2B arazileri 5 yıl vadeli

2B arazileri 5 yıl vadeli
Orman vasfını yitirmiş arazilerin satışını düzenleyen yasa Ak parti Muğla Milletvekili Ali Boğa’nın 2B yasasında ki yasa değişikliği teklifi gece...

Orman vasfını yitirmiş arazilerin satışını düzenleyen yasa Ak parti Muğla Milletvekili Ali Boğa’nın 2B yasasında ki yasa değişikliği teklifi gece saat 00.15’de T.B.M.M’sinde görüşülerek yasada köklü değişiklikler yapıldı. Mücavir alandaki tarım arazilerinde ödeme vadesi 3 yıldan 5 yıla, taksit sayısı da 10 çıkarılırken, kırsal alandaki arazilerde vade 4 yıldan 6 yıla, taksit sayısı da 12'ye çıkarıldı. Tarım arazilerinin satışında yüzde 50 indirim uygulaması getirildi. Ak Parti Muğla Milletvekili Ali Boğa “gelir düzeyi düşük, geçimi için araziyi işleyen ve tarım yapılır hale getiren vatandaşların haklarını korumak için elimizden geleni yaptık” dedi.

Kamuoyunda 2B yasası olarak bilinen orman vasfını yitirmiş arazilerin satışını düzenleyen yasada son değişiklik dün gece saat 00.15'te TBMM'de görüşmeler tamamlanarak, yasada köklü değişiklikler yapıldı. Daha önce Ak Parti Muğla Milletvekili Ali Boğa'nın önerisiyle 2B arazilerinin satışında peşinat zorunluluğu kaldırılmıştı. Bu defa tarım arazilerinin satışında yüzde 50 indirim uygulaması getirildi.Kabul edilen yasa ile büyüklük ve sayı sınırı getirilmeden tüm tarım arazilerinde, satış sırasında arazinin rayiç değerinin yüzde 50'si alınacak. Eğer bu bedel peşin ödenirse indirim yüzde 60 olacak. Yani rayiç bedelin yüzde 40'ını ödeyen yıllardır kullandığı 2B arazisinin tapulu sahibi olacak. Buna ilaveten aynı arazi için son beş yılda ecrimisil olarak ödenen miktarlar da düşüldükten sonra ödenecek miktar belirlenecek. Ayrıca taksitli ödeme yapmak isteyenler için vadeler uzatıldı. Mücavir alandaki tarım arazilerinde ödeme vadesi 3 yıldan 5 yıla, taksit sayısı da 10 çıkarılırken, kırsal alandaki arazilerde vade 4 yıldan 6 yıla, taksit sayısı da 12'ye çıkarıldı. Geçimini sağlamak için üzerinde tarım yaptığı alanlara sahip olmak isteyen vatandaşlar için büyük kolaylık sağlanırken, yasa ile 2B haricindeki hazine arazilerinde de aynı indirim oranı kabul edilmiş oldu. Ayrıca arazi üzerine ikamet amaçlı ev ve müştemilat yapanlar da bu haklardan faydalanabilecek. Böylece zilliyet sahiplerinden peşinat yatıramayanlar hak kaybına uğramaktan kurtuldukları gibi, ödemelerde de büyük kolaylık yakalamış oldular.

Ak Parti Muğla Milletvekili Ali Boğa, “yıllarca bu sorunu çözmeyen zihniyetlerin şimdi bol keseden konuşuyor. Ak Parti iktidarı olarak en başından itibaren yılların kanayan yarasını vatandaş lehine çözmek konusunda kararlı olduk. Gelir düzeyi düşük, geçimi için araziyi işleyen ve tarım yapılır hale getiren vatandaşların haklarını korumak için elimizden geleni yaptık” dedi.

Bu haber toplam 829 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.