Ana Sayfa Muğla Haberleri, Son Dakika 28 Ocak 2020

ÜYELER VE DELEGELER

Delege, kelime olarak seçen, seçici, temsilci manalarına gelir.

Parti delegesi ise, bulunmuş olduğu parti adına, seçici kurulunda olan kişi demektir. Partilerde; İlçelerde ilçe başkanını, il başkanını seçen İl Delegesi, illerden seçilip, parti genel başkanını seçen Genel Merkez Kongre delegesi vardır.

Hepsinin görevi mühim. Maddi manasının yanında manevi sorumluluğu çok. İlçe ve il delegeleri kendi bölgelerini ilgilendirmesi bakımından iki kere daha mühimdir. Çünkü yapacakları seçim ile ya bölgelerinde başarıyı elde edecek kişileri seçecekler, ya da seçmeyeceklerdir.

***

Yine delege kardeşlerimiz mahalle temsilcisi olurlar, ilçe yönetim kurulana girerler. Partisini bulunduğu mahalde en iyi şekilde temsil etmek için çaba sarfetmek isterler.

***

Peki öyle midir?

Bir de tabii temsilci olmayan, teşkilatta görevi olmayanlar. En büyük çoğunluk yani. Sadece ilçe veya il kongresinde oy kullananlar yani. Genelde iki yılda bir kere hatırlananlar yani.

Oysa millet ile iç içe olan en mühim etkili onlardır.

***

Sokağındaki, mahallesindeki, köyündeki her şeyi en iyi onlar bilir. Onun delege olduğunu bilen bilir de, ya bilmeyenler. Derdini ilk ağızdan anlatmak istediği partilisini genelde mahalleli de bilmez. Bilenler ona derdini anlatır. ‘da. O dertleri bir üste anlatabilir mi? Dinleyen olur mu, ulaşabilir mi acaba? Ama o delege nihayetinde.

***

Nasıl dinleyen olmasın ki?

Ben bilmiyorum.

Milletin derdini dinler, o da ilgililere, ilçe başkanına, il başkanına hemen aktarır. Onlar da gereğini yapmak için… diyen varsa beri gelsin.

***

Hani şunu sanmasın kimse; Normal bir partili ulaşamıyor da delege ulaşabiliyor sanmayın. Yok öyle bir şey. Delegeyi en çok seven aday adayları veya adaylar oluyor nedense. Bir oy bir oydur yani.

Halbuki delege asıl oy sağlayacak mekanizmanın en önemli ayağını oluşturması gerekirken, kongre zamanı en çok sevilecek, “en “dolu dolu kucaklaşılacak mübarek kişi oluyor. O kadar. En çok birleşecek kısım ile çok büyük kopukluk var sanki.

***

Peki nasıl olmalı?

Benimki bir fikir sadece.

Delegeler bölge bölge, birim birim ayrılmalı diye düşünüyorum.

Fakirlerle ilgilenenler,

Atama, işsizlik, hastalık ve diğer hususlarla ilgilenenler,

Zenginlerle ilgilenenler,

Esnafla ilgilenenler,

Kamu işleri ile ilgili olanlar,

Cenaze, düğün gibi meselelerle ilgilenenler,

X parti ile ilgili olanlar,

Y parti ile ilgili olanlar,

Parti içindeki çatlaklarla ilgili olanlar,

Vesaire vesaire vesaire.

Aylık raporlar, ilgili kişilerle münasebet halinde bulunarak, milletin meseleleri ile bire-bir ilgilenmek neticesinde delege kardeşlerimizin de yönetime her daim katkıda bulunmaları sağlandığında, neticenin ne kadar lehte değişeceği görülecektir.

