8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜNÜ KUTLADILAR

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜNÜ KUTLADILAR
BAŞKAN GÜRÜN’DEN KADINLAR GÜNÜ MESAJIÇağdaş, gelişmiş, insan haklarına saygılı toplumlarda kadın, erkek eşitliğinin tam anlamıyla yaşandığını...

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜNÜ KUTLADILAR

BAŞKAN GÜRÜN’DEN KADINLAR GÜNÜ MESAJI

Çağdaş, gelişmiş, insan haklarına saygılı toplumlarda kadın, erkek eşitliğinin tam anlamıyla yaşandığını söyleyen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, ne yazık ki günümüzde bazı siyasi liderlerin açıklamaları, söylemleri, bazı sözde aydınların da yazdıklarıyla kadınları toplumda ikinci plana atmaya çalıştıklarını, kadınlara şiddetin de her zamankinden daha fazla arttığını söyledi. Başkan Gürün; “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulduğu günden itibaren ülkemizde yaşanan siyasi, ekonomik, eğitim alanındaki gelişmelerin tamamında çağdaş ve demokratik uygulamalara geçildiğini, kadın ve erkeklerin bütün haklardan eşit yararlandığını görürüz. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ileri görüşlülüğü sayesinde büyük devrimlere imza atan Türkiye Cumhuriyeti’nde kadınlarımız çağdaş ve demokratik geçinen birçok Avrupa devletinden önce seçme ve seçilme hakkını elde etmiş ve diğer devletlere örnek olmuştur. Ne yazık ki günümüzde inançları bahane ederek kadını ikinci sınıf gören zihniyetlerin toplumumuzu açıklamaları, yazdıkları ile yanlış yönlendirmesi nedeniyle kadınlarımıza yönelik şiddet artmakta, kadınlarımız ötekileştirilmeye çalışılmaktadır. Kadınlarımız, siyasetten, ekonomiye, eğitimden, sağlığa her alanda erkeklerden daha fazla söz sahibi olmalı, onları ötekileştiren, kadın erkek eşitliğine inanmayan politikacılara karşı en iyi cevabı gene çağdaş ve laik Türk Kadını’nın kendisi vermelidir. Bütün kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

Küreci: Ülkemizi ve insanlığı daha ileri götürecek olan da kadınlarımızdır.

Ak Parti İl Başkanı İhsan Küreci 8 Mart Dünya Kadınlar günü için yayımladığı mesajda; Toplumumuzda ve kültürümüzde seçkin ve saygın yeri olan kadınlarımızın, bu anlamlı ve özel günlerini kutluyor, kendilerine hak ettikleri saygıyı gördükleri sağlıklı, huzurlu bir yaşam diliyorum. Mensubu olduğumuz medeniyette insanları mezhebinden, inancından, kökeninden ve cinsiyetinden dolayı ötekileştirmek olmamıştır. Tam aksine, bizim medeniyetimiz cenneti anaların ayakları altına sermiş onların haklarını her fırsatta savunan bir medeniyet olmuştur. Kadına şiddet başta olmak üzere, kadınlarımıza yapılacak her türlü baskı, hakaret ve ayrımcılığı, insanlığa yapılmış bir ihanet olarak görüyorum.

Başkan Gümüş Kadınlar Gününü Kutladı

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ nedeniyle bir mesaj yayınladı. Başkan Gümüş, “Kadınlarımız toplum içerisinde kendisine daha fazla yer bulması, iş hayatı ve sosyal yaşamda aktif rol oynamaları, Cumhuriyetimizin değerlerine sahip çıkacak bireyleri yetiştirmeye devam etmeleri gerekmektedir. Bu kapsamda Menteşe Belediyesi olarak kadınlarımıza yönelik pek çok projeyi hayata geçirdik. Bu projeler ile amacımız kadınlarımızın sosyal hayatta var olmalarını ve ekonomik olarak güçlenmelerini sağlamaktır. Bu vesileyle tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününü kutlar, kadınlarımıza aile ve iş yaşamında sağlık, başarı ve mutluluk dilerim" şeklinde konuştu.

“8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajı”

Bilindiği üzere, 1977 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda alınan bir kararla 8 Mart gününün "Dünya Kadınlar Günü" olarak kutlanması kararlaştırılmıştır. Tüm dünyada 8 Mart günü kadınların hayatın tüm alanlarında yaşadıkları ayrımcılığın ortadan kaldırılması amacıyla yapılan çalışmaların değerlendirildiği, daha eşit bir dünyada yaşama isteklerinin simgesi bir gün haline gelmiştir.

Ülkemizin her anlamda çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşması için özellikle kadınlarımızın haklarının korunması, onlara değer verilmesi ve desteklenmesi büyük önem arz etmektedir. Bu bağlamda son yıllarda kadınlarımızın siyasi, sosyal, kültürel ve ekonomik alanlarda daha çok yer alması için devletimiz çalışmalarını sürdürmektedir.

Toplumsal cinsiyet farklarının ortadan kalktığı, kadınların her konuda söz sahibi olduğu bir toplumun oluşması sağlıklı nesillerin yetişmesine katkıda bulunacağı yadsınamaz bir gerçektir. Eğitimli, kendine güvenen, kendi ayakları üzerinde duran kadınların yaşadığı bir toplum daima güçlü olur.

Ancak ve ancak güçlü kadınların bulunduğu güçlü bir toplumla güçlü Türkiye’yi yaratabileceğimizi unutmamız gerektiğini hatırlatır tüm kadınlarımızın bu özel gününü içten dileklerimle kutlar, kadınlarımızı saygı ve sevgiyle selamlarım.

CHP Muğla İl Başkanı 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü Kutladı

Cumhuriyet Halk Partisi Muğla İl Başkanı Mürsel Alban, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için kutlama mesajı yayımladı. CHP Muğla İl Başkanı Mürsel Alban; “Toplumları oluşturan en küçük birim olan aileyi ayakta tutan, ekonomik, siyasal, eğitim gibi birçok alanda ülkemize başarıyla hizmet eden kadınlarımız ne yazık ki farklı anlayıştaki siyasiler yüzünden ötekileştirilmekte, kadın, erkek eşitliğine inanmayan zihniyetlerin açıklamalarıyla toplumda yalnızlaştırılmaktadır. Toplumda oluşturulan algı ve kadına karşı izlenen yanlış, ayrıştırıcı gelişmeler yüzünden kadına şiddet son yıllarda hiç olmadığı kadar artmış, kadının akşam dışarı çıkmasından tutun da yapacağı çocuk sayısına karışılan bir anlayış oluşturulmaya çalışılmıştır. Oysa, Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nde kadın, erkek eşitliğini temel alan devrimlerle siyasal ve ekonomik haklarını bir çok medeni geçinen toplumlardan önce kazanan Türk kadını, siyasetten, eğitime, pilotluktan, bilim insanlığına kadar her alanda başarıyla bu ülkeye hizmet etmiştir, etmektedir.” dedi.

Bu haber toplam 673 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.