Ağaoğlu'nun “Turizm Kenti” projesinin “ÇED olumlu” kararı iptal edildi

Ağaoğlu'nun “Turizm Kenti” projesinin “ÇED olumlu” kararı iptal edildi
Yüzlerce çeşit kuş türüne ev sahipliği yapan Tuzla Sulak Alanına (Bargilya Tuzlası) yakın bir bölgede Ali Ağaoğlu tarafından yapılması planlanan Turizm Kenti Projesi için Muğla 2. İdare Mahkemesi ÇED raporunun yürütülmesinin durdurulmasına karar vermesinin ardından projeye verilen ruhsat Milas Belediyesi’nce iptal edilmişti. Ağaoğlu – Net Holding işbirliğindeki “Turizm Kenti” projesinin “ÇED olumlu” kararı iptal edildi.

BERİTAN YÜCEL

Milas’ın Dörttepe Köyü mevkiinde yüzlerce çeşit kuş türüne ev sahipliği yapan Tuzla Sulak Alanına yakın bir bölgede İş insanı Ali Ağaoğlu’nun sahibi olduğu Akdeniz İnşaat tarafından yapılması planlanan turizm kenti projesi için verilen “ÇED olumlu” kararı için Muğla 2. İdare Mahkemesi ÇED raporunun yürütülmesinin durdurulmasına karar vermişti. Mahkeme kararının ardından Milas Belediyesi’nce proje için verilen ruhsatın iptal edilmişti.

ÇED raporunun yürütülmesinin durdurulmasına karar vermesinin ardından yeni bir gelişme yaşandı. , Ağaoğlu – Net Holding işbirliğindeki “Turizm Kenti” projesinin “ÇED olumlu” kararı iptal edildi.

“ÇED OLUMLU KARARI İPTAL EDİLDİ”

Karara ilişkin açıklama yapan Muğla Çevre Platformu, “Kuşlarla, zeytinlerle, meşelerle, binlerce yıllık arkeolojik geçmiş ve kültürle, dayanışma, gönüllülük ve yılmadan sıkı bir ekip çalışması ile hepimiz ve tüm değerleriyle korunması için kazandık!

Milas Boğaziçi Bargilya Sulak Alanı’yla Güllük Dalyanı arasındaki ekolojik koridora yapılmak istenen ve iki sulak alan için de geri dönüşsüz tahribat anlamına gelen, Ağaoğlu – Net Holding işbirliğindeki “Turizm Kenti” projesinin “ÇED olumlu” kararı iptal edildi! Karar 27 Şubat’ta tarafımıza tebliğ edildi. 2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü’nde yürütmeyi durdurma ve ruhsat iptali haberini de vermiştik.

Ülkemizdeki tüm öbür sulak alanlar gibi Milas Boğaziçi Bargilya Sulak Alanı’nın da başı dertten, tehditten kurtulmuyor. ‘90’lı yılların başından beri artarak devam eden bir rant hırsı, ‘flamingo manzaralı’ tesis pazarlaması tarzı yaklaşımlar devam ederken, bu iptal kararı bir kez daha vurguluyor ki burası da yapılaşmadan uzak, tüm değerleriyle birlikte, kararlılık ve hassasiyetle, bütüncül olarak korunması gereken doğal ve kültürel miras alanlarından birisi. Salt ekolojik, tarihsel ve kültürel değeri değil toplumsal açıdan onunla yaşayan yerel insanı adına ekonomik değeri de korunmasına bağlı. Hızlı, geçici ve yıkıcı değil varolageldiği gibi, kalıcı, yaşayan ve yaşatandan yanayız. İçinden geçtiğimiz derin keder ve öfke dolu günlerde güzel bir haber verebildiğimiz için mutluyuz.

Önceki mücadelelerden de feyz ve el alarak, savunmaya ve korumaya devam edeceğiz” denildi.

Bu haber toplam 1483 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.