***

Özellikle delegeler, daha sonra da üyelerin aktif olarak dahil olmadığı, delege ve üyelerin doğrudan muhatap alınmadığı, delege ve üyelerin talep, istek, dilek, temenni ve görüşlerinin dinlemediği, delege ve üyelere ulaşılmadığı & ulaşamadığı, belli aralıklarla bölgelerinde rutin ve kesintisiz toplantıların yapılmadığı bir teşkilat ile seçim kazanmak İ.M.K.A.N.S.I.Z.D.I.R NOKTA.

***

Delege veya üye bazen dağda çobandır, köyde bakkaldır, yolcu arabasında muavindir, pazarda soğancıdır, fırında işçidir, ihalede ortaktır, denizde balıkçıdır, yolda kalmış yolcudur, cebi dolu ağadır, ama bazen de cebinde çay parası dahi olmayan garibandır

Bazen camide cemaattir, bazen kahve köşesinde sandalye üstünde ara ara şekerleme yapan emeklidir, meyhanede rakı sofrasında piizcidir, bazen hastaneye gidecek taksi parasını bulamayan biridir, bazen imalatçıdır….

***

Ama delege ve üye hep deluxe restoran sahibi, illa baş yıldızlı otel sahibi, illa otomotik vitesli araba sahibi değildir, illa pierre carden marka elbise giyen değildir. Tamam bunlar da vardır. ‘da. Öteki ne kadar “bazen” ise, bu taraf da o kadar “bazen” dir.

***

Bunları niye yazdım? Ak Parti Muğla il teşkilatına belki bir faydamız olur diye yazdık. Hem Muğla hem de ülke geneline bakarak, bir tek oyun bile önümüzdeki süreçte daha da fazla önemi olduğunu hatırlatmak için yazdım.

***

Küsenler, darılanlar, kırgınlar, eskiler, yeniler demeden herkesle hemen kucaklaşma mecburiyeti olduğu için yazdım. Canım sana ne mi diyeceksiniz? Hiç kusura bakmayın, bu soruyu soranın Ak Parti’yi ve davayı zerre kadar bilmediğini, zerre kadar dava ve parti için orada olmadığını açıkça söylemiş oluruz. Hiç kusura bakmayın yine, bu davayı bu mantıkla bir milim ileri götüremezsiniz. Öyle bir zaman gelir ki, bu yükü çekmeye hazır biri çıkar ve o zaman tüh, eyvah demek zorunda kalırsınız. Elbet biri çıkar bunu unutmayın. Hatta hiç unutmayın. Seçim yatlarda, kotralarda kazanılmaz. Dağda, çamurda efor sarfederek kazanılır.

Önümüzdeki seçimde özellikle Muğla’mızın, üyesi ile, delegesi ile, ilçe yönetimleri ile, oy vereni ile topyekûn bir hamleyle VİRA BİSMİLLAH demeye gebe olduğunu, bunun da elbette, ehil eller ile olacağını belirtmek isterim. Aksi ise kısır çekişmeler, makama adam beğenmeler, hatta bir türlü adamı makama uydurmaya çalışmalar ile döner dururuz. Hiç kimse kısır birinden ikiz çocuk beklemesin. Denenmiş, bölgede bir arpa boyu yol alamamış, iç siyasi çekişmelerle tavan yapmış, milli hassasiyetlere riayet etmemiş insanlarla bir yere varma derdine düşülürse, o bir arpa yol bile işkence olur. Bizim em büyük zaafınız illa köşede iyi et satan kasabın, gelip bizim evde kalp ameliyatı yapmasını istememizdir. Maalesef siyaset çok farklı. Bir kimse çok iyi doktor olabilir, ama bu onun demirci de olacağı anlamına gelmez ki. Bir kimse çok iyi tamirci olabilir, ama bu onun marangoz olacağı anlamına da gelmez. Siyâset yapanın ayakları yerde olması gerekir. Elit aşkı ile bir yere varılmaz. Zaten apaçık ortada.

Ne mutlu karşılıksız vatan diyenlere.

Ne mutlu dava dava diyenlere.

Selam ve dua ile.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

reklam