2016’da Asgari Mutluluk

2016’da Asgari Mutluluk
2015’in son gününde geride bıraktığımız yılda neler oldu neler yaşadık hafızamızı tazelemek için şöyle bir arşivlere göz gezdirdim. Emin olun...

2015’in son gününde geride bıraktığımız yılda neler oldu neler yaşadık hafızamızı tazelemek için şöyle bir arşivlere göz gezdirdim. Emin olun yaşananları hatırladıkça içim kararmaya devam etti. Yeni yılı karşılayacağımız bu günde sizlerinde içini karartmak yerine 2016 yılı için beklentileri ve kehanetleri sizlerle paylaşmaya karar verdim. Sokakta, caddede herkes 2016’yı umutla bekliyor. Kimileri milli piyango bileti alma derdinde kimileri ise akşama bir somun ekmek bulma derdinde aslında herkesin amacı tek. Herkes mutluluğun peşinde o zaman herkese 2016 asgari mutluluk getirsin. Asgari Mutluluk kriterini de masalarda bitmeyen pazarlıklarla değil paylaşarak kazanalım.  

***

Dünya dengelerinin 8 yıl içinde değişeceğini öne süren New York Times, Türkiye'nin de süper gücün bir parçası olacağını yazdı. New York Times'a göre 2016 yılında ABD süpergüç olmaktan çıkacak. Batı'da Avrupa, Doğu'da ise Çin dünyanın parlayan yeni ylıldızları olacak. Türkiye ise AB süpergücünün bir parçası haline gelecek...

***

Bu değerlendirmeler, astroloji bilenler için hiç de yeni ve şaşırtıcı değil doğrusu. Pluto'nun Oğlak burcuna geçişi ve jenerasyon gezegenlerinin gökyüzündeki konumlanmalarını takip edenler, bu yazıda değinilen pek çok noktanın astrolojik sembolizm ile ne kadar bağlantılı olduğunu gayet iyi bilirler.

***

Pluto, her burçta uzun kaldığı için, kuşakların toplumsal değişimlerini yönetir. Kişisel ve toplumsal alışkanlıkların, kurulmuş kalıpların bir anda bozulup, yeniden yapılandırılmasını temsil eder. Pluto, genel anlamda çöküş ve yıkımlarla ilgili olduğu için, Oğlak burcunda devlet düzenlerinin çöküş ve yıkımını ifade eden öğelerle de bağlantılıdır.

***

Pluto’nun Yay’da bulunduğu 1995’den 2008’e kadar olan dönem, uluslar arası terörün ve dini tutuculuğun hissedildiği bir dönemdi. Oğlak’ta olacağı Ocak 2008-2024 arasında, hükümetler toplumsal güvenlik arayışına daha fazla yöneleceklerdir. Bu yıllar içinde süper güçleri olan küçük grupların inanılmaz büyüklükte etkileri olacaktır ve kurulu devlet düzenlerini tehdit edeceklerdir. Siyasetçilerin kontrollerini kaybetme korkusu yüzünden, yönetimler daha baskın (Pluto) kurallar (Oğlak) üstlenme zorunda hissedeceklerdir.

Pluto’nun Oğlak burcuna geçişiyle birlikte, dünyadaki tüm değerler, ilişkiler, düzenler yeniden yapılanma sürecine giriyor. Kurulmuş kalıpların sorgulanacağı, yıkıma uğrayıp, yerine yenilerinin yapılanacağı bir sürece giriyoruz. Devletlerin yapısal düzenlerinde önemli değişim, hatta dönüşümler oluşacağı bu süreçte, dengelerin de değişime uğrayacağını düşünmek fantezi olmayacaktır sanırım. Teknoloji devrimine ve küresel ekonominin rekabetine dayanabilen devletler güç kazanırken; bunu başaramayan devletler ulusal egemenliklerini yitirme riskiyle karşı karşıya kalacaklardır. Bugün dünya yönetiminde söz sahibi olan devletlerin yerini, geriden gelip atak yapan, en öndeki rakibini geçen bir yarışçı gibi, maraton koşabilen, kendini yenileyebilen, çalışan, üreten devletler almaya başlayacaktır.

