyoruz. Haklı olduğumuzu gür sesimizle söylüyoruz. İnşallah Hocalı’nın kısası da kıyamete kalmaz” dedi.

Konferans soru ve cevap kısmıyla devam etti. Konferans sonunda Rektör Danışmanı Prof. Dr. Ali Osman Gündoğan, Prof. Dr. Gaffar Mehdıyev’e teşekkür plaketi takdim etti.

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

reklam