3 Stajyer Avukat Oldu

3 Stajyer Avukat Oldu
Baroya kayıtlı 3 stajyer avukat, düzenlenen törenle ant içerek Avukatlık mesleğine İlk adımını attı. Muğla Baro Başkanı Avukat Cumhur Uzun: “Hangi...

Baroya kayıtlı 3 stajyer avukat, düzenlenen törenle ant içerek Avukatlık mesleğine İlk adımını attı. Muğla Baro Başkanı Avukat Cumhur Uzun: “Hangi mevkii yada makamda olursanız olun,  hukuk devleti olan ülkemizde, hukukun üstünlüğüne göre davranmanız gerekir.”

Muğla Baro Başkanı Cumhur Uzun, “Hangi mevkii yada makamda olursanız olun,  hukuk devleti olan ülkemizde, hukukun üstünlüğüne göre davranmanız gerekir” diye ifade etti.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen Ant İçme Töreni’ne Muğla Barosu Yönetim Kurulu Üyeleri, genç avukatlar, yakınları ve meslektaşları katıldı.

Törene katılanlara hitap eden Muğla Baro Başkanı Avukat Cumhur Uzun, şunları söyledi:

“Hukuk öyle bir kavramdır ki, kimin başı sıkışsa ona sığınır. Hukuku elde edenler yaşasın adalet, adalet yerini buldu derken, elde edemeyenler nerede bu adalet, nerede bu devlet diyerek sitemlerini, eleştirilerini dillendirirler.

Hukuk ve Adalet herkes için olmazsa olmaz nitelikte, yaşamsal bir kavramdır. Bu denli önemli ve yaşamsal bir olgunun, kendi yapısının gereği olarak herkesten ve her kavramdan üstün olması gerekir ki biz bunu hukukun üstünlüğü olarak ifade ediyoruz.

Hukukun üstünlüğü hukuk ile uğraşan insanların, avukatların, savcı ve hakimlerin üstün olması değildir.

Toplumsal yaşama yön veren ve önceden belirlenip yürürlüğe konulan hukuk kurallarının, kanunların herkese istisnasız uygulanması, devleti yönetenlerin keyfiliğe sapmadan, kanunlara uyması gerektiğini bilmesi ve buna uygun davranmasını ifade eder. Bunun aksi, üstünlerin hukuku anlamına gelir ki  bu keyfilik, kişiye göre muamele demektir.”

Uzun’dan Hukuk Devleti Vurgusu

Baro Başkanı Uzun, Hukuk devletinde keyfiliğe yer olmadığına işaret ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Hangi mevkii yada makamda olursanız olun,  hukuk devleti olan ülkemizde, hukukun üstünlüğüne göre davranmanız gerekir.

Göreve başlamak için yemin edilmesi gereken hallerin hepsinde, “Hukukun üstünlüğüne bağlı kalacağıma” diye yemin edilmektedir.

Biraz sonra avukat olmak üzere yemin edecek arkadaşlarımız da hukuka, ahlaka, mesleğin onuruna ve kurallarına bağlı kalacağıma, demek suretiyle yemin edecekler ve bu yeminlerine bir ömür boyu bağlı kalarak yaşam sürdüreceklerdir.

Herkes ama herkes, ettiği yemine bağlı kalmalı, hukukun üstünlüğünü koruyup kollamalı ve bu üstün kurallara uymalıdır.

Unutulmamalı ki, üstünlük geçici, hukukun üstünlüğü ise kalıcıdır.”

Konuşmaların ardından avukatlık mesleğine başlayacak olan, Ertan Aslan, Tuğçe Alık ve Esma Gaye Şenel cübbelerini giyerek ant içtiler.

Ant içen avukatlara, “Avukatlık Ruhsatnameleri” Muğla Baro Başkanı Avukat Cumhur Uzun ve baro üyesi avukatlar tarafından takdim edildi. Ant içme töreni fotoğraf çekimleriyle son buldu.

Bu haber toplam 612 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.