***

Bugün bildiğimiz akımlar da değişime uğramaya başlayacaktır. Pluto, bir akımı diğerine karşı kışkırtan, sonuçta da değişimi gerçekleştiren enerjileri temsil eder. Oğlak burcunda hareket edeceği 16 yıllık süreçte, bunu göreceğiz. Henüz başlangıcında olduğumuz bu yılda bile, geleceğin değiştirici rüzgarları esmeye başlayacak.

Önümüzdeki süreçte en zorlayıcı zamanlar şüphesiz Koç burcundaki Uranüs ile Oğlak burcundaki Pluto arasındaki karenin 2014-2019 yılları arasında yaşanacak. Koç burcundaki Uranüs’ün anarşist, savaşçı doğası, Oğlak burcunun temsil ettiği düzenci devlet yapısını zorlayacak ve değiştirecek.

Pluto prensibi, oldukça küçük bir parçanın, bir bütünü etkilemesidir. Dönüştürücü enerjisi bir kez tetiklendiği zaman, etkisi katlanarak çoğalır. 2011 yılında bu tetiklenme Uranüs’ün Koç burcuna giriş yapmasıyla birlikte devreye girmeye başlıyor!

***

Pluto’nun keşfedildiği dönemlerde (18 Şubat 1930) Wall Street’in çöküşüyle de tetiklenen ekonomik zorlanma sürecinde dünyada ayaklanmalar başlamıştı. Diğer taraftan, Avrupa’da faşizmin yükselişi nedeniyle politik çalkalanmalar da vardı. Önümüzdeki yakın dönemde de yine benzeri etkilerle karşılaşabiliriz.

Bu ara geçiş döneminde, ekonomik bağlamda çok büyük iniş çıkışlar yaşanacak. Bu yıllarda insani hırsların, ekonomik ve siyasal anlamda ne denli yıkıcı sonuçlar vereceğini gözlemleyeceğiz.

luto, bir burca girip yaptığında, o burcun konuları üzerinde dönüştürücü etkiler ortaya çıkmaya başlar ve bulunduğu bu burcu terk ettiğinde, o burçla ilgili konular sonsuza kadar değişir. Bu değişimlerin en belirgin şekilde ortada olacağı dönemler, Pluto’nun ABD astrolojik haritasındaki derecesinin (27 Oğlak) üzerinden geçiş yapacağı 2022 yılı olacak.

Pluto’nun bulunduğu Oğlak burcu genel olarak Devletleri ve özel olarak da düzenleri ve kuralları temsil ettiğinden, 2024 yılında Oğlak burcundan artık tamamen çıktığında, değişecek olan alışılmış olan devlet düzenleri ve genel geçer kurallardır.

2020 yılından itibaren, büyük kavuşumlar olarak adlandırılan ve dünyanın genel gidişatı belirlemede çok önemli bir kriter olan Satürn-Jüpiter döngüsü hava burçlarına girecek ve bu periyottan itibaren materyalizm felaketi, yüksek sosyal değerlerle yer değiştireceğini işaret eden 200 yıllık bir periyot başlayacak.

***

Peki siz 2016’dan ne bekliyorsunuz? Bu soruyu sormaya önce mesai arkadaşlarımdan başladım sonrasında sokağa hatta kahvehanelere gittim. Aslında istenen çok fazla da bir şey yok. Genelde ilk sırayı Asgari ücret alıyor. Asgari ücretin bin 300 lira olmasını bekleyen işçiler çoğunlukta. Küçük esnafsa bu artışın kendilerine yansımasını merak ediyor. İş dünyası ise yapılacak bu artışla ülke genelinde kayıt dışını ve işsizlik oranlarını arttıracağını savunuyor. Geçtiğimiz aralık ayı içinde İl genelinde 500 işçi işten çıkarıldı. Asgari ücret artışının masaya alınması bile şimdiden Muğla’da 500 kişiyi işsiz bıraktı.

***

Yazının başında da söylediğim gibi asgari mutlu yaşam getirsin 2016 hepimize yoksa bırakın asgariyi nefes alacak bir yaşamımız bile olmayacak. 2016’da asgari mutluluklar….

Bu haber toplam 531 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.